FILIP ŠEBO – Silou vôle a zdravou životosprávou sa dá aj s alergiou a astmou robiť vrcholový šport

Publikované 29.04.2017

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

„Samozrejme, so zdravím netreba hazardovať. Určite to závisí od stupňa ochorenia. Ale z vlastnej skúsenosti viem, že alergia alebo astma sú problémy, s ktorými je možné hrať futbal. Dá sa predchádzať ťažkostiam, len treba mať pred nimi rešpekt.“

1. Ako prosím vyzerá tvoj krátky životopis aj s vymenovaním športových úspechov, fotografiou a klubovou príslušnosťou?

Prešiel som klubmi: FC Koln, Inter Bratislava, Artmedia Bratislava, FK Austria Viedeň, Glasgow Rangers, FC Valeniennes, Slovan Bratislava.

  • Úspechy: Majster SR: Artmedia,Slovan.
  • Pohár SR: Slovan.
  • Majster Rakúska: Austria Viedeň.
  • Pohár Rakúska: Austria Viedeň.
  • Najlepší strelec ligy: Artmedia,Slovan.
  • Reprezentácia: 15 zápasov/8 gólov.

2. Ktorým športom si sa venoval v detstve – rozvíjal si všeobecnú pohybovú prípravu?

Od narodenia sa venujem čisto futbalu, pretože otec bol futbalista a hneď ako bolo možné, ma priviedol na prvý tréning, od ktorého som bol vedený k profesionálnej dráhe futbalistu.

3. Zastavilo ťa počas športovej kariéry nejaké ochorenie?

Samozrejme, že k športu patria rôzne ochorenia či zranenia. To najdlhšie a najvážnejšie je ľahká astma, ktorá ma sprevádza po celú kariéru a musel som sa naučiť hrať futbal aj spolu s ňou. Alergiu na pele tráv mi zistili, keď som mal asi desať rokov. Okrem peľovej precitlivenosti mám alergiu na niektoré potraviny a ľahkú astmu.

Každý alergický záchvat je iný. Keď sa ukáže zvonka, svrbia ma oči, pokožka mi napuchne a sčervenie. To je lepší prípad. Horšie je, keď sa prejaví zvnútra. Vtedy sa dusím a to nie je nič príjemné. Moje kritické obdobie trvá od júna do septembra. V týchto mesiacoch si na seba musím dávať väčší pozor ako v inokedy a brať viac tabletiek, sprejov a kvapiek. Ale na to som si za tie roky už zvykol a naučil som sa s tým žiť.

4. Ako riešiš svoje ochorenia, čo ti pomáha?

V rizikových obdobiach, medzi ktoré patrí hlavne leto, užívam tabletky, ktoré mi napomáhajú k tomu, aby som sa lepšie cítil na trávniku, ale aj mimo neho. S obmedzeniami, ktoré prinášajú alergie a astma, sa stretávam častejšie na trávniku ako mimo neho. V bežnom živote sa viem zariadiť tak, aby som problémy nemal.
Ale pri tréningoch a v zápasoch si to niekedy nedokážem kontrolovať a ovplyvniť a niečo sa stane práve vtedy, keď to najmenej čakám. Každý jeden záchvat je dramatická situácia. Najnepríjemnejšie pre mňa je, keď sa mi niečo také stane počas zápasu a musia ma vystriedať. Snažím sa však plniť pokyny lekárov a takým situáciám sa čo najviac vyhýbať.

5. Mal si nejaké úrazy?

Úrazy tak isto patria k futbalu, ide hlavne o nohy, ale paradoxne môj najväčší úraz som mal minulý rok, keď sa mi polámala takmer polovica mojej tváre pri nešťastnom súboji na halovom turnaji. Chvalabohu, všetko dobre dopadlo a po tomto úraze som mal najúspešnejšiu sezónu v doterajšej kariére.

6. Cvičíš kompenzačné, strečingové, prípadne pilatesové cvičenia? Ak áno, koľkokrát za týždeň?

Cvičím, pretože bez toho sa dnešný vrcholový šport nedá robiť. Chodím individuálne na jógu, pilates a stabilizačné cvičenia už niekoľko rokov. Tieto cvičenia sú omnoho dôležitejšie ako dvíhať činky v posilňovni, preto sa im venujem 2 až 3 x do týždňa.

7. Akú máš stravu? Prevaha mäsa, zeleniny či ovocia?

Snažím sa stravovať zdravo. V poslednom čase som vysadil takmer všetko nezdravé a už niekoľko mesiacov sa mi dokonca darí byť vegetariánom. Dovolím si tvrdiť, že sa cítim lepšie a hlavne zdravšie. Sú aj potraviny, na ktoré mám alergiu, napríklad med a slnečnicové jadierka, ale keďže som ich už dlhšiu dobu nejedol, tak mi ani nechýbajú. Alkoholu sa vyhýbam a cigarety? Ani neviem, ako sa držia.

8. Akú máš regeneráciu, ako oddychuješ a koľkokrát za týždeň? Prípadne aký časový úsek pred ďalšou sezónou?

Čo sa týka regenerácie, mám ju asi 1 deň v týždni. Som typ športovca, ktorý rád trénuje a pracuje na sebe, a preto je pre mňa ťažké nerobiť nič. V lete si dovolím odpočinúť asi 2 týždne, kedy idem na dovolenku. Najlepšie sa cítim pri mori.
Tam nemusím brať žiadne tabletky a som si istý, že sa mi nič nemôže stať. Mám rád potápanie, pri ktorom mi žiadna alergia nehrozí. Ďalším obľúbeným športom, ktorému sa venujem vo voľnom čase, je golf. Aj ten sa síce odohráva na trávniku, ale našťastie, na greene sa nebehá, tak je menej pravdepodobné, že by sa mi niečo stalo. Okrem tohto obdobia trénujem takmer nonstop…

9. Čo chceš v svojej životospráve zlepšiť?

Momentálne som spokojný s takou, akú mám teraz 🙂
Držíme palce na ďalších športových podujatiach a ďakujeme za odpovede na otázky.

FILIP ŠEBO - Silou vôle a zdravou životosprávou sa dá aj s alergiou a astmou robiť vrcholový šport
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.