ANAFYLAXIA – celková alergická reakcia organizmu - ImunoVital

ANAFYLAXIA – celková alergická reakcia organizmu

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Stačí uštipnutie hmyzom alebo konzumácia nevhodnej potraviny, a závažná alergická reakcia s názvom anafylaxia je na svete. Táto reakcia vyžaduje rýchly a efektívny zásah, keďže počas necelej hodiny je vážne ohrozený ľudský život.

Rozdiel medzi alergickou reakciou a anafylaxiou

Alergické reakcie mávajú rôznu intenzitu. Podľa toho predstavujú aj rôzne riziko pre naše zdravie:

  • Bežná alergická reakcia: mierny opuch, svrbenie, začervenanie, slabá bolesť v mieste uštipnutia. Najčastejšie trvá do 48 hodín. Niekedy ju sprevádza malátnosť a zvýšená teplota.
  • Miestna alergická reakcia: podráždená koža, opuch a bolesť na väčšej ploche než u bežnej alergickej reakcie. Sprevádza ho začervenanie a svrbenie. Najmä u detí sa niekedy pridruží aj zvýšená teplota. Reakcia stúpa 24 až 48 hodín po uštipnutí a trvá maximálne 5 dní.
  • Celková alergická reakcia (anafylaxia): ide o ťažkú náhlu alergickú reakciu, ktorá pri neliečení môže viesť až k smrti (k zastaveniu dýchania dochádza v priebehu 10 až 60 minút!). Na začiatku sa prejavuje akútnymi prejavmi na koži alebo slizniciach (opuch pier a slizníc, žihľavka, svrbenie hrdla, kašeľ, nádcha). Sprevádza ich sťažené dýchanie, prípadne aj srdcovo-cievne ťažkosti. Častým býva znížený krvný tlak. V prípade alergickej reakcie na potraviny aj kŕče v črevnom trakte, vracanie a hnačka. Poznáme aj nealergickú anafylaxiu, ktorá býva vyvolaná napríklad námahou, chladom či niektorými liekmi a látkami (beta-laktamové antibiotiká, myorelaxanciá, lieky proti bolesti, rôzne aditíva).

Ako častá je anafylaxia a komu hrozí?

Aj keď sa príčiny anafylaxie diagnostikujú pomerne ťažko a často nie je zachytená, jej výskyt celosvetovo rastie. V 80. rokoch bol ročný výskyt asi 21 prípadov na 100 000 obyvateľov. V rokoch deväťdesiatych už skoro 50 prípadov na 100 000 obyvateľov. U mladých ľudí vo veku 0 až 19 rokov dosahuje ročný výskyt až 70 prípadov na 100 000 detí.

Výskyt anafylaxie je rovnaký u alergikov aj nealergikov. Vedecké skúmanie ale potvrdilo, že anafylaxiou sú predsa len viac ohrození prieduškoví astmatici a ľudia, ktorí už anafylaxiu v minulosti prekonali. V prípade detí zas alergici na potraviny, kde najmä skrížené alergické reakcie vedia nepríjemne prekvapiť.

Anafylaxia u detí a mladistvých

Ako spomínam vyššie, vek ovplyvňuje spúšťacie faktory anafylaxie. Zatiaľ čo u dospelých dominuje alergia na lieky a poštipnutie hmyzom, u detí prevažuje potravinová alergia (skoro polovica zo všetkých výskytov). Vekové rozdiely sú aj pri výskyte príznakov. U detí sa najčastejšie objavujú prvé príznaky do 2 hodín od kontaktu s alergénom. Ešte rýchlejšie (max. do pol hodiny) je to v prípade poštipnutia hmyzom.

