Nežiadúce účinky kortikoidov a ako ich zmierniť ?
Správna funkcia imunitného systému je nevyhnutná pre udržanie stálosti vnútorného prostredia. V širokej medicínskej problematike však existujú situácie, kedy je vlastná obranyschopnosť nežiadúca. Potlačením imunity stabilizujeme priebeh niektorých ochorení autoimunitného, prípadne chronického zápalového pôvodu, ale nevýhodou imunosupresie je jej dlhodobosť a mnohé nežiadúce účinky.
Kortikosteroidy sú steroidné hormóny vytvárané kôrou nadobličiek a sú využívané predovšetkým pre svoj protizápalový, imunosupresívny a protialergický účinok a sú využívané predovšetkým pri stavoch, kedy je potrebné tlmiť nežiadúcu aktivitu vlastného imunitného systému.
Riziká a vedľajšie účinky kortikoidov
1. Nárast hmotnosti, zvýšená chuť k jedlu a prerozdelenie telesných tukov
čoho príznakmi je mesiačikovitá tvár a ukladanie tuku v oblasti tváre a v oblasti brucha. Samozrejme záleží na dávke a dĺžke podávania kortikoidov, pričom čím je dlhšie užívanie kortikoidov, tím je riziko vyššie. Aby boli vedľajšie účinky čo najviac minimalizované, je potrebné pri liečbe kortikoidmi rešpektovať niektoré pravidlá:
Prevencia:
- Protizápalová diéta – nízkokalorická, s nízkym obsahom soli, cukrov a primeraným množstvom proteínov, je o vyrovnaní jedálničku a životného štýlu. Nevhodné potraviny by sa nemali jesť vôbec alebo takmer vôbec a všetky „vhodné“ potraviny je vhodné konzumovať prednostne a denne. Vylúčiť by sa mali – sacharidy, biela múka, nevhodné tuky – transmastné kyseliny, živočíšne nasýtené tuky a nenasýtené transmastné kyseliny, mliečne produkty, sladené nápoje, dochutiny – soľ, ocot, horčica, glutamát sodný, umelé sladidlá, syntetické arómy a príchute, chemicky konzervované potraviny a polotovary.
2. Zadržiavanie vody a sodíku, sklon k opuchom, hypokaliémia (nízká hladina draslíku v krvi)
Prevencia:
- Súčasne s vyššími dávkami kortikoidov by malo byť podávané kálium (draslík) vo forme tabliet.
- Z potravín so zvlášť vysokým obsahom draslíku sa vyznačujú banány, marhule, sušené ovocie, strukoviny, sušené hríby, špenát, paradajky, mak.
3. Porucha glukózovej tolerancie
Porucha hodnôt krvného cukru – hlavne u pacientov obéznych, s latentným diabetom alebo rodinnou anamnézou diabetu.
Prevencia:
4. Zvýšený krvný tlak je následkom zvýšeného zadržiavania sodíka a vody v organizme.
Prevencia:
- Kľúčové je predovšetkým obmedzenie príjmu soli a jej nahradenie korením, bylinkami, prípadne chilli. Zdrojom sodíka môžu byť aj minerálne vody, preto je výhodnejšie piť obyčajnú vodu z kohútika, alebo minerálne vody s nízkym stupňom mineralizácie.
5. Poruchy imunity
Príkladom je zvýšený sklon k bakteriálnym a vírusovým ochoreniam alebo k mykózam.
Prevencia:
- Užívanie probiotík, vitamínu C, selén, zinok.
- Protizápalová strava.
6. Osteoporóza
I relatívne krátkodobé užívanie kortikoidov znižuje tvorbu a mineralizáciu kostí.
Prevencia:
- Užívanie vitamínu D a vápnik.
- Priaznivo pôsobí primeraná fyzická aktivita.
7. Poškodenie zažívacieho ústrojenstva
Prevencia:
- Preventívne sa odporúčajú antacida .
- Užívanie liekov znižujúcich kyslosť znížením tvorby žalúdočných kyselín.
8. Zmeny psychiky a náladovosťMôže sa vyskytnúť vyššia dráždivosť, rýchle zmeny nálad, depresia a úzkosť. Prevencia:
Vysadzovanie kortikoidovPrakticky všetky nežiadúce účinky sú dočasné a do niekoľko týždňov po vysadzení liekov ustúpia. Pokiaľ sa lieky užívajú dlhšie ako 5-7 dní je nebezpečné ukončiť ich užívanie naraz, ale vysadzujú sa postupne podľa odporučenia lekára. Kortikofóbia je neprimeraná obava z užívania kortikoidov, ktorá často vedie až k odmietaniu tejto liečby. Príčinou kortikofóbie je hlavne zlá informovanosť a obavy z nežiadúcich vedľajších účinkov, ktoré nie sú v skutočnosti u dnešných moderných kortikoidných liekov také dramatické ani závažné. Preto je vhodné neodsudzovať kortikoidy predom aj vzhľadom na to, že možné komplikácie sa nevyskytujú pravidelne a u každého a dá sa im v veľkej časti predísť správnou životosprávou. |