Vírusová alebo bakteriálna infekcia ? Príznaky a prevencia
Pri ochoreniach z prechladnutia sa jedná o infekcie horných dýchacích ciest, ktoré sa často objavujú po pôsobení chladu, ale chlad sám osebe nespôsobuje nádchu ani kašeľ, v 80 % sú to vírusy. Tie sa rýchlejšie šíria práve preto, že nedostatok slnečných lúčov, vitamínov a chlad náš organizmus oslabujú, takže nákaze skôr podľahneme. Typickými symptómami sú kašeľ, nádcha a zachrípnutie. Možnou komplikáciou môže byť dodatočná bakteriálna infekcia, ktorá musí byť spravidla liečená antibiotikami. Pri nedostatočnej regenerácií a opakovanej zníženej odolnosti jedinca môže dôjsť k zníženiu imunitnej odolnosti organizmu a k rozvoju poruchy imunity. Vtedy môže jedinec trpieť častými infekciami horných dýchacích ciest.
Príznaky vírusovej infekcie
Virózy sa prejavujú kýchaním, zápalom spojoviek, bolesťou hrdla, nádchou, kašľom ale i pocitmi únavy, malátnosti a bolesťami svalov a často celého tela. Vzhľadom na možné následné komplikácie banálneho prechladnutia sa odporúča počas ochorenia obmedziť fyzickú a duševnú aktivitu a prijímať dostatok tekutín najmä vo forme bylinných čajov. V priaznivom prípade je možné vyliečiť prechladnutie do 3 dní, u oslabených jedincov do 7 dní. Pri nesprávnom spôsobe liečby a pridružení bakteriálnej infekcie môže byť obdobie rekonvalescencie oveľa dlhšie.
Horúčka
Ak je pri viróze ( vírusovej infekcii ) vysoká horúčka, treba ju považovať za pozitívnu obrannú reakciu tela, ktorá tým ničí vírusy a baktérie. V prípade vysokej horúčky (nad 38 st. C) je možné použiť lieky znižujúce teplotu .
Nádcha
Počiatočné šteklenie v nose s nutkaním na kýchanie rýchlo prechádza do nádchy. Zápalom nosovej sliznice pritom dochádza k vodnatej až hlienovito-hnisavej sekrécii s obmedzením dýchania cez nos, so zhoršením schopnosti čuchu a nosovou rečou.
Zápal priedušnice a priedušiek (akútna bronchitída, akútna tracheitída)
Komplikácie prechladnutia, ako sú zápaly sliznice priedušnice a sliznice priedušiek vedú ku kašľu s kašovito-hnisavým hlienom a často aj k bolestiam hrudníka. Tieto symptómy by mali byť objasnené lekárom a pri prejave zápalu priedušiek alebo pľúc je potrebná antibiotická liečba.
Bolesti hrdla
Pri bolestiach hrdla môže pomôcť čaj zo Šalvie lekárskej, Repíka lekárskeho a Rumančeka. Šalvia má protizápalový, baktericídný a dezinfekčný účinok. Vhodné je použitie šalvie ako kloktadla. Kloktať je možné i teplou slanou vodou 10 minút každé 3 hodiny. Používajú sa aj lokálne rozpustné tablety s antibakteriálnym a protizápalovým účinkom. Ak sú však postihnuté mandle a sú na nich viditeľné žlté bodky alebo biely povlak, ide pravdepodobne o angínu, a návšteva lekára s následnou antibiotickou liečbou je nevyhnutná. Neliečená angína môže spôsobovať komplikácie postihnutím ďalších orgánových systémov.
Zápal stredného ucha
Môže byť komplikáciou prechladnutia hlavne u detí. Prudká bolesť ucha sa objavuje hlavne v noci. Pri tejto komplikácii je potrebná antibiotická liečba.
Komplikácie vírusových infekcií
Zápal srdcového svalu (myokarditída), ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa. Ďalšou komplikáciou môže byť bakteriálna superinfekcia, kedy je typickým znakom je hnisavá ( žltkasto-zelenkavá produkcia) zapálenej sliznice, horúčka a ochorenia ako napr. zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, prípadne zápal hltanových mandlí a zápal pľúc. Tiež pri častejších nachladnutiach môže stav u niektorých jedincov vyústiť až do ťažkého vysilenia a do chronického únavového syndrómu s dočasným či trvalým vyradením z pracovnej aj športovej aktivity. Za nejasným obrazom môže byť skrytá dlhodobá vírusová infekcia (CMV, EBV) .
Pri diagnostike je veľmi dôležité odlíšiť, či ide o vírusovú, alebo bakteriálnu infekciu. Prechladnutie spôsobuje viac ako dvesto druhov vírusov, pričom najčastejší je rinovírus. Chrípkových vírusov je tiež viacero a neustále mutujú. Vo všeobecnosti možno povedať, že 90 % bežných katarov dýchacích ciest, zápalov v oblasti nosa, krku, uší, horných či dolných dýchacích ciest je vírusového pôvodu. Prečo je to dôležité vedieť? Pretože pri vírusových ochoreniach nepomáhajú antibiotiká. Ich zbytočné užívanie oslabuje nielen imunitný systém organizmu (ničia totiž aj prospešnú črevnú mikroflóru a ohrozujú nežiaducimi reakciami), ale vedie aj k známej rezistencii, čiže vzniku odolnosti baktérií proti antibiotikám.
