Aká bude peľová sezóna v máji ?

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Peľová sezóna silného jarného alergénu – brezy, pomaly na Slovensku končí. V uplynulom týždni, pri dočasnom zlepšení počasia, alergologicky významné koncentrácie jej peľu  zaznamenali len monitorovacie stanice v Banskej Bystrici, Košiciach  a v Žiline.

Pozvoľný nástup peľovej sezóny tráv z čeľade lipnicovitých však už zaznamenali všetky monitorovacie stanice. Dostatok vlahy a následné oteplenie dáva pre tieto a nasledujúce dni predpoklad na rozvoj peľovej sezóny tráv a skorší nástup kvitnutia aj u ďalších druhov drevín i bylín.  Na celom území Slovenska dôjde k nárastu denných koncentrácií peľu tráv z čeľade lipnicovitých. Výrazne stúpnu aj hladiny peľu ihličnanov. V ovzduší sa bude v alergologicky významných koncentráciách vyskytovať aj peľ duba, buka, platanu. Peľ topoľov a  vŕby v ovzduší nahradili ich lietajúce semená – tzv. topoľová vata, ktoré spôsobujú skôr mechanické dráždenie a zároveň môžu fungovať ako nosič iných  peľových zŕn. Na celom území kvitne repka, ktorej peľ sa vyskytuje v ovzduší najmä v blízkosti kvitnúcich lánov.

Obsah alergénov bude samozrejme závisieť od počasia. Pri vlhkom daždivom počasí obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne a budú ďalej stúpať koncentrácie spór plesní. Naopak, pri slnečnom a veternom počasí je predpokladané zintenzívnenie alergických ťažkostí.

Pripomíname Vám dôležitosť dodržiavania režimových opatrení a užívania pravidelnej antialergickej liečby – pozostávajúcej z antihistaminík a lokálnej antialergickej liečby. Naďalej je potrebné aj na dodržiavanie diéty u pacientov so skríženými peľovo – potravinovými alergiami.

Liečba alergie v peľovej sezóne

 • Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14 – 28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu – teda antihistaminiká, prípadne topické intrenazálne kortikosteroidy .
 • Využiť možné alternatívne liečebné metódy, ako napr. biorezonanciu, homeopatiu, akupunktúru.
 • Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku, pričom rizikovým úsekom sa treba vyhýbať – lúky, alej topoľov, brezový les.
 • Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – vtedy je v ovzduší najmenej peľu. Ideálne je aj daždivé počasie a doba po daždi, kedy je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
 • Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach  – ideálne je nad 1500 m.
 • Ak sa necítite dobre – ste unavený, máte plný nos, horšie sa Vám dýcha – treba pohyb vonku, prípadne tréning  radšej odložiť – mohli by ste si pohoršiť
 • Pri pobyte a pohybe vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
 • Treba obmedziť vetranie oknom a vetrať hlavne nadránom, alebo po daždi, kedy je peľu v ovzduší najmenej.
 • Po tréningu sa treba prezliecť (nie v spálni) a osprchovať sa aj s umytím vlasov – spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
 • Dobré je preplachovať si nos sprejom slanou vodou alebo vincentkou.
 • Nefajčiť – dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
 • Otužovanie a podpora imunity – na zlepšenie imunitnej odpovede je veľmi dobrý Imunoglukan P4H (hlivy ustricovej) a COLOSTRUM. Tieto prípravky zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým a/ alebo psychickým stresom.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.