Poštípanie kliešťom - čo robiť? - ImunoVital

Poštípanie kliešťom

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Práve v tomto období sú podľa viacerých zdrojov mimoriadne aktívne a nebezpečné kliešte. Nachádzajú sa najmä v tráve, nízkych krovinách, v listnatých a miešaných stromoch. Ich najväčšia aktivita je v mesiacoch apríl – október.

Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) je najrozšírenejším parazitom v strednej Európe, ktorý sa živý cicaním krvi. V každom štádiu vývoja cicia krv inému hostiteľovi (má trojročný vývojový cyklus), medzi ktorými dokáže preniesť alebo sa dokonca aj stať samotným hostiteľom rôznych vírov a baktérií, prípadne parazitov.

Výskyt kliešťa v prírode a jeho uchytenie na človeka

Nachádzajú sa v nízkych porastoch, na spodnej strane listov. Ak sa človek o list obtrie, kliešť na neho prebehne a nájde si na tele miesto, kde sa prichytí. Ohrozené sú najmä teplejšie miesta s jemnejšou kožou, napríklad pod pazuchami, pod kolenami, na krku, v podkolennej jamke, v slabinách, podpazuší, za ušami a v hlave vo vlasoch.

Je veľmi dôležité vedieť, že ochorenie zvierat, ktoré sú poštípané kliešťom prebehne bezpríznakovo a o tom, že zviera bolo choré sa môžeme presvedčiť, len vtedy, keď sa vyšetria protilátky proti kliešťovému zápalu mozgu, alebo sa dokáže vírus spôsobujúci ochorenie. Vírus sa nachádza v krvi zvierat (kráv, kôz, oviec poštípaných kliešťom) len niekoľko dní a prechádza do mlieka, ktoré sa konzumuje prevažne neprevarené (najmä kozie) a môže sa nachádzať aj v mliečnych výrobkoch oviec, v ktorých vírus vydrží pomerne dlho. Pri tomto spôsobe prenosu je účinnou prevenciou ochorení ľudí spoľahlivá pasterizácia mlieka vo veľkovýrobe a preváranie mlieka, najmä kozieho, pri konzumácii v domácnosti.

Tieto “zvieratká” však nie sú iba malou nepríjemnosťou, za ktorú by ste ich mohli považovať, kým ich zo svojho tela neodstránite. Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) prenáša dve závažné ochorenia. Sú nimi:

  • Kliešťový zápal mozgu (Kliešťová encefalitída),
  • Lymská borelióza.

Ochorenia spôsobené kliešťami:

Kliešťová encefalitída (Kliešťový zápal mozgu)

Inkubačná doba je pri kliešťovej encefalitíde 7 až 14 dní po poštípaní kliešťom, alebo po vypití neprevareného kozieho mlieka. Obyčajne prebieha v dvoch etapách. Prvá sa prejavuje ako ľahká chrípka s črevnými ťažkosťami a nechutenstvom. Trvá približne 4 dni. Potom nastupujú vysoké teploty, vracanie, stuhnutie šije a podobne. Choroba môže mať trvalé následky ako obrna, dokonca môže skončiť smrťou. Prevenciou je očkovanie. Kliešťový zápal mozgu postihuje centrálny nervový systém, a teda aj klinický priebeh ochorenia je vážny, často sa končiaci smrťou.

Prevencia – očkovanie

Prevenciou proti kliešťovej encefalitíde je očkovanie, ktoré pozostáva z 3 dávok a jeho včasné zahájenie je veľmi dôležité. Práve preto je potrebné myslieť na túto ochranu ešte pred sezónou výskytu kliešťov. Najlepšie je nechať sa zaočkovať v chladných mesiacoch roka, kedy je aktivita kliešťov minimálna.

V súvislosti s očkovaním si musíme uvedomiť, že protilátky proti vírusu kliešťového zápalu mozgu nevznikajú ihneď po očkovaní, ale až cca za 14 dní po prvej dávke. Dostatočná ochranná hladina protilátok vzniká až po druhej dávke očkovacej látky. Preto ak začneme s očkovaním až v letnom období, musí sa čas medzi prvou a druhou dávkou skrátiť na 2 týždne. Ak sa očkuje v zimnom období, je čas medzi prvou a druhou dávkou 1-3 mesiace, tretia dávka sa podá za 9 – 12 mesiacov po druhej dávke.

Lymská borelióza

Lymská borelióza má klinicky miernejšie akútne štádium, ale často, ak nie je primeraným spôsobom liečená, prechádza do chronického štádia s vážnejšími zdravotnými dôsledkami. U zhruba 60-80% pacientov sa objavuje po 3-32 dňoch od poštípania kliešťom červená škvrna, ktorá sa zväčšuje a uprostred bledne. Mierny klinický priebeh a vo väčšine prípadov takmer žiadne bolestivé, či iné prejavy, vedú k tomu, že chorí nevyhľadajú lekárske ošetrenie a ochorenie sa zistí až po niekoľkých rokoch, keď sú postihnuté už aj iné dôležité orgány tela. Ak chorobu neliečite, hrozí po niekoľkých rokoch ochorenie kĺbov a nervov.

