Slzy kaukazských hôr: Účinný BIO doping Mumio

Publikované 15.08.2017

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Mumio sa nazýva aj „zázračným balzamom“ či „slzami hôr“. Ide o nenápadnú tmavohnedú väzkú, lepivú hmotu, ktorá síce nechutná, ale prirodzene funguje! Všetky zložky Mumio boli ideálne zlúčené v prírodnom procese trvajúcom tisíce rokov, preto je tento prípravok výborným podporným prostriedkom a prírodným stimulátorom organizmu. Z chemického hľadiska predstavuje prírodnú zmes organických a anorganických látok. Skladá sa z 26 stopových prvkov, 10 oxidov kovov, aminokyselín, steroidov, fosfolipidov, rady vitamínov, éterických olejov a ďalších biologicky aktívnych látok. Slovo Mumio doslova znamená „ochraňuje telo pred chorobou” alebo „telo uchovávajúce”. Tento horský balzam sa objavuje len ojedinele na niekoľkých miestach na svete, kde vznikli špecifické geologické, biologické a klimatické podmienky. Lokality, kde Mumio vzniká, sú vystavené dlhodobému intenzívnemu slnečnému žiareniu.

Nachádzajú sa v nadmorských výškach od 3500 – 5000 m n. m. a nie sú znečistené činnosťou človeka.
Geologický vek horniny ani jej typ nemajú vplyv na jeho kvalitu, pričom najkvalitnejšie Mumio je z Kirgizska. Ľudia ho poznajú už cez 2000 rokov a hovorili mu elixír života, ktorý bol pre nich všeliekom. Aj keď sa vedcom podarilo rozlúštiť mnohé tajomstvá tejto látky, jej pôvod ešte stále zostáva nejasný. Vedecký výskum Mumia sa začal okolo roku 1950. Najďalej pokročila Čína, potom Spojené štáty americké, bývalý Sovietsky zväz, Irán a India.

Aké sú liečivé vlastnosti Mumia?

Základné účinky Mumia

 • spevňujúci účinok na svalovú hmotu a telesnú stavbu (športovci, silové vytrvalostné disciplíny),
 • posilnenie telesnej a duševnej odolnosti voči stresu,
 • posilnenie imunitného systému,
 • antioxidačné účinky – spomalenie procesu starnutia, úžasné zvýšenie mentálnych schopností,
 • predoperačné a pooperačné – celkové posilnenie organizmu a urýchlenie regenerácie i rekonvalescencie.

Pomáha pri liečení mnohých ochorení

Tento zázračný balzam má pre človeka mnoho blahodarných účinkov. Pomáha napríklad liečiť ochorenia ako sú:

 • zlomeniny – skracuje čas zrastania zlomených kostí (2 až 2,5-krát), posilňuje krehké kosti,
  v prípade vykĺbenín, narazenín a natiahnutých väzov urýchľuje hojenie týchto poranení,
 • kožné choroby, popáleniny,
 • ochorenia obvodového nervstva, predovšetkým zápaly nervov,
 • ochorenia obehového ústrojenstva – posilňuje obehové ústrojenstvo a srdce, obnovuje procesy krvotvorby,
 • choroby tráviaceho ústrojenstva – rýchlo likviduje otravy a pomáha pri nechutenstve, obnovuje mikroflóru v tráviacom systéme,
 • ochorenia horných dýchacích ciest (chronické ochorenia, nádcha, kašeľ, angína) a tuberkulóza, ktorých liečbu skracuje až trojnásobne.

Okrem toho Mumio:

 • zvyšuje telesný a duševný výkon, dodáva energiu a zvyšuje potenciu,
 • športovci ho nazývajú aj „elixírom rekordov“, pretože pomáha organizmu znášať veľkú fyzickú záťaž,
 • zvyšuje odolnosť proti bakteriálnym a vírusovým infekciám, ničí stafylokokov, streptokokov a iné choroboplodné baktérie,
 • chráni organizmus pred reakciami na náhle výkyvy tlaku,
 • odstraňuje negatívne následky užívania liekov, ožiarenia a chemoterapie,
 • znižuje svrbenie po hmyzom bodnutí,
 • znižuje bolesť zubov a pomáha pri paradentóze,
 • podporuje vylučovanie škodlivých chemických zlúčenín.

Vedecké výskumy preukázali, že Mumio je prírodným biostimulátorom, ktorý:

 • urýchľuje regeneráciu poškodených tkanív a kostí,
 • má protizápalové, baktericídne a analgetické účinky,
 • dopĺňa nedostatok vitamínov a minerálov v organizme.

Ideálny liek na zlomeniny

Mumio až trojnásobne urýchľuje zrastanie kostí. Proces sa spúšťa už medzi 9. – 14. dňom. Bez neho prebieha nielen pomalšie, ale štruktúra novovytvoreného kostného regenerátu je ďaleko nižšej kvality. Okrem iného obsahuje tie isté stopové prvky ako kostné tkanivo (vápnik, fosfor, draslík aj stroncium a berýlium), takže je dokonalým stavebným materiálom potrebným pre jeho formovanie. Mumio sa selektívne sústreďuje v mieste zlomeniny, pričom poškodené tkanivá ho intenzívne vstrebávajú.

