Ako rozlíšiť chrípku, alergiu a nový Koronavírus – Covid-19 ? - ImunoVital

Ako rozlíšiť chrípku, alergiu a nový Koronavírus – Covid-19 ?

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

V marci až apríli sa už v ovzduší zvyšuje koncentrácia peľov rôznych stromov a tráv. Ich prevaha v ovzduší trvá približne do mája až júna. Okrem brezy, liesky, jelše, topoľa, kvitnú aj jaseň, vŕba, či dub a trávy.

Prichádza alergické obdobie

Alergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom, kedy spočiatku začínajú nos, podnebie, hrdlo a oči svrbieť. Následne sa objavujú tri základné prejavy alergie – kýchanie, vodnatý výtok z nosa a jeho upchatie. Veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí, kedy sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky. Môžu sa pripojiť aj mierne zvýšené teploty a zvýšená únavnosť.

Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. „orálnym alergickým syndrómom“, ktorý je charakterizovaný pálením a svrbením pier a sliznice úst. Vzniká po konzumácii určitých druhov ovocia a zeleniny – napr. u alergikov na stromy brezovité sa prejavuje po orechoch a jablkách. Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu. Ak sa tieto príznaky neliečia už v začiatkoch a alergická nádcha sa podcení, stav sa môže pomaly zhoršovať a môže sa vyvinúť bronchiálna astma, ktorou trpí až 30% pacientov s diagnózou alergickej nádchy.

K sezónnemu trápeniu sa tento rok pridáva ďalší dôvod na znepokojenie – nový Koronavírus – Covid-19. Situáciu komplikuje najmä v oblastiach, kde je peľ v ovzduší už na stredných či vysokých úrovniach. Strach narastá so stúpajúcim počtom prípadov nákazy, ktorú koronavírus spôsobuje. Alergici si tak môžu zameniť bežnú reakciu na peľ so symptómami koronavírusu a v panike zaplaviť už teraz vyťažený zdravotný systém.

Alergia verzus Koronavírus

Vírusové ochorenia sa rýchlejšie šíria práve preto, že nedostatok slnečných lúčov, vitamínov a chlad náš organizmus oslabujú, takže nákaze skôr podľahneme. Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Možnou komplikáciou môže byť dodatočná bakteriálna infekcia, ktorá musí byť spravidla liečená antibiotikami. Pri nedostatočnej regenerácií a opakovanej zníženej odolnosti jedinca môže dôjsť k zníženiu imunitnej odolnosti organizmu a  k rozvoju poruchy imunity. Vtedy môže jedinec trpieť častými infekciami horných dýchacích ciest.

Údaje ukazujú, že niektorí ľudia nakazení koronavírusom majú podobné symptómy ako kašeľ, zapchatý nos, nádchu a bolesť hrdla. Medzi vírusom a alergiami sú však kľúčové rozdiely, ktoré by mali zmierniť zbytočnú panikuAlergie, ktoré sú prehnanou reakciou imunitného systému na cudzie čiastočky, nespôsobujú zimnicu, bolesti tela, či zvýšenú teplotu, čo sú typické príznaky nákazy vírusom, napríklad aj ochorenia Covid-19. Pacienti nakazení Koronavírusom síce môžu mať zapchatý nos, nie je to však typický príznak. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie iba päť percent čínskych pacientov s Koronavírusom malo upchatý nos a približne štrnásť percent malo bolesti hrdla.

Medzi vírusom a alergiami sú kľúčové rozdiely. Alergia narozdiel od vírusového ochorenia nespôsobuje zimnicu, bolesti tela, či zvýšenú teplotu.

Ako zvládnuť obdobie sezónnych alergií, prechladnutia, chrípky a koronavírusu?

 • Alergici by mali venovať zvýšenú pozornosť známym alergickým príznakom a pristupovať k nim ako obvykle a to antialergickou liečbou:
  • obmedziť kontakt s alergénom,
  • riešiť príčinu ochorenia špecifickou alergénovou imunoterapiou,
  • Odstrániť príznaky symptomatickou liečbou
   • celkové aj lokálne antihistaminiká, lokálne kortikosteroidy,
   • základom liečby bronchiálnej astmy je podávanie protizápalových liekov, ku ktorým patria antileukotriény, inhalačné kortikosteroidy a inhalačná dávka tzv. uvoľňovačov, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. Tieto lieky však musia byť prísne ordinované odborníkom pre liečbu bronchiálnej astmy, čiže imuno-alergológom alebo pľúcnym lekárom.
 • Kto sa necíti dobre, mal by si sledovať teplotu. Koronavírus môže spôsobiť vysoké horúčky, silný kašeľ a problémy s dýchaním. Ak máte horúčku spojenú s problematickým dýchaním, volajte lekárovi a pri vážnych ťažkostiach sa môžete obrátiť aj na záchranárov.
 • Nefajčite. Dráždivé elementy, ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických prejavov a znižujú odolnosť voči infekciám.
 • Otužovanie pomáha k zvýšeniu imunitnej odolnosti. Môžeme ho prirovnať k určitému druhu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu.
 • Podpora imunity
  • dôležité je dbať o denný príjem vitamínov C a D a Zinku,
  • tiež sa môžu uplatniť aj niektoré látky pôsobiace nešpecificky, napr. betaglukány, ktoré predstavujú látku prírodného pôvodu. Ich užívanie sa prejaví v lepšej ochrane pred vírusmi, parazitmi,
  • probiotiká a aj systémová enzymoterapia, ktorých ťažisko je v optimalizácii zápalu a posilnení imunitnej odpovede,
  • samozrejme, pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné (imunitu ovplyvňujúce) preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

