Kožné testy na alergiu
Kožné testy na alergiu (Prick testy) sú najrozšírenejšiou metódou jednoduchého a bezpečného vyšetrenia, či telo alergicky reaguje na skúšanú látku. Alergia je nežiaduca, prehnaná reakcia na látku, ktorá u väčšiny ľudí nevyvoláva nijaké ťažkosti.
Kožné testy vykonávame v rámci vstupného alergologicko- imunologického vyšetrenia ako súčasť kompletnej diagnostiky.
Kožné testy na alergiu (Prick testy) sú najrozšírenejšiou metódou jednoduchého a bezpečného vyšetrenia, či telo alergicky reaguje na skúšanú látku. Alergia je nežiaduca, prehnaná reakcia na látku, ktorá u väčšiny ľudí nevyvoláva nijaké ťažkosti. Každá látka zapríčiňujúca takúto reakciu sa nazýva alergén, pričom medzi najbežnejšie alergény patria peľ, roztoče, plesne a potraviny.
Kontaktný formulár
Prejavy alergie
Celkové príznaky– chronická únava, ospalosť, nesústredenosť, poruchy spánku a koncentrácie, nervozita, podráždenosť, zvýšené teploty, opakované bolesti hlavy a hrdla.
Lokálne príznaky alergického ochorenia:
alergická nádcha, bronchiálna astma – vodnatá nádcha, kýchanie v salvách, svrbenie nosa a očí, slzenie očí a zápal spojiviek, upchatý nos, suchý a dráždivý kašeľ, chrapot, škrabanie v hrdle, pocity zatekania hlienov v hrdle, dychová tieseň, tlak na hrudníku.
atopická dermatitída, kontaktná dermatitídy – rôzne vyrážky, pupienky, ekzémy, svrbenie a pálenie kože, opuchy, ragády.
potravinová alergia – bolesti brucha, hnačka, zápcha, nadúvanie, pálenie žáhy, zápach z úst, vracanie.
Kontaktný formulár
Nie ste si istý, či trpíte alergickým ochorením?
Spravte si náš ONLINE TEST, ktorý Vám prezradí, či sa potrebujete objednať na vyšetrenie v ImunoVital Centre.
Ako prebieha diagnostika alergie
- na vnútornú stranu predlaktia sa nanesú kvapky podozrivých alergénov (čistý alergénový roztok známej koncentrácie) a následne sa cez ňu pichne asi 1 milimetrovou ihličkou tak, aby sa narušila celistvosť pokožky a telo mohlo na alergén reagovať,
- Ak je vyšetrovaný alergický na skúšanú látku, vytvorí sa v priebehu asi 20 minút v mieste vpichu svrbiaca začervenalá vyvýšenina – pupenec, ktorej priemer sa meria a porovná sa s „negatívnou kontrolou“. Tá sa robí rovnakým spôsobom, ale použije sa len roztok bez alergénu. Veľkosť tohto pupienka je približne úmerná úrovni alergie na určitý alergén. Maximum dosahuje do 20 minút a mizne v priebehu niekoľkých hodín.
Vyšetrenie trvá 20 minút.
Ako sa pripraviť na vyšetrenie?
7-10 dní pred testami je potrebné vynechať z liečby lieky na alergiu, bolesť, nachladenie, spanie,
14-21 denný odstup od posledného užívaného antibiotika,
24-48 hodín pred vyšetrením je optimálne aj vynechanie (ak Vám to Váš zdravotný stav dovolí) liekov na psychické napätie – typu Neurol, Lexaurin …
Stanovenie diagnózy
Stanovenie diagnózy - kožné testy na alergiu
- Vzhľadom na nepatrné množstvo alergénu, ktoré sa týmto spôsobom dostane do organizmu je toto vyšetrenie bezpečné a možno ho uskutočniť prakticky v každej vekovej skupine
- Súčasne je možné testovať reakciu na 20-30 alergénov
- Vpich pri tomto vyšetrení môže byť nepríjemný, ale nemal by byť bolestivý
- V prípade veľmi malých detí však môžu byť kožné testy na alergiu negatívne aj v prípade, že dieťa je evidentne alergické na určitý alergén
- Naopak, aj pri pozitivite testov na určitý alergén nemusia u každého pri kontakte s alergénom vznikať obťažujúce príznaky (tzv. latentná alergia). Ešte stále totiž o mechanizme vzniku a priebehu alergií nevieme všetko
- Preto je dôležité, aby si alergici viedli denník, ktorý umožní lekárovi spolu s výsledkami kožných testov odborníkovi porovnať príznaky alergie s výskytom alergénov v ovzduší (napr. pri peľovej alergii) a vytypovaním hlavných alergénov sa rozhodnúť pre optimálnu liečbu (v rámci hyposenzibilizácie, tzv. imunoterapie)
- Výsledky kožných testov na alergiu a vaše príznaky preberieme podrobne na konzultácii
Kontaktný formulár
Liečba alergie
POZOSTÁVA Z TROCH ZÁKLADNÝCH BODOV
Obmedziť kontakt s alergénom
Odstrániť príznaky (symptomatická liečba) – Symptomatické lieky – antihistaminiká, lokálne kortikosterody a i.
Riešiť príčinu ochorenia – špecifická imunoterapia – pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu a organizmus si vytvára vlastné protilátky proti alergénu.