Nežiadúce účinky kortikoidov a ako ich zmierniť ?

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Správna funkcia imunitného systému je nevyhnutná pre udržanie stálosti vnútorného prostredia. V širokej medicínskej problematike však existujú situácie, kedy je vlastná obranyschopnosť nežiadúca. Potlačením imunity stabilizujeme priebeh niektorých ochorení autoimunitného, prípadne chronického zápalového pôvodu, ale nevýhodou imunosupresie je jej dlhodobosť a mnohé nežiadúce účinky.

Kortikosteroidy sú steroidné hormóny vytvárané kôrou nadobličiek a sú využívané predovšetkým pre svoj protizápalový, imunosupresívny a protialergický účinok a sú využívané predovšetkým pri stavoch, kedy je potrebné tlmiť nežiadúcu aktivitu vlastného imunitného systému.

Riziká a vedľajšie účinky kortikoidov

1. Nárast hmotnosti, zvýšená chuť k jedlu a prerozdelenie telesných tukov

čoho príznakmi je mesiačikovitá tvár a ukladanie tuku v oblasti tváre a v oblasti brucha. Samozrejme záleží na dávke a dĺžke podávania kortikoidov, pričom čím  je dlhšie užívanie kortikoidov, tím je riziko vyššie. Aby boli vedľajšie účinky čo najviac minimalizované, je potrebné pri liečbe kortikoidmi rešpektovať niektoré pravidlá:

Prevencia:

 • Protizápalová diéta – nízkokalorická, s nízkym obsahom soli, cukrov a primeraným množstvom proteínov, je o vyrovnaní jedálničku a životného štýlu. Nevhodné potraviny by sa nemali jesť vôbec alebo takmer vôbec a všetky „vhodné“ potraviny je vhodné konzumovať prednostne a denne. Vylúčiť by sa mali – sacharidy, biela múka, nevhodné tuky – transmastné kyseliny, živočíšne nasýtené tuky  a nenasýtené transmastné kyseliny, mliečne produkty, sladené nápoje, dochutiny  –  soľ, ocot, horčica, glutamát sodný, umelé sladidlá, syntetické arómy a príchute, chemicky konzervované potraviny a polotovary.

2. Zadržiavanie vody a sodíku, sklon k opuchom, hypokaliémia (nízká hladina draslíku v krvi)

Prevencia:

 • Súčasne s vyššími dávkami kortikoidov by malo byť podávané kálium (draslík) vo forme tabliet.
 • Z potravín so zvlášť vysokým obsahom draslíku sa vyznačujú banány, marhule, sušené ovocie, strukoviny, sušené hríby, špenát, paradajky, mak.

3. Porucha glukózovej tolerancie

Porucha hodnôt krvného cukru – hlavne u pacientov obéznych, s latentným diabetom alebo rodinnou anamnézou diabetu.

Prevencia:

4. Zvýšený krvný tlak je následkom zvýšeného zadržiavania sodíka a vody v organizme.

Prevencia:

 • Kľúčové je predovšetkým obmedzenie príjmu soli a jej nahradenie korením, bylinkami, prípadne chilli. Zdrojom sodíka môžu byť aj minerálne vody, preto je výhodnejšie piť obyčajnú vodu z kohútika, alebo minerálne vody s nízkym stupňom mineralizácie.

5. Poruchy imunity

Príkladom je zvýšený sklon k bakteriálnym a vírusovým ochoreniam alebo k mykózam.

Prevencia:

 • Užívanie probiotík, vitamínu C, selén, zinok.
 • Protizápalová strava.

6. Osteoporóza

I relatívne krátkodobé užívanie kortikoidov znižuje tvorbu a mineralizáciu kostí.

Prevencia:

 • Užívanie vitamínu D a vápnik.
 • Priaznivo pôsobí primeraná fyzická aktivita.

7. Poškodenie zažívacieho ústrojenstva

Prevencia:

 • Preventívne sa odporúčajú antacida .
 • Užívanie liekov znižujúcich kyslosť znížením tvorby žalúdočných kyselín.

 8. Zmeny psychiky a náladovosť

Môže sa vyskytnúť vyššia dráždivosť, rýchle zmeny nálad, depresia a úzkosť.

Prevencia:

 • Užívanie magnézia vo vyšších dávkach.

Vysadzovanie kortikoidov

Prakticky všetky nežiadúce účinky sú dočasné a do niekoľko týždňov po vysadzení liekov ustúpia. Pokiaľ sa lieky užívajú dlhšie ako 5-7 dní je nebezpečné ukončiť ich užívanie naraz, ale vysadzujú sa postupne podľa odporučenia lekára.

Kortikofóbia je neprimeraná obava z užívania kortikoidov, ktorá často vedie až k odmietaniu tejto liečby. Príčinou kortikofóbie je hlavne zlá informovanosť a obavy z nežiadúcich vedľajších účinkov, ktoré  nie sú v skutočnosti u dnešných moderných kortikoidných liekov také dramatické ani závažné. Preto je vhodné neodsudzovať kortikoidy predom aj vzhľadom na to, že možné komplikácie sa nevyskytujú pravidelne a u každého a dá sa im v veľkej časti predísť správnou životosprávou.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.