CRP – cenný pomocník pri odhalení bakteriálnej infekcie
Jednoznačný záver však môže dať až laboratórne vyšetrenie, najmä stanovenie tzv. C-reaktívneho proteínu z krvi. C-reaktívny proteín je látka bielkovinového pôvodu, ktorý sa vo zvýšenej miere začne vytvárať v pečeni a vylučovať do krvi, keď organizmus napadne baktéria. Normálna syntéza u človeka bez zápalu je 1–10 mg za deň, to znamená, že v krvnom sére sú jej hladiny bežnými metódami nemerateľné a CRP sa vo výsledkoch označuje ako negatívne. Pri zápalovej reakcii možno namerať zvýšené hodnoty už o 4–6 hodín od prepuknutia ochorenia, maximum sa dosahuje o 24–48 hodín. Ak je hladina CRP medzi 20 – 40 mg/l a viac, ide o bakteriálnu infekciu a treba nasadiť antibiotiká.
Pri uzdravovaní koncentrácia CRP rýchlo klesá (približne o 50 % za deň) a dynamika zmien hladiny CRP je rýchlejšia ako v prípade iných laboratórnych parametrov. CRP je preto spoľahlivým ukazovateľom začiatku zápalu, účinnosti liečby a uzdravenia pacienta.
Zvýšené hodnoty CRP sa objavujú aj pri diagnózach, ako je reumatoidná artritída, reumatická horúčka, lupus, tuberkulóza, Crohnova choroba, po operáciách, pri popáleninách a podobne.
Vyššie hodnoty sa vyskytujú aj u pacientov s obezitou, metabolickým syndrómom či pri stavoch spojených s vysokým kardiovaskulárnym rizikom.
Čo s aktivitami pri infekcii?
Práca, športovanie a tréning by mali byť pri chorobe druhoradé. Niekedy sa prechodené prechladnutia môže skončiť komplikáciami ako ochorením srdca, kĺbov a obličiek, prípadne rozvojom chronického únavového syndrómu v dôsledku nezvládnutej vírusovej infekcie.
Prechodené choroby sú tak trochu ako časované bomby a môžu sa vrátiť ako bumerang, a potom prebiehať s ešte horším priebehom. Preto sa treba k fyzickej aktivite po infekcii vrátiť až po úplnom odznení príznakov. Pri tréningu je vhodné sledovať tepové frekvencie. Ak zistíte zvýšený tep, oproti vášmu normálu, môže to signalizovať ešte nedoliečenú infekciu a vtedy je lepšie znížiť intenzitu tréningu.
Tipy a triky na prevenciu proti vírusovým infekciám
- dostatočný prísun vitamínov, najmä (vitamínu C) a stopových prvkov, ako napr.zinok a selén.
- Med – samostatne, alebo osvedčený trojboj: cesnak+med+citrón, prípadne zázvor. Pri všetkých prírodných produktoch (nielen mede) treba dávkovať najskôr malé množstvo a sledovať reakcie, aby nedošlo k alergickej reakcii!
- Cibuľa na všetky spôsoby- cibuľový čaj , cibuľový extrakt (sirup) je dobrý pre lepšie vykašliavanie hlienov.
Bylinky
- Echinacea – má značnú antibiotickú aktivitu, a to nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírusom.
- Skorocelový sirup tlmí suchý, dráždivý kašeľ.
- Lipový čaj – na vypotenie pri teplote.
- Šípkový čaj – ako prevencia, alebo aj počas liečby
- Šalvia – silný odvar na kloktanie pri zápaloch hrdla, angíne.
- Rakytníkový čaj – posilňuje imunitný systém
- čaj Lapacho – má antivírovú aktivitu proti rôznym pôvodcom chrípky.
- Zázvor – protibakteriálny a antivírusový efekt– bráni množeniu sa baktérií a vírusov.
Užívanie výživových doplnkov
BETA-GLUKAN – posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a pomáha výrazne zlepšiť kvalitu našej imunitnej reakcie proti vírusom, parazitom, baktériam a parazitom a pri záťaži organizmu fyzickým a/alebo psychickým stresom. Môžeme ho použiť pri recidivujúcich infekciách, u rizikových jedincov počas jesene a zimy, po vírusových infekciách (infekčná mononukleóza, ovčie kiahne, recidivujúce herpesy, afty), u športovcov po namáhavom tréningu, alebo preteku, u starších ľudí počas neskorej jesene zimy a skorej jari, u pacientov s alergiou a u pacientov pred plánovaným chirurgickým zákrokom. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka v dávke 2 kapsle denne ráno nalačno, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po ťažkom preteku, alebo tréningu.
COLOSTRUM – imunomodulátor biologického pôvodu. Obsahuje celý komplex účinných látok, ktoré zabezpečujú výživu buniek, po jeho užívaní sa podľa klinických štúdii zlepšuje využívanie energie pri športovom výkone – urýchľuje regeneráciu a podporujú imunitný systém.