Pozor, začínajú lietať peľové alergény - ImunoVital

Pozor, začínajú lietať peľové alergény

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Kľudové nizkopeľové obdobie sa už takmer skončilo. V uplynulom týždni sme na Slovensku zaznamenali už prvé pele liesky, jelše a topoľa. Zatiaľ je koncentrácia týchto peľov nízka, ale pri pohľade na jarným slnkom zaliatu prírodu je predpoklad nárastu koncentrácie týchto jarných peľov drevín v nasledujúcich týždňoch.

Hlavné obdobie kvitnutia drevín, a to najmä alergologicky veľmi významnej brezy, očakávame koncom marca a v apríli. Takže „pelári“ majú posledné dni na svoju predsezónnu prípravu. Organizmus reaguje na prítomnosť alergénov zvýšenou produkciou protilátok, čo sa môže prejaviť slzením a pálením očí, zdurenou sliznicou dýchacích ciest, kašľom až rozvojom bronchiálnej astmy, kožnou alergiou a ďalšími zdravotnými ťažkosťami, ktoré znižujú psychickú a fyzickú výkonnosť jedinca a zhoršujú kvalitu jeho života.

V nasledujúcich marcových dňoch očakávame nárast koncentrácie peľu lieskovitých a brezovitých drevín. Sprevádzať ich budú alergény plesní (alternária a cladosporium). Obsah alergénov bude závisieť od počasia. Pri vlhkom daždivom počasí, samozrejme, obsah alergénov peľov vo vzduchu poklesne, ale pri slnečnom veternom počasí je možné zintenzívnenie alergických ťažkostí. Naopak, daždivé počasie môže spôsobovať nárast koncentrácie spór plesní. Pacienti, ktorí sú alergickí na pele stromov lieskovitých a brezovitých, by mali začať dodržiavať protipeľové opatrenia, vrátane liečby.

Peľová alergia vieme ako sa pred ňou chrániť čo najdôkladnejšie.

 

Protipeľové opatrenia

 • Pravidelne užívajte ordinované lieky – približne 2-3 týždne pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujete alergicky, je dobré začať užívať každodennú preventívnu liečbu, ktorú máte ordinovanú – antihistaminiká, lokálne antihistaminiká a kortikosterody – uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.
 • Sledujte peľovú informačnú službu Slovensko, Európa.
 • Vyhnite sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobte tomu aj pobyt vonku, teda vyhýbajte sa rizikovým úsekom – lúky, aleje topoľov, brezové lesy.
 • Pokiaľ je nutný tréning alebo pohyb vonku, najvhodnejší je skoro ráno a neskoro večer, vtedy je v ovzduší najmenej peľu.
 • Najvhodnejší pohyb a tréning vonku je po daždi, kedy je množstvo peľov v ovzduší minimálne. Za veľmi suchého a veterného počasia treba trénovať v hlbokom lese, tam je alergénov veľmi málo.
 • Ak sa necítite dobre, ste unavení, máte plný nos, horšie sa vám dýcha, treba tréning vonku radšej odložiť. Riskujete, že by ste si mohli aj pohoršiť.
 • Pri tréningu vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy.
 • Po tréningu sa treba prezliecť a osprchovať sa aj s umytím vlasov. Spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
 • Dobré je preplachovať si nos sprejom s morskou vodou alebo Vincentkou.
 • Otužovanie a podpora imunity, napr. Imunoglukan P4H® na zlepšenie imunitnej odpovede, pričom sa zabezpečuje lepšia ochrana pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu preda fyzickým a/alebo psychickým stresom.
 • Nekoste trávnik a nezbierajte lístie, kvety a liečivé rastliny, nedržte doma živé kvety.
 • Nesušte prádlo vonku a vyvarujte sa prílišnému vetraniu.
 • Pri šoférovaní majte okná zatvorené a využívajte klimatizáciu.
 • Nefajčite v dome, dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
 • Po skončení peľovej sezóny riešte príčinu ochorenia. Desenzibilizácia je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení. Pôsobí liečebne aj preventívne. Pacient si postupne privyká na alergén, ktorý mu zapríčiňuje ťažkosti. Riziko zhoršenia choroby sa vďaka desenzibilizačnej liečbe výrazne znižuje, symptómy alergie poľavujú a klesá spotreba symptomatických liekov.

MUDr.Bergendiová Katarína, PhD

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.