Chlamýdiová infekcia – útočí zhora aj zdola

Publikované 03.01.2018

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Chlamýdie sú nepohyblivé baktérie, ktoré parazitujú vo vnútri buniek. Niekedy žijú vo svojich hostiteľoch, bez toho, aby spôsobili problémy – preto sa predpokladá, že ich hostitelia sú v podstate prirodzenými rezervoáre. Infekcia chlamýdiami spôsobuje širokú škálu trvalých, bolestivých aj inak nepríjemných zdravotných ťažkostí. Napádajú najmä močopohlavní orgány a pľúca a následne kĺby, srdce a mozog. Ochorenie chlamýdií môže prebiehať buď bez príznakov, alebo sa vyskytujú príznaky podľa typu choroby, napríklad zvýšená únava, bolesti svalov, kĺbov alebo hlavy.

Aké sú najčastejšie typy chlamýdií?

Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis, je najčastejším sexuálne prenášaným patogénom na svete a pôvodcom chorôb močovopohlavného ústrojenstva. Chorý sa nakazí pohlavným stykom. Výskyt tohto typu ochorenia je veľmi častý, dokonca častejšie než iné pohlavne prenosné ochorenia ako syfilis alebo kvapavka. Najviac ohrozenou skupinou sú mladí ľudia vo veku 15 – 30 rokov. Chlamýdiová nákaza môže spôsobiť vážne poškodenie, aj keď je často dlhú dobu takmer bezpríznaková. Priebeh ochorenia sa líši u mužov a žien. Ak sa nakazí muž, najčastejšie dochádza k postihnutiu a zápalu močovej trubice. Zápal sa prejavuje bolesťou pri močení alebo pálením v močovej trubici. Niekedy môže byť spojený aj so zápalom kĺbov, alebo výnimočne sa zápalom semenníkov či nadsemenníkov, v horších prípadoch môže spôsobiť až neplodnosť. U žien sa ochorenie prejavuje slabším výtokom alebo bolesťami v podbrušku. V mnohých prípadoch môže ochorenie prebiehať u žien úplne bez príznakov.

Mimo to ale môžu chlamýdie spôsobiť aj ťažké zápaly v panve postihujúce krčok maternice, sliznicu maternice alebo horšie aj vajíčkovody a vaječníky. Preto medzi najzávažnejšie komplikácie chlamýdiovej infekcie u žien patrí neplodnosť alebo neschopnosť donosiť plod.

U mužov aj žien môže ochorenie vyvolať aj kĺbové postihnutie alebo vznik tzv. Venerického lymfogranuloma, ktorý sa prejavuje drobným vriedkom na vonkajšom pohlavnom ústrojenstve a hnisavým zápalom lymfatických uzlín, hlavne v slabine. Chlamydia rachomatis napáda aj oko, kde spôsobujú zápaly spojiviek. Tie sa prejavujú pálením a rezaním v očiach. Následkom tohto zápalu môže dôjsť ku zjazvenie rohovky a viečka, a tak k vzniku slepoty čiže trachómu. Závažné sú ťažké zápaly spojiviek u novorodencov, ktorí sa nakazia od matky pri prechode pôrodnými cestami.

Chlamydia pneumónie

Časté je aj poškodenie dýchacích ciest, ktoré spôsobuje Chlamydia pneumónie. Chlamydia pneumónie je najrozšírenejším druhom chlamýdií v ľudskej populácii. Prenáša sa najčastejšie kvapôčkami vo vzduchu, napríklad kašľaním alebo kýchaním. Spôsobuje zápaly hltana, priedušiek a pľúc. Prejavuje sa kašľom, väčšinou dráždivým a suchým, chorý má aj bolesti v krku, chrapot a vysoké teploty. Touto formou nákazy sa môže opäť nakaziť aj novorodenec počas pôrodu.

Chlamydia psittaci

Chlamydia psittaci je druhom chlamýdie schopné vyvolať infekciu u vtákov a cicavcov. Tieto chlamýdie sú veľmi odolné voči vyschnutiu a ich schopnosť prežívať v vtáčím truse je významná pre prenos infekcie. U ľudí chlamydia psittaci vyvoláva ochorenie nazývané psitakóza. Zvyčajne sa človek infikuje vdýchnutím kontaminovaného prachu z výkalov nakazených vtákov. Najčastejším prejavom psitakózu je atypický zápal pľúc čiže atypická pneumónia. Príznaky sú zvyčajne mierne, podobajúci sa prechladnutí či chrípke, časté je tiež zväčšenie pečene, sleziny, nevoľnosť či hnačky.

Biorezonancia – terapia proti chlamýdiam

Bicom je počítačový prístroj na vykonávanie biorezonancie, ktorý dokáže pomocou elektród snímať frekvenčné vzorky patogénov. Potom nabudí proces samouzdravovania u pacienta, ktorý býva vplyvom stresu a civilizačných chorôb mnohokrát oslabený.

Chlamýdie možno úspešne liečiť antibiotikami, ale za pomoci biorezonancie zosilníme liečebný proces, pričom liečba biorezonanciou je bez vedľajších účinkov a bezbolestná.

Tento postup je možné používať neobmedzene, bez vedľajších účinkovať až do úplnej eliminácie chlamýdiami. V pripade Chlamydie trachomatis je nutná súčasná liečba oboch partnerov.

CHLAMYDIL EXTRA – obsahuje:

Túžobník brestový, vŕbová a olšová kôra – účinné zložky extraktov vytvárajú v krvnom riečisku nehostinné fyzikálno-chemické prostredie pre reprodukciu a šírenie sa nežiadúcich mikroorganizmov.

Tabebuia impetiginos (červené lapacho), Uncaria tomentosa (vilcacora) – účinné zložky extraktov známych juhoamerických bylín slúžia ako antibakteriálny a antivírusový agens, súčasne vhodne stimulujúce obranyschopnosť organizmu (aj v prípade HIV pozitívnych). Sú tiež silnými antioxidantmi nervových endotoxínov produkovanými mikroorganizmami.

Zmierňujú alergické reakcie.

Bacopa Monier (Brahmi) – indická bylina s preukázanými antioxidačnými a antidepresívnymi vlastnosťami. Prispieva k vitalizáciu mozgovej činnosti a centrálneho nervového systému.

Propolis moravia PM® – štandardizovaná forma rafinovaného propolisu so zvýšeným obsahom biologicky aktívnych voľných organických kyselín a flavonoidov. Vhodne dopĺňa zloženie prípravku svojim antibiotikám podobným efektom a harmonizáciou obranyschopnosti.

Organicky viazaný selén na kvasnice – silný detoxikačný antioxidant s protizápalovými účinkami.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.