Letné obdobie spúšťa herpesy a alergiu na slnko - ImunoVital

Letné obdobie spúšťa herpesy a alergiu na slnko pri športe v prírode

Publikované 23.07.2017

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Šport a pobyt vonku počas slnečných dní prináša upokojenie a nabitie tela energiou. Slnko lieči, no pri nadmernom vystavovaní nášho tela jeho lúčom, môže priniesť opačné účinky a určité nepríjemnosti ako je napríklad herpes (opar) alebo slnečnú alergiu. Ak plánujete dlhší pobyt na slnku, je potrebné sa na to dôkladne pripraviť.

Čo sú herpesy?

Herpes simplex patrí medzi najviac rozšírené vírusové ochorenia človeka. Pri nákaze sa prejavuje charakteristickými zmenami na koži i slizniciach, odkiaľ sa môže preniesť na iné osoby. Môže sa vyskytovať v okolí dutiny ústnej, ale aj na slizniciach očí a na slizniciach genitálii. Zdrojom nákazy môžu byť infikované osoby, ale aj nosiči vírusu. K prenosu dochádza slinami a pri pohlavnom styku.

Príčína vzniku: Prvé stretnutie s týmto veľmi častým ochorením prekoná väčšina ľudí v ranom detstve, kedy sa infekcia môže, ale tiež nemusí naplno prejaviť. Už po prvom kontakte vznikajú v tele protilátky, ktorých hladina môže počas života kolísať. Častice vírusu zostávajú v organizme a čakajú na ďalšiu príležitosť prejaviť sa. Predpokladá sa, že väčšina infikovaných ľudí zostáva po celý život prenášačom vírusu. K opätovnej aktivácii dochádza v dôsledku krátkodobého oslabenia imunity pod vplyvom viacerých faktorov – napr. slnko, horúčka, trauma, emočný stres, nadmerná športová záťaž a i. Silné letné slnko býva častým provokačným faktorom vzniku ložiska oparu. Leto je obdobím, kedy opary sužujú aj jedincov, ktorí nimi trpia len výnimočne.

Príznaky: Oblasť budúceho oparu je najprv ľahko napnutá a necitlivá, potom naopak svrbí alebo mierne bolí. V priebehu niekoľkých hodín sa objaví sčervenanie a v tomto mieste postupne vznikajú skupinky pľuzgierikov s čírym obsahom, ktoré čoskoro praskajú, spodná časť sa obnaží a na povrchu sa tvoria chrasty. Zápalové zmeny na koži môžu byť sprevádzané zväčšením spádových miazgových uzlín, zvýšenou teplotou i  celkovou nevoľnosťou. Neliečené ložisko sa hojí spravidla 10 až 14 dní, pokiaľ nedôjde ku komplikáciám, napr. druhotnej bakteriálnej infekcii.

Prevencia prenosu herpetických infekcií je veľmi ťažká. Pri infekcii treba používať vlastný uterák a príbor, dodržiavať všetky hygienické zásady, nebozkávať deti ani partnera, vyhnúť sa orogenitálnym sexuálnym praktikám.

Pri liečbe infekcie sa môžu sa používať tabletky B komplex forte, vitamín C a zinok. Pri liečbe bežných herpesoch stačí použiť vysušujúce prostriedky. Pri liečbe ťažších herpesov prichádza do úvahy použiť ACYKLOVIR, či už v masti, alebo v tabletkách.  Ako prevenciu sa môžu použiť voľnopredajné preparáty na zvýšenie imunity, ako napr. beta-glukany. Samozrejme pri zhoršení klinického stavu majú odborníci – klinickí imunológovia k dispozícii tzv. imunomodulačné, to znamená imunitu ovplyvňujúce preparáty, ktoré sú na lekársky predpis.

Ak sa v období leta chceme vyhnúť vyššej chorobnosti a výskytu herpesov, mali by sme začať pracovať na údržbe zdravého imunitného systému, prostredníctvom 5 “s” – zdravá strava, dostatok spánku, veľa smiechušportu a spokojný život v kruhu svojich blízkych, so všetkým, čo k tomu patrí….  😊.

Cvičiť s herpesom?

Môžte vykonávať ľahké cvičenie, ale pokiaľ cítite príznaky celkovej infekcie treba si dať pár dní oddych a posliniť imunitný systém voľnopredajnými preparátmi na zvýšenie imunity.

Kožná slnečná alergia

V poslednej dobe pacientov so slnečnou alergiou pribúda, hlavne u ľudí, čo trpia aj inými typmi alergií, čo zvyšuje ich citlivosť. Alergická reakcia nezávisí od intenzity slnečného žiarenia. U niekoho ju vyvolá prudké slnko na rovníku, inému sa stačí prejsť po lúke na strednom Slovensku. Nerozhoduje ani sfarbenie pokožky. Bledšie typy sú samozrejme citlivejšie, ale chránení nie sú ani tmavokožci. Jej nárast spôsobuje zväčšovanie ozónovej diery, vonkajšie prostredie a stresový spôsob života. Pri alergii na slnko v tele vznikajú látky, ktoré už samotným pôsobením slnečného žiarenia u citlivejších ľudí vyvolávajú zmeny na pokožke podobné alergickej reakcii. Zo 70 percent sú za túto reakciu zodpovedné UVA-lúče. Príznaky slnečnej alergie sú svrbivé červené vriedky, pupence, pľuzgieriky a zdureniny predovšetkým na miestach vystavených slnku – napr. vo výstrihu, na ramenách a pažiach.