Prevencia

Prevencia Lymskej boreliózy je, oproti predchádzajúcemu ochoreniu, oveľa zložitejšia, nakoľko zatiaľ proti nej nie je k dispozícii očkovacia látka. Najúčinnejším preventívnym opatrením pred ochorením na obe ochorenia je dôsledná ochrana pred poštípaním kliešťom. Ak už dôjde k poštípaniu kliešťom, je dôležité ho čo najrýchlejšie odstrániť a dezinfikovať poranené miesto. Ani tieto úkony však nemusia zabrániť infikovaniu rany, preto je veľmi dôležité sledovať svoj zdravotný stav počas obdobia cca 3 týždňov a s každou zmenou zdravotného stavu – horúčka, začervenanie v mieste poranenia, s chrípkovými príznakmi, alebo inými prejavmi choroby, navštíviť lekára. Lymskú boreliózu je dôležité včas rozpoznať, pretože liečba antibiotikami je v tomto štádiu veľmi úspešná.

Na priebeh boreliózy má vplyv aj imunitný systém, preto sa choroba u niekoho rozvinie a u iných sa zlikviduje už v počiatočnom štádiu. Samotné prekonanie ochorenia však nezanecháva proti nemu imunitu. Borélií je niekoľko druhov, takže človek sa pri najbližšej príležitosti môže infikovať opäť.

Prekonanie Lymskej boreliózy nezanecháva imunitu proti ďalšiemu ochoreniu.

Ako správne vybrať kliešťa?

Vyberaniu kliešťa najlepšie predídete dobrým repelentom. Pokiaľ ste už poštípaný, je treba zvoliť čo najrýchlejší a najšetrnejší postup. Najjednoduchšie je ho čo najskôr potrieť mydlovou vodou, v žiadnom prípade nie olejom. Obsahuje látku, ktorá by ho začala dusiť a dávením by mohol do organizmu preniesť infekciu. Dusenie hrozí aj pri iných neopatrných postupoch. Vhodné je prichytiť kliešťa čo najbližšie pri koži a kývavým pohybom vytiahnuť, napríklad pomocou pinzety alebo klieštikov. Nemali by sme ho vyberať holými rukami. Ak je väčší, môže prasknúť a človek, ktorý s ním manipuluje, sa infikuje napríklad cez nenápadnú ranku na koži. Miesto, kde bol kliešť prisatý, treba dezinfikovať. Ak sa ho nepodarí vybrať celého, zvyšok treba odstrániť s pomocou odborníka. Nesmie sa vytláčať, lebo by mohlo dôjsť k porušeniu tkaniva a zaneseniu infekcie.

Po odstránení prisatého kliešťa

Môžete začať brať preventívne antibiotiká, alebo sledovať, či sa u vás prejavia nejaké príznaky boreliózy. V tejto chvíli sa nedá zistiť, či ste sa ochorením nakazili. Preventívna liečba by mala trvať minimálne 4 týždne, lepšie 6-8 týždňov, ale pri ich ordinovaní je vodné zvážiť, či ste ho chytili v rizikovej oblasti s vysokým výskytom nákazy, prípadne máte zníženú imunitu, ste tehotná a pod.

Ako kliešťa odhaliť alebo predísť prisatiu

Čas, ktorý kliešť strávi na hostiteľovi, je dôležitý z hľadiska rizika prenosu ochorení. Preto je také dôležité jeho skoré odhalenie, alebo ešte lepšie predísť jeho prisatiu. To znamená si ihneď po návrate domov vyzliecť šaty a aspoň na 15 minút ich vystaviť slnku, alebo dať do sušičky, pretože teplo kliešte zabíja. Osprchovať sa a po sprche si dôkladne skontrolovať telo (hlavne intímne miesta, slabiny, podpazušie, podkolenné jamky, za ušami a medzi vlasmi). Niektorí ľudia s citlivejšou pokožkou začnú po prisatí kliešťa cítiť mierne svrbenie v mieste v bodnutia, čo tiež uľahčuje jeho skoré odhalenie. Nie je to však pravidlom.

Repelenty

Prírodný repelent

Prírodné repelenty proti kliešťom sú založené na báze aromatických olejov. Neobsahujú chémiu a sú šetrné k pokožke. Najúčinnejší prírodný repelent je eukalyptový olejček. Jednoducho im nevonia, rovnako ako levanduľa. Nezabúdajte na to, že éterické oleje nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Ďalšou perfektnou prevenciou proti kliešťom je rozmarín. Stačí ak si pripravíte odvar, ktorý následne použijete ako rozprašovač. Rovnako účinným odpudzovačom kliešťov je aj jablčný ocot.

Elektronický ultrazvukový repelent

Najnovším a najmenej invazívnym typom prevencie, ktorý nám odborníci ponúkajú sú tzv. elektronické repelenty. Takýto druh repelentu je netoxický, nevylučuje žiadne chemické látky a ani vône. Funguje jednoducho, a to na princípe vysielania ultrazvukových impulzov. Ľudia tieto impulzy vôbec nezaregistrujú, avšak kliešte a hmyz áno. Stačí si ho pripnúť na oblečenie a smelo vyraziť na kempovanie, piknik či turistiku.

Pozor na poštípanie kliešťom

  • Kliešťa zväčša chytíte vo vysokej tráve, vyskytujú do výšky maximálne meter a pol nad zemou,
  • Čím dlhšie je kliešť zahryznutý, tým sa zvyšuje riziko infekcie. Vybrať sa musí čím skôr, najneskôr do 48 hodín,
  • Kliešte neduste krémami. V strese totiž vyvrhne svoj obsah do nášho tela. Miesto radšej vydezinfikujte a s kliešťom netočte, ale ním mykajte, kým sa neuvoľní. Následne oblasť ešte raz vydezinfikujte,
  • Po odstránení kliešťa si kontrolujte ranu pár týždňov potom. Ak máte príznaky podobné chrípke, kontaktujte lekára.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.