Nasledovať zvyknú kožné príznaky sprevádzané svrbením hlavy, rúk a nôh. K nebezpečným prejavom u detí patrí sťažené dýchanie a opuch slizníc. Naopak, deti na rozdiel od dospelých nemávajú ako včasný príznak anafylaxie pokles tlaku a šokový stav. Tie sa vyskytujú až neskôr. Častým znakom závažnej alergickej reakcie sú u mladistvých kŕčovité bolesti brucha spojené s vracaním alebo hnačkou.

Čo robiť, ak nás uštipne hmyz a hrozí alergická reakcia?

V prvom rade vytiahnime čo najrýchlejšie žihadlo. Odstránime ho postupným páčením, nie násilným vytiahnutím tak, aby sme nestlačili jedový vačok. Miesto bodnutia je potrebné udržiavať čisté, aby nedošlo k lokálnej infekcii. Aj keď sa zdá, že ide o bežnú alergickú reakciu, radšej predpokladajme najhoršie a pristúpme k aktívnej prevencii. Okrem pozorovania príznakov a zabezpečenia prípadného rýchleho odvozu na pohotovosť, dajme postihnutému tabletku antihistaminika. Na ranu nezabudnime prikladať ľadový obklad.

Pohotovostný balíček

V prípade prvého náznaku vyššie spomenutých príznakov anafylaxie konajme naozaj rýchlo. Ak ide o človeka, ktorý už takúto reakciu v minulosti prekonal, mal by mať so sebou balíček prvej pomoci. Jeho obsahom je adrenalínová injekcia, účinné antihistaminikum, kortikosteroid a v prípade astmatika aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest. Tento balíček možno získať v lekárni na predpis.

Základnou pomôckou je adrenalínová injekcia, ktorú okamžite postihnutému človeku aplikujme do stehna. Najprv ho ale uložme do stabilizovanej polohy v tieni. Pri bodnutí hmyzu na končatine, stiahnime zasiahnuté miesto kompresívnym obväzom alebo vhodným oblečením, aby sme sťažili cirkuláciu krvi.

Ak ale adrenalínovú injekciu nemáme, je nevyhnutné čo najskôr privolať lekársku záchrannú službu. Myslime na to, že ide naozaj o život a k dispozícii máme len niekoľko minút.

Všeobecné pravidlá prevencie pred hmyzím bodnutím

  • Včely a čmeliaky nie sú prirodzene agresívne. Takže ak okolo vás krúžia, je vhodné zbytočne sa neoháňať a nechať ich v pokoji odletieť. Prípadne pred nimi skryme potravinu, ktorá ich prilákala.
  • Pri osiach a sršňoch je to zložitejšie. Sú veľmi agresívne, preto odporúčame zachovať ešte väčší pokoj a nerobiť žiadne prudké pohyby. Ak ste alergici, majte vždy pri sebe pohotovostný balíček. Sladkosti, plátky mäsa, pivo a ďalšie potraviny osy priťahujú. Taktiež nenechávajte otvorené fľaše s nealkoholickými sladenými nápojmi.
  • Na komáre, ale aj iný hmyz účinkujú repelenty napríklad na báze DEET (N-dimetyl-3-metyl-benzamid). Repelent nastriekame na oblečenie, topánky, stan aj sieťku proti hmyzu.
  • Komáre tiež priťahuje telesný pach, teplotné vyžarovanie nášho tela a oxid uhličitý v našom dychu. Obmedzenie fyzickej námahy a potenia v oblastiach zamorených komármi môže znížiť počet bodnutí.
  • V prípade, ak ste alergici na hmyzí jed, treba nosiť oblečenie s dlhými rukávmi a dlhé nohavice. Je vhodné sa vyhýbať aj použitiu parfumu a žiarivého farebného oblečenia, keď idete do prírody. Obe priťahujú hmyz.
  • Ak trpíte závažnými alergiami, nemali by ste chodiť do prírody sami, pre prípad, ak by ste potrebovali okamžitú lekársku pomoc. Dajte si pozor na prezreté ovocie, odpadkové koše a nikdy nekráčajte po trávnikoch naboso.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.