10 zaujímavých faktov o astme - ImunoVital

Viete, že… ? alebo 10 zaujímavých faktov o astme …

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Astma patrí k najrozšírenejším chronickým zápalovým ochoreniam dýchacích ciest. Ešte stále nepoznáme liečbu, ktorá by ju dokázala úplne vyliečiť. Čím viac vedci pátrajú po pôvode tohto ochorenia, tým viac sa ukazuje jej zložitosť a komplexnosť.

Viete že…

  • astma je celosvetový problém ?

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) astmou trpí až 235 miliónov ľudí na celom svete. Astma sa vyskytuje vo všetkých krajinách, bez ohľadu na úroveň rozvoja. Predpokladá sa, že do roku 2025 sa tento počet rozšíri o ďalších 100 miliónov ľudí.

  • vedci prestávajú označovať astmu ako jednotné ochorenie, ale začínajú ju vnímať skôr ako súbor príbuzných príčin a prejavov ?

Čoraz viac totiž pribúdajú vedecké dôkazy o tom, že astma je rôznorodé (tzv. heterogénne) ochorenie, ktoré tvoria navzájom sa prekrývajúce syndrómy a ktoré majú pravdepodobne rôzne, ale ešte nedefinované príčiny a priebeh. Pred vedcami preto stojí veľká úloha identifikovať všetky rôznorodé skupiny pacientov (tzv. fenotypy astmy), a následne stanoviť pre každú skupinu najvhodnejší druh liečby.

  • astma môže byť smrteľné ochorenie ?

Podľa WHO ročne na astmu zomrie okolo 25 000 ľudí (údaj z roku 2005). Z toho viac ako 80 % úmrtí sa vyskytuje v nízkych a nižších stredných príjmových skupinách. Takmer všetky prípady týchto úmrtí sú spôsobené nedostatkom kyslíka, nie zástavou srdca. Z toho vyplýva, že rýchle podanie kyslíka počas astmatického záchvatu môže zabrániť zbytočným úmrtiam.

Zaujímavým je aj štatistický údaj, že pri poctivo liečenej astme sa väčšina astmatikov dožije rovnakého veku, ako zdravá populácia.

  • len málokedy deti „vyrastú“ z astmy ?

Presvedčenie, že deti väčšinou „vyrastú“ z astmy, najneskôr v puberte, je veľmi rozšírený mýtus. V skutočnosti až 95 % detí s pretrvávajúcou astmou má príznaky tejto choroby aj v dospelosti.

  • až 8 % detí s astmou žije v domácnosti, v ktorej sa bežne fajčí ?

Táto necitlivosť má vzťah aj k socioekonomickému statusu daných rodín. Je totiž dokázané, že astma a sociálna úroveň sú nepriamo prepojené. Inými slovami, čím je človek chudobnejší, tým je väčšia pravdepodobnosť, že zomrie na astmu, osobitne v rozvojových krajinách.

  • chlapci majú dvakrát vyššiu pravdepodobnosť rozvoja astmy ako dievčatá?

Dôvod, prečo je tomu tak sa vedcom doteraz nepodarilo objasniť. Štúdie ukazujú, že u chlapcov je pravdepodobnejšie, že budú mať pozitívne testy na alergie a odhalí sa u nich bronchiálna hyperreaktivita, stojaca za astmou.

  • astma je jednou z najčastejších príčin absencií detí v škole ?

Napríklad v USA predstavovala astma v prípade detí s astmatickým záchvatom v predchádzajúcom roku odhadom až 14,4 milióna stratených školských dní ročne.

  • paracetamol zvyšuje riziko rozvoja astmy u malých detí ?

Podľa najnovších štúdií sa u detí, ktoré užívali paracetamol počas prvého roka života, objavila častejšie astma než u detí, ktoré sa tomuto liečivu vyhli. Pri pravidelnom mesačnom užívaní je dokonca tento rozdiel výrazný. V prípade starších detí sa síce rovnako potvrdil podobný priebeh, ​​ale riziko vzniku astmy je predsa len menšie než u detí v nízkom veku.

  • mnohí športovci majú astmu a napriek tomu dosahujú športové úspechy ?

K astmatických športovcov patria napríklad lyžiarka Veronika Zuzulová, strelec Jozef Gönci, futbalista David Beckham, atlétka Jackie Joyner-Kersee, plavkyňa Amy Van Dyken, maratónska bežkyňa Paula Radcliffe, basketbalista Dennis Rodman, tenistka Justine Henin, plavec Tom Dolan, cyklista Miguel Indurain, plavec Mark Spitz, víťaz Tour de France Jan Ullrich či americká basketbalistka Dominique Wilkins.

  • astma existuje aj u zvierat ?

Zvieracou astmou najviac trpia mačky a kone. Majitelia mačiek dobre poznajú chorobu, ktorú veterinári zvyknú volať mačacia astma. Tá sa prejavuje v podstate úplne rovnako, ako u ľudí – dýchavičnosťou, kašľom, dusením. V prípade koní ide buď o tzv. „rekurentnú obštrukciu dýchacích ciest“ alebo „chronickú obštrukčnú chorobu pľúc“. Pôvod zvieracej astmy je viac-menej rovnaký, ako u ľudí.

 

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.