Na univerzite v Taškente skúmali vedci účinky Mumia na zrast kostí u 2500 ľudí, ktorých rozdelili na dve skupiny. Prvej skupine ho podávali po dobu 30 dní a tzv. hojivá osifikácia kostného tkaniva prebiehala o 13 – 17 dní rýchlejšie než u druhej skupiny, ktorá Mumio neužívala. Príčinu pripísali práve stronciu, ktoré sa v Mumiu nachádza v prírodnej, nerádioaktívnej forme a pri ukladaní v kostiach kooperuje s vápnikom a používa sa ako „ťahač vápnika“ k remineralizácii kostí, a to najmä pri kalcifikácii po fraktúre.

Mumio je vhodný aj na zlomeniny

Mumio urýchľuje aj zrastanie kostných úlomkov a zvyšuje kvalitu tohto zrastania. Patologická pohyblivosť a krepitácia úlomkov rýchlo mizne. Mumio priaznivo ovplyvňuje proces tiež v prípadoch, kedy sa úlomky dotýkajú iba bočnou plochou alebo sa nedotýkajú vôbec. Pri dotyku kostných plôch menej ako na polovicu až tretinu ich šírky podporuje vývoj nadmerného svalku, ktorého prestavba (spätný vývoj a obnova normálnej kostnej štruktúry) je rýchla, pričom sa deformovaná os kosti vyrovnáva. Aplikáciou Mumia sa o 51,3 % znižuje výskyt následných deformácií končatín, obmedzenie pohyblivosti kĺbov, uhlové deformácie kostí atď., a to aj u osôb stareckého veku.

Pri otvorených zlomeninách sa vďaka Mumiu rýchlo vstrebávajú zničené tkanivá, zmenšuje sa vylučovanie hnisu, rana sa očisťuje, mäkké tkanivá sa obnovujú a urýchlene regenerujú, nastáva rýchla granulácia a epitelizácia. Tým všetkým značne urýchľuje liečbu (o 14 až 18 dní) a napomáha úplnej regenerácii organizmu. Navyše má silné protizápalové pôsobenie. Vďaka svojim vlastnostiam výrazne zlepšuje celkový stav pacientov. Keďže úraz poškodzuje organizmus ako celok, nevynímajúc rad dôležitých orgánov, Mumio kompenzuje škodlivé poúrazové reakcie organizmu a normalizuje krvný obraz. Bolestivosť, krvné podliatiny a opuchy sú len krátkodobé a ďaleko menej zreteľné. Po nasadení teplota spočiatku stúpne, ale čoskoro sa normalizuje, človek je aktívny, má dobrú náladu, dobre je a pokojne spí.

Lepšie je chorobám predchádzať ako ich liečiť

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí absolvovali mumiovú kúru 2 až 3-krát do roka boli menej náchylní na infekčné ochorenia než tí, ktorí Mumio nebrali vôbec. Jeho aplikáciou sa znižuje náchylnosť k infekciám v oblasti krku, nosa a uší a taktiež prichádza k výraznému zníženiu rizika vzniku infekcie močových ciest. Stimulačný účinok Mumia na imunitu je založený na mnohostrannom komplexe účinkov, ktoré nešpecificky posilňujú imunitný systém ako celok.

Veľmi silný adaptogén s excelentnými vlastnosťami

Aby bolo možné látku zaradiť medzi adaptogény, musí spĺňať tieto kritériá:

 • musí byť absolútne netoxická, z hľadiska vplyvu na organizmus úplne neškodná a na funkciu jedinca musí mať priebežný blahodarný vplyv,
 • zvyšuje odolnosť a obranyschopnosť organizmu proti pôsobeniu rôznych stresových situácií fyzického, psychického či chemického charakteru,
 • normalizuje telesné funkcie bez ohľadu na existujúci (aj chorobný) stav.

Na rozdiel od liekov, ktoré mávajú vedľajšie účinky, musia adaptogény vyvolávať blahodarný vplyv na organizmus bez jeho narušenia alebo poškodenia. Iba veľmi málo látok má adaptogénne vlastnosti a len niektoré z nich také silné ako Mumio. Nevyvoláva totiž žiadne toxické ani iné vedľajšie účinky, a to ani pri dlhodobom užívaní.

Ako (po)užívať horský balzam Mumio

Pamätajte, že hojenie je tým rýchlejšie, čím skôr po zlomenine začnete Mumio užívať. Jeho užívanie v malých dávkach po dlhšiu dobu je pritom omnoho účinnejšie než krátkodobé užívanie vysokých dávok. Mumio možno (po)užívať dvomi rôznymi spôsobmi:

 • vnútorne: rozpustené vo vode, v šťave, mlieku alebo mede (je veľmi dobre rozpustné),
 • zvonka: mazaním, potieraním, kvapkaním prípravku rozpusteného v šťave, olejoch, liehu, pridaním do mastí.

Pri liečbe celého radu chorôb sa najlepšie výsledky dosahujú pri súčasnom vnútornom i vonkajšom užití Mumio. V čase liečby sa neodporúča pitie alkoholických nápojov. Kapsule sa môžu priamo prehĺtať alebo vysypať ich obsah a rozdeliť na menšie porcie, ktoré je možné rozpustiť v tekutine a vypiť či používať zvonka v podobe roztokov. Mumio zrýchľuje regeneráciu pri úrazoch a predstavuje ideálny doplnok pre športovcov. Pri dlhodobom užívaní nevyvoláva toxické ani iné vedľajšie účinky. Zároveň si však treba uvedomiť, že Mumio nie je spasiteľný všeliek na každý problém.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.