Alergia na zviera a máme ho doma – ako ďalej?

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Aj vy snívate o domácom miláčikovi? Nezabudnite si najprv preveriť svoju reakciu na zvieracie alergény, hoci niekedy si treba vybrať menšie zlo. Hovorí sa, že lekár pre mnohých „má štyri nohy, hebkú srsť a oddaný pohľad…“.  Často je východiskom z núdze pre deti s telesným postihnutím (canisterapiahipoterapia), prípadne pre deti z rozvrátených rodín a osamelých starších ľudí. Tak isto nám často pomáhajú prekonávať prirodzenú lenivosť a vďaka nim ideme na prechádzku, alebo si zabehať.

Ale ak je niekto alergický, mal by akceptovať svoje ochorenie a liečiť sa a pri sústavných problémoch, ktoré sa časom zhoršujú, uvažovať aj o odstránení zvieraťa z prostredia, v ktorom sa nachádza. Žiaľ, nie vždy sa to dá riešiť tak, že by vám lekár predpísal tabletky a vy môžete ďalej chovať svoje milované zvieratko.

Čo je alergia a aké sú príznaky alergie na zviera?

Alergia je ochorenie storočia. Prognózy hovoria, že v roku 2015 bude každý druhý Európan trpieť nejakou formou alergie. Alergické ochorenia patria do porúch imunity, keďže ide o neprimeranú reakciu imunitného systému, ktorá poškodzuje organizmus. Keď sa u vás s pribudnutím domáceho zvieratka objavia aj dýchavičné ťažkosti, ako astma, nádcha, kýchanie, svrbenie očí a nosa či kožné prejavy, pravdepodobne naňho máte alergiu.

Na čo sme alergickí?

Zvieracie alergény sa nachádzajú v slinách. Pozor si treba dávať na sliny psov, mačiek, koní, morčiat či škrečkov, ale aj na krv, lupiny, šupiny a kožu zvierat. Silne alergizujú aj produkty mazových a potných žliaz. Alergická reakcia na sliny, moč a výkaly vyvracia mýtus o tom, že pri dlhosrstom psíkovi hrozí väčšie riziko alergie ako pri krátkosrstom. Ak túžite po mačičke, treba si na ňu najprv preveriť svoju reakciu. Medzi najčastejšie alergie na zvieratá totiž patrí práve alergia na mačky. Mačací alergén je veľmi drobný a ľahko sa šíri vzduchom. Alergia na vtáky je zase v skutočnosti alergia na roztoče žijúce v perí vtákov alebo v ich hniezdach. Nesmieme zabúdať ani na to, že aj bezsrsté živočíchy sú nositeľmi alergénov. Navyše starostlivosť o „naháča“ – mačku alebo psíka bez srsti – je náročnejšia, pretože ich pokožku treba pravidelne chrániť najmä pred zimou a teplom.

Alergia na zviera a máme ho doma
Mačací alergén

Čo hovoria výskumy?

Zaujímavým poznatkom je fakt, že prílišná hygiena u novorodencov sa môže podieľať na potenciálnom vzniku alergie. Naopak, vystavenie dostatočnému množstvu látok, ktoré alergiu vyvolávajú, môže v rannom detstve imunitný systém lepšie „vytrénovať“.  Najnovšie výskumy hovoria o tom, že prítomnosť zvieraťa napomáha budovaniu imunity dieťaťa a určitej tolerancii voči alergénom.

Čo môžeme robiť?

Liečba alergie na zviera spočíva predovšetkým v odstránení a predchádzaní styku s alergénom. Ak sa svojho miláčika nemienite vzdať, môžete podniknúť kroky, ktoré vedú k zníženiu alergénov a samozrejme nezabúdať na liečbu svojej alergie:

  • obmedzte prístup zvieraťa do domu
  • zabráňte prístupu zvieratka do miestnosti, kde spíte
  • odstráňte koberce, ťažké závesy a zabezpečte si ľahko umývateľnú podlahu (napríklad drevenú dlážku alebo keramickú dlažbu)
  • svojho miláčika pravidelne kúpte
  • čistenie klietky a umývanie zvieratka radšej nechajte na iného člena rodiny
  • pre alergikov sa namiesto psíkov a mačičiek, ktoré majú veľmi agresívne alergény, odporúča skôr korytnačka alebo chameleón. Aj tu si ale treba dávať pozor na seno a podstielku.

Chov zvierat v domácnosti tak na jednej strane môže byť veľmi pekným hobby a pre deti atraktívnou a poučnou činnosťou. Zvieratá sú ušľachtilým zdrojom duševného obohatenia a radosti mladých i starých ľudí. Žiaľ, stúpajúci počet ľudí so sklonom k alergii dáva niekedy chovu zvierat „červenú“.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.