Ako získať potrebnú energiu a vitalitu na leto na vegánskej strave - ImunoVital

Ako získať potrebnú energiu a vitalitu na leto na vegánskej strave

Publikované 09.07.2017

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Všetci, čo sledujete práve prebiehajúcu Tour de France ste zrejme počuli meno Dave Zabriskie. Jazdec tímu Garmin-Sharp-Barracuda vyniká predovšetkým v časovkách, je viacnásobným majstrom USA v tejto disciplíne. Avšak nie každý už vie, že Dave je na vegánskej strave. Znamená to, že energiu berie iba z rastlinných zdrojov.

Pre špičkové výkony nie sú potrebné rezne, klobásy ani syry

Športovci, ktorí riešia kvalitu stravy, už pravdepodobne narazili na meno Brendan Brazier. Je to bývalý úspešný profi triatlét, v súčasnosti veľmi známy propagátor rastlinnej stravy. Vegánom je aj jeden z najlepších ultramaratóncov na svete, bežec Scott Jurek.

Ako v lete na energiu

Nie, nebojte sa, nik vás nejde presviedčať, aby ste zajtra prestali jesť mäso ani že vajcia alebo trochu masla sú strašný výživový hriech. Budeme radi, ak sa iba zamyslíte nad tým, či sa možno od týchto vegánskych super atlétov niečím neinšpirovať. Ak si počas 160 kilometrového bežeckého preteku ultramaratónec vystačí s ovocím, naozaj je nevyhnutné so sebou nosiť na niekoľko hodinovú túru s rodinou chlieb s rezňom v alobale? Čerstvé, sušené ovocie alebo trebárs i vo forme tyčinky predstavuje efektívnejší, ale zároveň aj zdravší zdroj energie pre všetky vaše letné aktivity. Nezáleží pritom na tom, či ste ambiciózny pretekár, alebo ste sa len vybrali oddýchnuť si do prírody.

Vegánska strava býva problémom na cestách

Tí, čo sa snažia zdravšie stravovať iste potvrdia, že nie v každých potravinách sa dá nájsť dostatok kvalitných výrobkov. Budete možno prekvapení, že väčší výber tyčiniek na zahnanie malého hladu a doplnenie energie, sušeného ovocia a orechov nájdete v sieti predajní dm-drogerie markt, hoci nejde o primárny sortiment týchto obchodov. Tieto produkty tu majú v nadštandardnej kvalite, väčšinou v kvalite BIO. Napríklad taká ovocná tyčinka Alnatura obsahuje 93 % sušeného ovocia. Keď porovnáte tento údaj s ovocnými tyčinkami, ktoré nájdete v bežných potravinách, zistíte, že niektoré ovocné tyčinky by sa ovocnými možno nazývať ani nemali.

Nejde však iba o podiel ovocia. Značka Alnatura garantuje potraviny z ekologického poľnohospodárstva podľa EG-Eko-nariadenia, ktoré sú pravidelne testované nezávislými znalcami. V rade Alnatura nájdete veľa druhov sušeného ovocia a orechov, obvykle BIO. Napríklad také Alnatura lieskovce BIO (200 g) balené v ochrannej atmosfére bez obsahu konzervačných látok sú chrumkavým dodávateľom energie s mimoriadne jemnou arómou. Na obale sa nachádza lepiaci pásik pre opätovné uzatvorenie balenia a zachovanie arómy po otvorení. V ponuke nechýbajú ani figy či datle, sladké a ľahko stráviteľné, ktoré spoľahlivo doplnia energiu aj pri náročných výkonoch, napríklad počas dlhotrvajúcich pretekov.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.