Martina Moravcová a jej neľahký život s celiakiou - ImunoVital

Martina Moravcová a jej neľahký život s celiakiou

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Majsterka sveta v plávaní Martina Moravcová patrí počtom úspechov medzi najúspešnejšie plavkyne svetovej histórie. V rozhovore nám prezradila, aké má problémy s celiakiou i to, ako ich zvláda.

Poprosím ťa o krátky životopis aj s vymenovaním športových úspechov.

Počas kariéry som priniesla domov z vrcholných plaveckých podujatí úctyhodných 67 medailí, teda 2 olympijské, 22 svetových a 43 európskych kovov. Z toho som dosiahla 3 svetové, 16 európskych a 207 slovenských seniorských rekordov. Do histórie plaveckého Svetového pohára som sa zapísala na čelo štatistík so 105 zlatými medailami. Celkovo som vyhrala sériu Svetového pohára tri razy. Som šesťnásobnou Športovkyňou roka Slovenska.

Ktorým športom si sa venovala v detstve? Rozvíjala si svoju všeobecnú pohybovú prípravu?

Okrem plaveckého tréningu sme sa pravidelne venovali aj príprave na suchu. Beh, strečing, loptové hry, posilňovanie s vlastnou váhou. Do 12-tich rokov som sa venovala sezónne tiež jachtingu. Počas základnej školy som behávala školské preteky, zväčša 1 500 m. V tom čase som robila aj tzv. branné preteky a mám takisto niekoľko zlatých odznakov zdatnosti.

Pozastavilo ťa počas športovej kariéry nejaké ochorenie?

Na vrchole kariéry, rok pred OH v Sydney v 1999, ma pozastavila operácia štítnej žľazy (autoimúnna porucha – hyperaktívna štítna žľaza) a pol roka pred OH Peking v 2007 mi objavili ďalšie autoimunitné ochorenie – celiakiu v 3b štádiu, ktoré asi vo mne zrelo už dlhšiu dobu.

Ako riešiš svoje ochorenia? Aká liečba ti najviac pomáha?

Tabletkami na štítnu žľazu a celiakiu diétou. Okrem toho sa snažím chodiť na pravidelné kontroly a odbery krvi, aby som sa uistila, že je môj stav stabilizovaný.

Mala si počas kariéry aj nejaké úrazy?

Pri plávaní je ťažké zraniť sa, ale zato sa to dá na suchu. V januári 2007 som sa v papučiach ponáhľala, respektíve bežala som po schodoch, šmykla som sa a spadla dole schodmi. Dopad bol dosť tvrdý a krutý. Pri páde som sa pokúšala zachytiť, ale nepodarilo sa mi to. Dopadla som na ľavý bok a natrhla si šľachu v ľavom ramene. Rameno som zregenerovala rehabilitáciou. Operáciu som odmietla, rozhodla som sa to najskôr skúsiť liečiť rehabilitáciou a musím povedať, že úspešne. Inými slovami, ostatné neporušené šľachy prebrali funkciu tej natrhnutej.

Cvičíš kompenzačné, strečingové, prípadne pilatesové cvičenia a ak áno, tak koľkokrát za týždeň?

Na plaveckom dôchodku teraz viac-menej cvičím raz týždenne jogu, tri razy do týždňa rôzne skupinové fitnes cvičenia a občas aj pilates.

Ako vyzerajú tvoje stravovacie návyky?

Mám bezlepkovú diétu, nakoľko to vychádza z mojej diagnózy – celiakie. Táto strava pozostáva z prevahy mäsa, zeleniny, ovocia… Jem všetko, čo mi táto diéta povoľuje, no všetko s mierou.

Akú máš regeneráciu, ako oddychuješ a koľkokrát týždenne? Prípadne aký časový úsek pred ďalšou sezónou?

Už ma žiadne „sezóny“ nečakajú, ale v minulosti som si zvykla po sezóne hlavne v staršom veku vypnúť a zresetnúť mesiac. Do dvadsiatky to boli zväčša iba 1 – 2 týždne a trénovalo sa ďalej.

Čo chceš v svojej životospráve zlepšiť?

Dopriať si viac nerušeného spánku.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.