Máte astmu? Poradíme vám, ako ju zvládnuť v jarnom období - ImunoVital

Máte astmu? Poradíme vám, ako ju zvládnuť v jarnom období

Zima, ktorá poskytuje úľavu od vonkajších alergénov, je za nami. A hoci sa mnohí z nás tešia z nadchádzajúceho jarného počasia, pre ľudí s astmou a alergiami to znamená najvyššiu pohotovosť. Tradičné ťažkosti, keď slzy tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod, sipot v pľúcach či pocit tlaku na hrudi si opäť vynucujú pozornosť.

Alergia je nenápadný škodca, ktorý dokáže znepríjemniť akýkoľvek outdoorový šport. Najprv sa len tak nenápadne prihlási raz za čas a postupne svoje príznaky riadne pritvrdzuje. Namiesto toho, aby ste sa pri športe dobíjali jarným slniečkom, hltali prvé kilometre a vychutnávali si zvuky a vône rozkvitajúcej prírody, prepadáte depresii, že kondícia nadobudnutá v zime zmizla niekam do nenávratna, že to stiahnutie, ktoré cítite na hrudníku, tak skoro nepominie a uvažujete o tom, či má vôbec zmysel smrkať, keď to z nosa odkvapkáva samo. Pozrime sa, ako najlepšie zvládnuť „útok“ jari na naše zdravie.

Astmou trpí aj množstvo olympionikov

Bronchiálna astma nie je obyčajná choroba. Týmto chronickým zápalom dýchacích ciest trpí až 300 miliónov ľudí na celom svete, pričom častejšie sa vyskytuje u žien ako mužov. V súčasnosti patrí k najlepšie kontrolovateľným ochoreniam vôbec.
Výsledok do veľkej miery ovplyvňuje liečba na mieru šitá pacientovi, ale aj jeho disciplína a trpezlivosť. Inšpiráciou môže byť množstvo profesionálnych športovcov, ktorí majú svoju astmu pod kontrolou, ako napríklad Jozef Gönci, Mark Spitz, Paula Radcliffe, Dennis Rodman, Justine Henin a ďalší.

Ako na astmu v jarnom období

Je astma iba alergického pôvodu?

Napriek tomu, že sa v tomto článku venujeme najmä astmatikom s tzv. alergickou astmou (napr. peľovou), faktom je, že zdrojov astmy existuje oveľa viac. Poznáme napríklad nealergickú astmu, kde je chronický zápal pľúc bez vonkajšieho pôvodcu, ale rozšírenou je aj astma z povolania, chladová astma či ponámahová astma.

Astma a alergia ako verní kamaráti

Najväčšie zastúpenie má alergická astma. Nepríjemná spolupráca alergie a astmy sa rozbehne počnúc prvým jarným slniečkom, keď stromy začnú pučať a kvitnúť. Peľová sezóna je tu a spolu s ňou aj spomínané príznaky. Najhoršie to je počas suchších a veterných dní, kedy šíreniu peľov nič nebráni. Drobnou úľavou je len občasný jarný dážď.

Astma a alergická nádcha majú spoločný základ a veľa rovnakých rysov. Horné a dolné dýchacie cesty majú nielen rovnaké základné štruktúry, ale pri ich vzniku sa uplatňujú aj rovnaké bunky.

Čo robiť, keď vám zistili alergickú nádchu

U ľudí s alergickou nádchou sa vyskytuje astma častejšie a taktiež je horšie kontrolovateľná. Preto si treba uvedomiť, že účinná liečba alergickej nádchy zvyčajne znižuje frekvenciu ťažkých astmatických záchvatov a pomáha k lepšej funkcii našich pľúc.

Najúčinnejšia liečba alergickej nádchy sa opiera o kombináciu udržiavania čo najčistejšieho nosa (napríklad pravidelným preplachovaním sprejmi z morskej vody alebo vincentkou), podávaním antihistaminík, aplikáciou lokálnych kortikosteroidov do nosa a pomocou špecifickej alergénovej imunoterapie.

Špecifická alergénová imunoterapia je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení, je to vlastne zásah do samej podstaty ochorenia. Pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie až po najvyššiu a organizmus si proti nemu vytvára vlastné protilátky.

Riziko zhoršenia alergie sa vďaka imunoterapii výrazne znižuje, symptómy alergie poľavujú a klesá spotreba liekov. Takto je možné predísť zbytočnému zaťažovaniu a poškodzovaniu organizmu alergiou a prípadnému rozvoju bronchiálnej astmy.

Ako liečime bronchiálnu astmu

Základom liečby bronchiálnej astmy je podávanie protizápalových liekov, ku ktorým patria antileukotriény a inhalačné kortikoidy. Tieto pôsobia ako dlhodobá protizápalová liečba bronchiálnej astmy, ale nie sú efektívne tesne pred fyzickou záťažou.

Pri ťažkostiach napr. pri športovom výkone sa tesne pred záťažou môže podávať inhalačná dávka tzv. uvoľňovačov, ktoré zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. Tieto lieky však musia byť prísne ordinované odborníkom pre liečbu bronchiálnej astmy, čiže imunoalergológom alebo pľúcnym lekárom.

Čo šport a alergia, prípadne astma? Športovať alebo nešportovať?

Rozhodne áno! Šport prináša pocit uvoľnenia, relaxácie a neodmysliteľného vyplavovania endorfínov, teda „hormónov šťastia“. Ľudia, ktorí pravidelne športujú sa cítia zdravšie, určite mladšie a s veľkou pravdepodobnosťou sú aj veselší.

Samozrejme, všetci pacienti liečení na alergiu a bronchiálnu astmu musia byť pravidelne sledovaní v ambulancii svojho lekára. Správne individuálne „ušitá“ liečba zvyčajne zabezpečuje bezpríznakové obdobie s možnosťou života vysokej kvality – čo znamená plnohodnotne pracovať, venovať sa svojim záujmom a športovať, dokonca aj na vrcholovej úrovni.

MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.