Kožný test – vpichový (prick) test

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Kožný test (Prick test) je najrozšírenejšia metóda jednoduchého a bezpečného vyšetrenia, či telo alergicky reaguje na skúšanú látku. Vykonáva sa tak, že na vnútornú stranu predlaktia sa nanesú kvapky podozrivých alergénov (čistý alergénový roztok známej koncentrácie) a následne sa cez ňu pichne asi 1 milimetrovou ihličkou tak, aby sa narušila celistvosť pokožky a telo mohlo na alergén reagovať. Ak je vyšetrovaný alergický na skúšanú látku, vytvorí sa v priebehu asi 20 minút v mieste vpichu svrbiaca začervenalá vyvýšenina – pupenec, ktorej priemer sa meria a porovná sa s „negatívnou kontrolou“. Tá sa robí rovnakým spôsobom, ale použije sa len roztok bez alergénu. Veľkosť tohto pupienka je približne úmerná úrovni alergie na určitý alergén. Maximum dosahuje do 20 minút a mizne v priebehu niekoľkých hodín.

Vzhľadom na nepatrné množstvo alergénu, ktoré sa týmto spôsobom dostane do organizmu je kožný test bezpečný a možno ho uskutočniť prakticky v každej vekovej skupine. Súčasne je možné testovať reakciu na 20-30 alergénov. Vpich pri tomto vyšetrení môže byť nepríjemný, ale nemal by byť bolestivý.

V prípade veľmi malých detí však môžu byť kožné testy negatívne aj v prípade, že dieťa je evidentne alergické na určitý alergén. Naopak, aj pri pozitivite testov na určitý alergén nemusia u každého pri kontakte s alergénom vznikať obťažujúce príznaky (tzv. latentná alergia). Ešte stále totiž o mechanizme vzniku a priebehu alergií nevieme všetko. Preto je dôležité, aby si alergici viedli denník, ktorý umožní odborníkovi porovnať príznaky alergie s výskytom alergénov v ovzduší (napr. pri peľovej alergii) a vytypovaním hlavných alergénov sa rozhodnúť pre optimálnu liečbu (v rámci hyposenzibilizácie, tzv. imunoterapie).

Pokyny pred kožnými testami

  • 7-10 dní pred testami je potrebné vynechať z liečby  lieky na alergiu, bolesť, nachladenie, spanie
  • 7 denný  odstup od posledného užívaného  antibiotika
  •  24-48 hodín pred vyšetrením je optimálne  aj vynechanie  (ak Vám to Váš    zdravotný stav  dovolí)  liekov na psychické napätie – typu Neurol, Lexaurin …

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.