Kedy treba vyhľadať imunológa a ako prebieha vyšetrenie
Poruchám imunitnej odpovede sa obyčajne pripisujú časté ochorenia infekčnej povahy, hlavne ochorenia dýchacích ciest. Úloha imunity je však oveľa širšia. Jej fyziologickou funkciou je nielen obrana organizmu pred rozmanitými choroboplodnými zárodkami (vírusy, baktérie, plesne, prvoky a červy), ale aj pred bunkami vlastného tela, ktoré stratili vlastnosti normálnych buniek, nekontrolovane sa množia a ohrozujú jedinca rozvojom nádorového ochorenia.
Nedostatočná funkcia imunitného systému: Príznaky, riziká a ochorenia spojené so slabou imunitou
Nedostatočná funkcia imunitného systému sa môže prejavovať aj celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán, opakovanými bakteriálnymi, vírusovými a plesňovými ochoreniami, zníženým počtom bielych krviniek, zvýšenou vnímavosťou k nádorovým ochoreniam a pod. Poruchy imunity sa podieľajú aj na vzniku alebo priebehu mnohých ochorení neinfekčnej povahy, ktoré postihujú rôzne orgány – diabetes 1. typu, poruchy funkcie štítnej žľazy, reumatické ochorenia, zápalové ochorenia obličiek, mnohé kožné ochorenia, roztrúsená mozgovo – miechová skleróza a podobne, ale vlastne aj všetky prejavy alergií.
Aké sú príznaky oslabenej imunity?
Príznaky oslabenia imunitného systému sú špecifickou individuálnou záležitosťou. Neexistuje jedno centrum imunity, tá „sídli“ v celom tele, na sliznici čriev, v týmuse, lymfatickom systéme, ale aj v slezine či rôznych druhoch bielych krviniek. Jej oslabením tak prirodzene dochádza k rôznorodým formám porúch. Zistiť, či ide vskutku o ochorenie imunologického pôvodu dokáže jedine komplexné vyšetrenie u odborníka.
Kedy zvážiť vyšetrenie imunity?
Oslabená imunita ovplyvňuje množstvo chorôb. K vyšetreniu imunity by ste sa mali rozhodnúť v prípade, ak trpíte opakovaným alebo chronickým zápalovým ochorením dýchacích ciest, ktoré nereaguje na bežnú liečbu. Avšak ani zďaleka nejde o jediný prejav nedostatočnej imunity. Medzi ďalšie poruchy imunologického pôvodu patria viaceré ochorenia žalúdočného a črevného traktu, kožné zápaly, plesňové ochorenia, diabetes 1. typu, poruchy funkcie štítnej žľazy, reumatické ochorenia, zápalové ochorenia obličiek, roztrúsená mozgovo-miechová skleróza, ale aj všetky prejavy alergií a v extrémnom prípade aj niektoré krvné a onkologické ochorenia.
Ako zistíme, že ide o imunitou podmienené ochorenie?
Pri týchto „záhadných“ a často dlhotrvajúcich ochoreniach po istej dobe začneme predpokladať, že majú pôvod v zlej funkcii imunitného systému. Potvrdiť to môže jedine imunologické vyšetrenie. Jeho základom je analýza krvi so zameraním sa na parametre imunitného systému. Zvyknú sa robiť aj kožné testy na vylúčenie alergickej príčiny ochorenia. Výsledok vyšetrenia pomôže pri diagnostike vrodených i získaných imunitných porúch, alergických, prípadne autoimunitných ochorení a umožní zvoliť najvhodnejší spôsob liečby.
Čo treba na vyšetrenie imunitného systému?
Pokiaľ sa idete dať vyšetriť imunológom, treba sa pripraviť na odbery krvi nalačno, a tiež na vykonanie nebolestivých kožných testov na určenie alergie. Je vhodné mať so sebou odporučenie od praktického lekára, prípadne súpis prekonaných ochorení.
Ako prebieha vyšetrenie imunity?
Analýzou vzoriek krvi v rámci imunologického vyšetrenia sa zisťujú rôzne parametre, napr. množstvo protilátok, počty jednotlivých druhov bielych krviniek, ich funkčnosť a kvalita. Ďalej sa stanovuje množstvo niektorých špecifických protilátok a látok zodpovedných za prenos informácie medzi jednotlivými zložkami imunitného systému. Vyšetrenie nám poodhalí stav imunitného systému vrátane niektorých porúch obranyschopnosti alebo patologickej imunitnej reakcie. Podľa výsledkov vyšetrenia imunológ nastaví liečbu na posilnenie imunitného systému alebo proti prejavom alergie, prípadne vás môže odoslať do inej odbornej poradne, napr. gastroenterologickej alebo reumatologickej.
Správne vyšetrenie imunitného systému je kľúčom k včasnej diagnostike a efektívnej liečbe rôznych ochorení. Nezanedbávajte príznaky oslabenia imunity a konzultujte svoje zdravie s odborníkom.