Chlór v plaveckých bazénoch a jeho vplyv na zdravie
Plávanie ako pohybová aktivita je základným stavebným kameňom zložitejších pohybových zručností. Ako jeden z mála športov nemá skoro žiadne obmedzenia z hľadiska veku, zdravotného stavu a výkonnosti. Plávanie je zdravé, ale chlór v spojení s dalšími látkami je škodlivý a môže spôsobovať astmu, alergiu, zápaly priedušiek, ekzémy či gynekologické obtiaže.
Hlavnú vinu však nenesú dezinfekčné prostriedky, ale nezdravé prostredie, ktoré vzniká až pri spojení kyseliny chlórnej s dusitanmi. Dostanú sa do bazénu s močom a potom návštevníkov a vzniká tak zdraviu škodlivá zlúčenina trichlóramín, typický svojím zápachom v okolí plaveckých bazénov.
Voda nie je len H2O
Akýkoľvek druh vody vždy obsahuje viac ako len čisté H2O. Upravovaná je pridaním množstva prísad – okrem iného aj chlóru. Práve chlór býva najčastejšie označovaný za vinníka, spôsobujúceho ako alergie, aj množstvo ďalších ochorení.
Chlór
Chlór je dráždivý plyn a zvýšená sekrécia nosovej sliznice je prirodzenou reakciou na tento toxický plyn. Zabíja všetko živé, nielen vo vodnej ríši a bol používaný aj v prvej svetovej vojne. Voda v bazénoch sa musí upravovať tak, aby nevznikalo riziko infekcie pre kúpajúcich. Pre kryté bazény, ale aj bazény vo voľnej prírode platia hygienické normy, ktoré stráži hygienická služba.
Základom dezinfekcie je chlórovanie vody, ktoré dáva vode i okolitému ovzdušiu charakteristický zápach. Zmyslom chlórovania je, aby sa nepreniesli choroboplodné zárodky kúpajúcich sa do vody a tam sa nerozmnožili. Chlórovaním vody však vznikajú aj vedľajšie produkty.
Sú to :
- Chloramín,
- Trihalometán (Chloroform).
Chloramín
Chloramín vzniká chemickou reakciou chlóru s nečistotami vo vode, predovšetkým s potom a močom. Typický zápach v bazénoch a podráždenie očí po návšteve bazéna sú toho dôkazom.
Trihalometán
K druhej skupine vedľajších produktov dezinfekcie a chlorovodíkovým zlúčeninám patria ľahko prchavé halogénové zlúčeniny. Sú označované ako trihalometany alebo haloformy. Najznámejším zástupcom je chloroform. Ako norma platí hodnota 20 mikrogramov na liter (µg/l). Koncentrácia je závislá na množstvo kúpajúcich sa a od teploty vody.
Poškodenie slizníc dýchacích ciest
Je známe, že chloramín a trihalometány (predovšetkým chloroform) sú schopné spôsobiť poškodenie dýchacích ciest. Sliznice dýchacích ciest sú priestupnejšie, opuchnuté a zápalovo reagujú. Epidemiologické dáta tiež ukazujú, že u vrcholových plavcov po intenzívnom kontakte s ovzduším v bazénoch dochádza k zmenám pľúcnych funkcií a zvýšeniu bronchiálnej precitlivelosti (hyperreaktibilite).
Zo 735 opýtaných vrcholových plavcov udalo 24,9% že trpí bronchitídami, 16,9% sennou nádchou, 13,4% astmou a 10,2% zápalmi pľúc. Nedávne vedecké štúdie poukazujú na to, že dlhodobý vytrvalostný tréning môže byť sám osebe príčinou ponámahovej bronchiálnej astmy. Riziko výskytu bronchiálnej astmy je pri jednotlivých športoch rozdielne a najvyšší výskyt je u plavcov, bežcov na bežkách a vytrvalostných bežcov.
Takéto závery boli aj výsledkom prieskumu výskytu bronchiálnej astmy na LOH v Pekingu, kde v skupina plavcov predstavovala až 19,3% z celkového počtu športovcov. Ale predpokladá sa , že hlavným faktorom vzniku bronchiálnej astmy u plavcov je dôsledok chronickej expozície dráždivých chloramínov a vedľajších produktov z výroby chlóru. Tieto účinky sú závislé na dávke a sú reverzibilné a ústup týchto ťažkostí nastáva pri odchode do dôchodku zo špičkového športu.
Čo na záver ?
Voda v bazénoch sa musí dezinfikovať a chlórovanie má výhodu, že predchádza šíreniu infekčných ochorení. Vzhľadom ale ku vzniku zdravotných ťažkostí, musí byť dávkovanie chlóru minimalizované. Hodnoty chloramínu a trihalomethánu vo vode a v ovzduší prostredia bazénov, ktoré sú nad normu, môžu vyvolať ťažkosti.
V budúcnosti by sa malo venovať viac pozornosti tomu, koľko chlóru sa do bazénov pridáva a tiež viac investovať aj do vývoja nových menej agresívnych dezinfekčných metód. Výrazne by to prispelo k spomaleniu šíreniu astmy najmä v populácii hospodársky rozvinutých krajín.
U jednotlivcov, u ktorých sa vyskytli ťažkosti je dôležité na riziko myslieť, hľadať symptómy a včasnou diagnostikou, efektívnou liečbou a cielenými opatreniami ťažkosti tlmiť. Ale treba si uvedomiť, že športové aktivity, ako plavecké tréningy nevedú vždy u pacientov s astmou k zhoršeniu bronchiálnych aj astmatických ťažkostí. Pravidelným plaveckým tréningom je možné telesnú výkonnosť a astmu aj zlepšiť a plávanie ako také je vhodným druhom športu pre astmatikov.
MUDr. Bergendiová Katarína, PhD.