Rozoznávame tri druhy alergie na slnko

Polyformná svetelná dermatóza
najčastejšia forma alergie na slnko. Vzniká niekoľko hodín alebo dní po pôsobení slnka, pričom spočiatku je vyrážka mimoriadne silná, ale v priebehu leta, keď si koža na slnko trochu zvykne, má tendenciu sa vytrácať.

Fotoalergická reakcia
takúto reakciu spôsobuje vzájomné pôsobenie slnečného UV-žiarenia a niektorých rastlín alebo liekov (antibiotiká, antireumatiká, antidiabetiká, sedatíva). Toxické alebo alergické reakcie v spojení so slnkom môže vyvolať napr. decht, parfumy (najmä bergamotový olej v nich), ale aj niektoré potraviny (citrusy, petržlen, zeler, figy) a umelé sladidlá.

Malorka akné
svojím vzhľadom pripomína bežné akné. Na jeho vzniku sa podieľa vzájomná reakcia slnečného žiarenia a niektorých chemických látok, ktoré sa vyskytujú v niektorých opaľovacích a kozmetických prostriedkoch, takže vlastne patrí medzi fotoalergické reakcie.

Prevencia, prípadne čo robiť ak už „slnko svrbí“?

 • SLNKO DÁVKUJTE POSTUPNE – Alergiu najčastejšie vyprovokuje silné nárazové
 • PREVENCIA UVB ŽIARENÍM – u niektorých pacientoch odporúčajú kožní lekári hyposenzibilizáciu UVB žiarením , ktoré pripraví pokožku na leto, pričom sa alergia neprejaví, prípadne bude mať aspoň ľahší priebeh.
 • LIEČBA ANTIHISTAMINIKAMI – liekmi proti alergii. Je ich vhodné začať užívať aspoň týždeň, dva pred plánovanou dovolenkou. Znížia reaktivitu na rôzne alergické podnety, zmiernia svrbenie a alergia sa môže prejaviť v miernejšej forme, prípadne sa vôbec neprejaví. ANTIHISTAMINIKÁ V GÉLOCH – Svrbiace miesta možno potierať aj lokálne gélmi s obsahom antihistaminika.
 • PANTHENOL – má protizápalové účinky a zvlhčuje pokožku, prípadne kalciová masť.
 • KORTIKOIDNÉ maste – rýchly protizápalový účinok majú kortikoidné masti, ktoré treba užívať podľa pokynov lekára.
 • PODPORA IMUNITY – napr. Imunoglukan, Kolostrum- priaznivo ovplyvňuje nerovnováhu imunitnej reakcie, ktorá je podkladom alergických ochorení. Zníženie precitlivelosti po jeho užívaní bráni rozvoju samotných alergických príznakov. Tiež zabraňuje vyčerpaniu organizmu a tým pádom ovplyvňuje a znižuje chorobnosť.
 • UŽÍVANIE VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV – Betakarotén – zvýšený príjem betakaroténu je odporúčaný už viac dní pred plánovaným vystavovaním sa slnku. Z ďalších výživových doplnkov sa odporúča vápnik či zinok.
 • KVALITNÁ OPAĽOVACIA KOZMETIKA – Je výhodné používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom zakúpené v lekárňach bez konzervačných látok, farbív a parfumov.
 • ZAMEDZENIE KONTAKTU so spúšťačmi fotoalergických reakcií. Pri opaľovaní by sa nemalo ležať priamo na tráve, ale na deke. Nie je vhodné používať parfumy a odporúča sa dôsledne študovať príbalové letáky svojich liekov, či v nich nie je upozornenie na možný fototoxický účinok.
 • OCHRANA PRED SLNKOM– používať šatky, šiltovky, rúže a make-up s UV faktorom. Ak máte slnečnú alergiu na hrudi či rukách, môžete sa ešte kúpať v tenkom bavlnenom tričku hoci aj s dlhými rukávmi.
 • Diabetici, pozor– Nespáliť sa by pre vás malo byť alfou a omegou. Diabetici mávajú pomerne časté kožné infekcie a poruchy cievnej cirkulácie, ktoré vedú k zhoršenému hojeniu rán a spálenej kože. Pri opaľovaní či počas pobytu v horúcom prostredí môže teplom poškodiť inzulín, ktorý sa bude rýchlejšie vstrebávať a silnejšie účinkovať. Pumpu, inzulínové pero a glukomer chráňte pod dekou, tričkom či osuškou.

POHOTOVOSTNÝ BALÍČEK – na cestu za slnkom si pribaľte zopár nevyhnutných vecí. V prvom rade anitihistaminiká. V lekárni sa dajú kúpiť aj voľnopredajné (cetirizín, loratadín). Nezabudnite na kvalitný opaľovací krém s dostatočne vysokým faktorom. Pokiaľ ste už alergik a mávate alergické reakcie na slnko, oceníte aj kortikoidnú mastičku, ktorá je ale na predpis lekára špecialitu.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.