Atopický ekzém a prevencia
Poraďte si s atopickým ekzémom
Atopický ekzém je nepríjemné ochorenie prejavujúce sa svrbením a pálením kože, vznikom „zápalových máp“ na koži aj opuchmi. Napriek jeho dedičnému základu existujú možnosti, ako obmedziť jeho negatívne prejavy v našom živote.
Čo to je atopický ekzém a prečo vzniká?
Dnes už vieme, že atopický ekzém je geneticky podmienené chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje cca 10 – 20 % detí. Často je prvým prejavom atopie (dedične podmienený sklon k alergii). Skoro tretina pacientov s atopickým ekzémom trpí aj na iné alergické ochorenie, napr. astmu, alergickú nádchu, či zápal očných spojoviek. Atopická dermatitída často predchádza aj alergiu potravinovú, pričom samotná atopická dermatitída môže byť prejavom už existujúcej potravinovej alergie. Najčastejšími alergénmi u pacientov s atopickou dermatitídou bývajú kravské mlieko a vajcia.
Aké potraviny zodpovedajú za ekzém?
Je preukázané, že konzumácia niektorých potravín môže viesť k vzniku a zhoršeniu atopického ekzému, najmä u malých detí do 3 rokov. U týchto patria až v 80 % prípadov k najčastejším pôvodcom alergie a následného ekzému kravské mlieko, slepačie vajce, arašidy, pšeničná múka a sója.
U starších dospievajúcich detí aj dospelých zas ekzém zhoršujú najmä inhalačné alergény (látky vyvolávajúce alergiu vdýchnutím) a potraviny reagujúce skrížene s peľom. Oveľa menej vyššie uvedené „klasické“ potravinové alergény. Vedecky je preukázané, že niektoré potraviny môžu zhoršovať ekzém najmä u stredne ťažkých a ťažkých foriem atopického ekzému.
Aké ďalšie rizikové faktory môžu stáť za ekzémom?
Okrem genetického základu a niektorých potravín patria k spoluvyvolávateľom atopického ekzému aj ďalšie príčiny:
- roztoče (najčastejšie Dermatophagoides farinae),
- plesne a baktérie v domácom prachu,
- peľ drevín (breza, lieska, jelša, topoľ a ďalšie) a tráv,
- srsť zvierat – mačky, psy, kone a drobné hlodavce,
- ale napríklad aj stres, rôzne fyzikálno-chemické dráždidlá (napr. dezinfekčné prostriedky a chemikálie), kozmetické prípravky či klimatické vplyvy ako vysoká/nízka teplota, chlad, nízka vlhkosť, UV žiarenie a ďalšie.
Ako sa prejavuje atopická dermatitída?
Klinické prejavy atopickej dermatitídy sú závislé od lokalizácie a veku dieťaťa. Prejavy na tvári a hlave sú typické pre malé deti, neskôr sa ložiská začínajú objavovať na končatinách, trupe, najskôr extenzorových lokalitách. Jedným z najtypickejších prejavov atopickej dermatitídy je lokalizácia v zhybových lokalitách – podkolenné jamky, lakte, zápästie, kotníky. U starších detí sú častejšie lokalizácie na tvári a na krku. Atopická pokožka je veľmi citlivá, suchá, so sklonom k začervenaniu. Na povrchu zapálených ložísk môžu vznikať aj pupence, pľuzgiere, či chrasty. Typický je sklon k šupinateniu a najväčším trápením atopikov je svrbenie. Intenzita svrbenia sa aktivitou ochorenia mení, zvyčajne je najvýraznejšie najmä nad ránom. Prevenciou svrbenia je správna starostlivosť o pokožku a vyhýbanie sa provokujúcim faktorom.
Ako sa chrániť pred rozvojom ekzému
Máte potravinovú alergiu a objavil sa vám aj ekzém? Príčina je v takomto prípade zrejmá, a jediné zmysluplné riešenie je navštíviť imunológa-alergológa a poradiť sa s ním o prevencii a liečbe. Dôležité je odhaliť, o ktoré problémové potraviny ide a vyradiť ich z jedálneho lístka. Faktom je, že za ekzémom stoja aj genetické predispozície. Avšak jeho rozvoj podstatne ovplyvňuje aj náš životný štýl a vonkajšie prostredie.
V prípade opakujúcich sa ekzémov odporúčame dodržiavať tieto pravidlá:
- primeraná teplota v miestnosti, najmä vyhnúť sa zvýšenému poteniu a s ním spojeným zvýšeným svrbením,
- primeraná vlhkosť vzduchu v miestnostiach, kde prevažne žijete – vhodnou je 40 – 60 % vlhkosť,
- ľahké netesniace oblečenie (vyhnúť sa hodvábu a zvieracej koži a kožušine), vhodným je stálofarebné oblečenie – biely ľan, mäkká bavlna,
- vyhnúť sa horúcim kúpeľom,
- obmedziť náročnú fyzickú záťaž a psychický stres,
- dávať si pozor na znečistené ovzdušie – výfukové plyny, priemyselné znečistenie, cigaretový dym a ďalšie,
- ak máte preukázanú alergiu na peľ, treba sledovať peľové informácie,
- aspoň raz za čas absolvovať pobyt v prírode – najmä vo vysokohorskom či prímorskom podnebí.
- Premasťovanie kože – napríklad odporúčame upokojujúci, obnovujúci a ochranný krémový balzam – DULCIA s borákovým olejom, určený na suchú a atopickú pokožku detí a dospelých. Borákový olej je mimoriadne vzácny olej, ktorému sa hovorí aj hviezdy olej, ktorý v poslednej dobe oslavuje svoje znovuzrodenie. Tento olej preniká hlboko do vrstiev pokožky a pomáha obnovovať vnútorné vrstvy buniek. Je zdrojom gama-linolénovej kyselina GLA, ktorá je odporúčaná na citlivú, presušenú pleť a pleť postihnutú ekzémom a alergiou. Borákový olej hydratuje pokožku, zbavuje ju suchosti, svrbenia a zároveň ju lieči a uhladzuje. Má regeneračné účinky, je vhodný na popáleniny a zápaly pokožky. Spojením borákového oleja s bambuckým, avokádovým a mangovým maslom je vytvorený mimoriadny liečivý balzam, ktorý má výhodu v tom, že sa výborne rozotiera, dobre sa vstrebáva do pokožky a má naozaj dlhé hydratačné účinky. Pokožka sa používaním balzamu stáva pružnejšou a zdravšou. Odporúčame balzam na každodenné ošetrenie pokožky, ako aj na zmiernenie nepríjemného svrbenia spôsobeného suchou pokožkou. Príjemná textúra zanecháva pokožku jemnú a upokojenú.
Zloženie – bambucké maslo, mangové maslo, borákový olej, avokádové maslo, nechtíkový olej, marhuľový olej, kokosový olej, jojobový vosk.
Samozrejme ak si neviete poradiť so zhoršením svojho ekzému musíte navštíviť svojho ošetrujúceho lekára.