Majte svoju alergiu pod kontrolou - ImunoVital

Majte svoju alergiu pod kontrolou

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Čo sa deje pri alergickej nádche?

Táto podoba „tečúceho a upchatého“ nosa je jednoznačne neinfekčná. Ide o zápal sliznice nosa a prinosových dutín, ktorý je odpoveďou imunitného systému na pôsobenie rôznych alergénov peľov tráv, bylín, stromov, prachu, roztočov, srsti domácich zvierat a plesní. Tie za normálnych okolností u zdravých ľudí neprovokujú žiadnu alebo len nevýraznú reakciu. Na nosovú sliznicu sa dostávajú spolu s vdychovaným vzduchom, no alergická nádcha môže byť aj reakciou na potravinové alergény jahody, uhorky, paradajky, čokoládu, orechy, morské živočíchy či citrusy.

Ako sa prejavuje?

Nastúpi rýchlo a problémy sa bez liečby zhoršujú. Prezrádza ju upchatý nos, z ktorého vyteká priezračný sekrét. Typické je časté kýchanie, kašeľ, svrbenie podnebia aj očí, ktoré navyše pália, tiež sťažené dýchanie, bolesti hlavy a pocit únavy. Postihnutého trápi počas „alergickej sezóny“, častý je aj jej celoročný výskyt. Frekvencia závisí od typu alergénu.

Pri alergickej nádche je typické časté kýchanie, kašeľ, svrbenie podnebia a očí.

Čo robiť ?

  • Sledujte peľovú informačnú službu – Slovensko, Európa.
  • Pravidelne užívajte ordinované lieky – približne 2-3 týždne pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujete alergicky, je dobré začať užívať každodennú preventívnu liečbu, ktorú máte ordinovanú – antihistaminiká, lokálne antihistaminiká a kortikosterody – uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.
  • Ostatné odporučenia nájdete v článku – Pozor, začínajú lietať peľové alergény

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.