AKO NA PREVENCIU PROTI KORONAVÍRUSU:

1. Ruky

Nepodávať si ruky, nedotýkať sa prstami tváre – úst a nosa. Dekontaminácia, časté umývanie rúk tečúcou vodou – jednoduchý a najvýznamnejší postup na zabránenie šírenia infekčných ochorení. Zabráni šíreniu infekcií až z 80%. Časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou aspoň 20 sekúnd. Účinné sú aj bežné alkoholové dezinfekčné prostriedky, gély. Na dezinfekciu sa dá použiť napríklad aj Alpa.

 2. Respiračná hygiena

Na kýchanie a kašľanie používať vreckovky a nosiť rúška. V miestnostiach, kde sa zdržiavajú väčšie počty ľudí (čakárne u lekára), možno inštalovať čističky vzduchu s anti-infekčnými filtrami.

3. Karanténa, PN, OČR

A. Cestovateľská anamnéza
Ak ste pricestovali zo zahraničia, zostaňte 14-21 dní doma v karanténe aj keď sa cítite zdraví. Informujte telefonicky svojho všeobecného lekára, s ktorým svoje podozrenie prekonzultujte (VL) a požiadajte ho o vystavenie PN, OČR podľa nižšie uvedeného postupu.
B. Kontakt s chorým na koronavírus
Taktiež zostaňte doma v karanténe 14-21 dní, pokiaľ ste boli v priamom kontakte s chorým na koronavírus. PN, či OČR vybavíte u všeobecného lekára nižšie uvedeným spôsobom.

4. Akútne ochorenie dýchacích ciest

Ak sa u Vás objavia príznaky ochorenia (vysoké horúčky, suchý kašeľ) a boli ste v oblastiach kde sa infekcia Koronavírusom vyskytla, alebo ste boli v kontakte s niekým, kto je už chorý na koronavírus, zachovajte kľud. Zostaňte doma a telefonicky kontaktujte svojho lekára alebo príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva na infolinkách! V žiadnom prípade nechoďte von z bytu, ale počkajte na príchod zdravotníckeho personálu. Budete transportovaní na infekčné oddelenie príslušnej spádovej nemocnice, kde Vám poskytnú všetku potrebnú pomoc.

5. Obmedzenie návštev

Nenavštevujte osoby, ktoré sú v karanténe. Pokiaľ im zabezpečujete starostlivosť, používajte rúška a umývajte si ruky dôkladne. Odporúčame tiež obmedziť návštevu ambulancií na nevyhnutné minimum a uprednostniť telefonický kontakt.

6. Vyhýbať sa blízkemu kontaktu

Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa MHD, zhromaždeniam, kultúrnym a športovým podujatiam. Nenavštevujte obchodné domy, štadióny, plavárne, divadlá, kiná, koncerty, konferencie, výstavy, kostoly.

7. Piť veľa horúcich tekutín

Pri prevencii aj samotnej liečbe je dôležité prijímať dostatok horúcich tekutín, minimálne v objeme 2-3 litre denne. Kráľovský nápoj je zázvorový čaj.

„5 S“ na zvýšenie imunity

Na zvýšenie imunity existuje základných, tzv. „5 S“, ktoré nezabúdajte dodržiavať:

 • SPÁNOK,
 • STRAVA – základom by mala byť čerstvá zelenina a ovocie,
 • SMIECH a žiadny stres a panika,
 • ŠPORT,
 • SPOKOJNÝ ŽIVOT v kruhu svojich blízkych so všetkým, čo k tomu patrí.

Hoci je to veľmi ťažké, najdôležitejšie je nepodľahnúť panike, správať sa zodpovedne s maximálnym ohľadom a myslieť na druhých ľudí.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.