Chutné Vianoce aj s histamínovou intoleranciou
Presná príčina vzniku histamínovej intolerancie stále nie je úplne jasná a ani diagnostika tejto poruchy nie je ideálna. Mohlo by sa teda zdať, že Vianoce sú pre histaminikov obdobím utrpenia. Nemusí tomu ale tak byť.
Čo je histamín?
Histamín patrí medzi tzv. biogénne amíny, teda látky, ktoré sa prirodzene vyskytujú v mnohých druhoch potravín a nápojov. Vytvára si ho aj sám ľudský organizmus. Podieľa sa najmä na riadení zápalov – najznámejšia je asi alergická reakcia. O intolerancii na histamín hovoríme vtedy, ak nastane nerovnováha medzi tvorbou histamínu a jeho spracovaním pomocou enzýmov – diamínoxidázy (DAO), prípadne histamín N-metyltransferázy (HNMT).
Aktivita enzýmu DAO je z veľkej časti podmienená dedične. V mladosti máme tohto enzýmu v organizme zvyčajne dostatok. U niektorých ľudí ale aktivita vekom klesá. Až 80 % ľudí s touto neznášanlivosťou sú stredného veku a ženského pohlavia. Časť odborníkov predpokladá, že za histamínovou neznášanlivosťou stojí aj nevyváženosť baktérií v črevnom trakte. Tento predpoklad ešte nie je potvrdený. Faktom ale je, že konzumácia potravy s vysokým podielom histamínu spúšťa symptómy intolerancie.
Najčastejšie príznaky histamínovej intolerancie a jej diagnostika
Toto ochorenie má naozaj plejádu až prekvapujúcich príznakov:
- náhle začervenanie pokožky,
- zažívacie ťažkosti,
- svrbenie a začervenanie pokožky,
- zníženie krvného tlaku,
- závraty a búšenie srdca,
- depresia a úzkosť,
- chronická nádcha,
- závraty,
- astma,
- menštruačné problémy,
- opuchnuté pery.
Ak máte viacero symptómov naraz je možné, že trpíte histamínovou neznášanlivosťou. Nasledovať musí kvalitná anamnéza s cieľom vylúčiť podobné choroby (potravinová alergia, laktózová neznášanlivosť, celiakiu… ). Ak máme naďalej podozrenie na toto ochorenie, odporúča sa laboratórne vyšetrenia, pri ktorom sa meria množstvo a funkcia enzýmu diamínoxidáza. Perspektívnym postupom sa ukazuje byť genetické testovanie so zameraním na polymorfizmy v DAO enzýme.
Liečba a dlhodobé stravovanie s histamínovou intoleranciou
V liečbe sa odporúča prísna nízkohistamínová diéta po dobu štyroch až šiestich týždňov a potom zaraďovanie jednotlivých potravín do jedálnička a testovanie, ktoré potraviny nám robia ťažkosti a ktoré nie.
Ľudia s potvrdenou intoleranciou musia celoživotne dodržiavať nízkohistamínovú diétu. Je to tým náročnejšie, že každý „histaminik“ má individuálne spektrum potravín, ktoré mu spôsobujú ťažkosti. Preto po období s testovacou diétou v rámci diagnostiky sa zvyknú opatrne zavádzať potraviny bohaté na histamín s cieľom určiť individuálnu toleranciu na histamín a stanoviť vhodné potraviny. Pri príprave jedál sa všeobecne odporúča uprednostniť čerstvé potraviny pred konzervovanými. Vhodným podporným opatrením je i konzumácia enzýmu DAO a probiotiká.
Ktorým potravinám sa treba určite vyhnúť?
- Všetky dozrievajúce a fermentujúce potraviny ako napríklad alkohol, najmä červené víno, sekt a kvasinkové pivo, ďalej ocot, kvasinky a baktérie.
- Konzervované potraviny, polotovary, jedlo uložené dlhú dobu.
- Akýkoľvek typ klobás, údenín, salám, vzduchom sušené hovädzie mäso, tepelne neupravená šunka, údená šunka a podobne.
- RYBY a iné morské živočíchy po zmrazení a konzervovaní .
- Všetky typy tvrdých, mäkkých a tavených syrov, napr. gouda, cheddar,
- Zo zeleniny najmä nakladaná kapusta, špenát, paradajky, paradajková šťava, kečup, baklažán, avokádo, špenát, tekvica (dyňa), ostatné podľa individuálnej znášanlivosti.
- Viacero druhov ovocia – jahody, ananás, banány a ostatné podľa individuálnej znášanlivosti.
- Čokoláda.
- Sójová a iné ochucujúce omáčky, kečup, kvasnice, komerčne vyrábané dressingy, čalamády, kyslé uhorky a pod., kvasné octy (vínny, balzamikový, jablčný).
Čo si môžeme dopriať na štedrovečerný stôl?
- Tradičné štedrovečerné jabĺčko s medom.
- Namiesto kapustnice či rybacej polievky si uvarme hrachovú polievku. Potrebujeme len zopár surovín – sušený hrach, zemiaky, strúčik cesnaku a soľ.
- Ako hlavný chod môžeme konzumovať aj tradičný zemiakový šalát a rybu, len treba dodržať tieto pravidlá. Na výrobu šalátu použijeme zemiaky, zeleninu (mrkva, hrach, kukurica), vajíčka, biely jogurt a soľ. Namiesto tradičného vyprážaného mastného kapra si vyberme úplne čerstvú morskú nízkotučnú rybu, prípadne pstruha.
- Zaujímavou alternatívou sviatočnej večere môže byť pečená kačka s rozmarínom a cesnakom alebo rôzne vegetariánske kombinácie.
- Dovolené je aj tradičné vianočné pečivo s jemnou úpravou. Napríklad pri výrobe perníka potrebujeme ľanové semienka, hnedý cukor, mandľové maslo, trstinovú melasu, normálne maslo, zázvor, škoricu, soľ, sódu bikarbónu a bezlepkovú múku. Pri výrobe maslových keksíkov z lineckého cesta zas hladkú múku, maslo, práškový cukor, žĺtka, vanilkový cukor a citrónovú šťavu.
- Z nápojov sa dá použiť voda alebo nesýtená minerálna voda, prírodné zeleninové a ovocné šťavy z povolených surovín.
- K štedrej večeri si dokonca môžete dopriať aj biele víno – ide o tzv. špeciálne odrody nízkohistamínového vína, prípadne malé množstvo čistej vodky, ginu a bieleho rumu.
Veľmi dobrým a praktickým nápadom je viesť si záznamy o stravovaní, aby ste presne zistili, do ktorej skupiny patríte vy a čo vám naozaj reálne škodí. Cieľom tejto diéty je po čase opäť nabehnúť na bežný zdravý typ stravovania, pretože vynechať toľko zdravého jedla z jedálnička tiež nie je ideálne. Vhodnou stravou a zdravým životným štýlom sa dajú príznaky HIT obmedziť na minimum, netreba však zabúdať na individuálnosť tejto diagnózy.
Veľa inšpirácii na odborne zostavené recepty pre ľudí s nežiaducimi reakciami na potraviny – nájdete aj v našich dvoch knihách – „Aby Strava Neškodila, Jedlo Ako Priateľ“.