Nutrične najbohatšie potraviny
Vo všeobecnosti platí, že jedlá, ktoré sú viackrát spracovávané a do ktorých sú pridávané rôzne druhy dochucovadiel, farbív a podobne nie sú zo zdravotného ani z nutričného hľadiska na takej úrovni ako naturálne zdroje výživy. Pri porovnaní potravín z hľadiska hustoty výskytu jednotlivých nutrientov, a nemáme na mysli len bielkoviny, sacharidy a tuky, ale aj ostatné mikroživiny a stopové prvky, sme vybrali tieto nutrične najbohatšie potraviny, ktoré sme zoradili podľa abecedného poradia.
Bobuľoviny v boji proti voľným radikálom
Na rozdiel od ostatných druhov ovocia, bobuľoviny sa vyznačujú tým, že obsahujú menej cukru a sú preplnené širokým spektrom vitamínom, minerálov a antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Patria sem napríklad černice, brusnice, maliny, čučoriedky alebo ríbezle.
Brokolica plná vitamínov
Hlavný a klasický zdroj zeleniny aj v prípade kulturistov a ľudí venujúcich sa posilňovaciemu tréningu. Dá sa pripraviť na viacero spôsobov, je vhodná k mäsitým jedlám i ako hlavná príloha, obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, minerálov a stopových prvkov, znižuje riziko vzniku rakoviny a mnohých ďalších zdravotných chorôb. Pomáha správnemu fungovaniu tráviaceho traktu, čo má za následok to, že budete efektívnejšie využívať prijaté živiny.
Cvikla pomáha prečistiť pečeň, žlčník a obličky
Je to silný antioxidant a zároveň predstavuje prirodzený zdroj cukru, preto vás nabije energiou. Obsiahnutá vláknina zasa napomáha dobrému tráveniu a pôsobí proti zápche. Najúčinnejšia je v surovom stave, kedy obsahuje najviac vitamínu B a C, ktorý sa varením stráca.
Sušené plody Goji (godži)
Plody kustovnice čínskej (Lycium chinensis) majú sýto červenú farbu a sú veľké asi ako sušené hrozienka. Goji rastie v úrodnej pôde v oblasti himalájskeho úpätia na stredne veľkých kroch. V týchto oblastiach, kde je bežnou súčasťou jedálnička, nájdeme obyvateľstvo s najdlhším priemerným vekom na Zemi.
Tradičná čínska medicína od nepamäti považuje Goji za liečivú potravinu podporujúcu dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu. Viac než 15 % bielkovín, 21 stopových minerálov a 18 aminokyselín robí z plodov Goji jedinečnú, živinami nabitú „super potravinu“ presahujúcu všetky známe kritériá. Je dokázané, že lycium polysacharidy obsiahnuté v Goji majú naozaj pozoruhodné antioxidačné a imunitu podporujúce vlastnosti.
Chia semená (Salvia Hispanica)
Niektorí odborníci sa dokonca zhodujú v tom, že chia je lepšia voľba ako ľanové semienka. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov vydrží dlhšie a nie je tak náchylná na vplyvy okolitého prostredia ako ľan. Chia bola jedným z hlavných pokrmov aztéckych bojovníkov, vo výraznej miere obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, proteíny a vlákninu.
Jablká sú bohaté na vitamíny B, C, E, K
Najviac antioxidantov sa nachádza práve v šupke, ktorú často odstraňujeme. Podľa výskumov znižujú jablká výskyt niektorých druhov rakoviny a chránia mozog pred poškodením. Rozpustná vláknina pektín zasa znižuje cholesterol a reguluje trávenie.
Kakao (horká čokoláda)
Či už zoberieme do úvahy samostatný kakaový prášok, kakaové bôby alebo horkú čokoládu, kakao je tak bohaté na živiny, že vedci zatiaľ ani presne neidentifikovali všetky jeho prospešné látky. Ak sme pri horkej čokoláde, tak tým nemáme na mysli rôzne typy propagovaných mliečnych čokolád ani nekvalitné horké čokolády s minimálnym obsahom kakaa. Vyberajte si kvalitné zdroje, t. j. horké čokolády s obsahom kakaa aspoň 60 až 70 %. Samozrejme, používať môžete aj samotné kakao, napríklad pri príprave rôznych pokrmov, ale aj pri miešaní proteínových kokteilov. Kakao obsahuje hlavne veľa antioxidantov, minerálov, vitamínov a prírodných stimulačných látok. Okrem iného má priaznivé účinky na srdce, pokožku a navodzuje pocit dobrej nálady.
Konopné semeno
Dnes už patrí medzi obľúbené potraviny priaznivcov zdravého životného štýlu. Dôvod je jednoduchý, keďže je to jedna z najvýživnejších potravín na Zemi. Obsahuje všetky druhy aminokyselín, prospešné tuky, vitamíny a minerály, vlákninu a iné mikroživiny. Je ľahko stráviteľné, môže sa pridávať do šalátov alebo pečiva.
Kyslá (zimná) kapusta
Zimná kapusta sa vyznačuje veľmi veľkou hustotou obsahu vitamínov, minerálov, aminokyselín, vlákniny a dôležitých antioxidantov, ktoré znižujú riziko vzniku zápalových procesov v tele a sú prevenciou aj proti rakovine. Zimná kapusta je zelenina, ktorá výborne chutí a ľahko sa pripravuje.
Mandle ako najbohatšie orechy
Sú prírodným zdrojom výživy a vhodnou náhradou za sladkosti a ťažké jedlá. Taktiež sú vhodné na konzumovanie medzi jedlami alebo v rámci hlavného jedla. Uspokojujú hlad a predstavujú dennú dávku vitamínu E, sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Mandle obsahujú veľké množstvo mononenasýteného tuku, ktorý prospieva zdraviu srdca. Nedávne výskumy preukázali, že ľudia, ktorí si do stravy pridávajú dennú porciu mandlí, sa nielen ľahšie vyhnú prírastku hmotnosti, ale tiež zlepšia svoj celkový príjem výživných látok.
Med – prírodný zázrak a všeliek
Ak na vás niečo lezie, dajte si lyžicu medu s cesnakom, cibuľou, zázvorom či citrónom. Zdvojnásobí liečivý efekt. Okrem toho, že obsahuje množstvo vitamínov je aj zdrojom energie. Navyše, med je prírodným antibiotikom.
Morské riasy a sladkovodné riasy
Sú menej známe a dá sa povedať, že neprávom podceňované. Morské a sladkovodné riasy obsahujú najviac antioxidantov zo všetkých potravín na našej planéte. Navyše sú doslova preplnené s aminokyselinami a minerálnymi látkami. Za jednu z nutrične najbohatších potravín na svete sa považuje Bio Spirulina.
Tepelne upravené paradajky
Zrejme ste to netušili, ale na rozdiel od iných druhov ovocia a zeleniny, ktoré je vhodné konzumovať v čerstvom stave, paradajky sa oplatí tepelne upraviť. Uvoľní sa tak z nich obsiahnutý lykopén, ktorý pomáha znižovať riziko výskytu rakoviny a bojuje proti slnečnému ožiareniu. Paradajky sú tiež bohaté na vitamín C, takže sú jedným z najúčinnejších potravín posilňujúcich imunitu. Vysoký obsah draslíka zasa reguluje hladinu tekutín v organizme.
Zázračná huba šitake
Pre nás pojem neznámy, na ďalekom východe si ju vážia. Čo sa skrýva pod týmto tajomným názvom? Šitake je huba, o ktorej ešte budeme veľa počuť. V Japonsku ju používajú pri liečbe rakoviny, AIDS, cukrovky či únavy, takže jej potenciál je veľký. Obsiahnutý lentinan pomáha posilňovať imunitný systém, eritadenín zasa znižuje hladinu cholesterolu. Bohatá je aj na omega 6-mastné kyseliny, železo, horčík, draslík a selén. Na konzumáciu sú vhodné čerstvé i sušené plody.
Špenát alebo overená klasika
V tomto zozname musí mať svoje miesto aj ďalší zástupca z kategórie zeleniny. Špenát obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny a pri príprave je vždy správne uprednostňovať čerstvé alebo mrazené formy týchto druhov zeleniny. Pri výbere stravy je dôležité zameriavať sa na jedlá, ktoré poskytujú čo najviac výživných látok v jednej porcii. Uprednostňovanie jedál bohatých na výživné látky, ako sú napr. orechy, chudé mäso, hydina, ryby, vajcia, celozrnné pečivo, ovocie či zelenina, je rozhodujúce pre zdravie a dlhodobé regulovanie hmotnosti.