Laktózová intolerancia - príznaky a prejavy - ImunoVital

Laktózová intolerancia

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Laktózová intolerancia – asi 20% ľudí neprodukujú dostatočné množstvo enzýmu laktázy, čo vedie k problémom pri trávení mlieka a výrobkov z neho.

Čo je vlastne laktózová intolerancia?

Laktózová intolernacia – čiže neznášanlivosť mliečneho cukru  je veľmi časté ochorenie vyskytujúce sa v každom veku. Veľa  ľudí si toto  ochorenie  mýli s  alergiou na  kravské mlieko. V tomto prípade sa  nejedná o alergiu, ale o enzymatickú poruchu, pri ktorej chýba, alebo nefunguje enzým laktáza, ktorý štiepi zložený mliečny cukor na jednoduché zložky, ktoré telo na rozdiel od ich zloženej formy ľahko strávi.

Deficit laktázy môže byť vrodený, alebo získaný.

Získaný prechodný deficit laktózy je známou komplikáciou  akútnych hnačkovitých ochorení, po poškodení črevnej sliznice liekmi (antibiotiká ), chronickom zápale čriev a po niekoľkých týždňoch sa upraví. Tiež schopnosť organizmu produkovať enzým laktáza môže s pribúdajúcim vekom prirodzene klesať a prejavuje sa nepríjemnými pocitmi ako nafukovanie, bolesti brucha, pálenie žáhy, kŕče alebo hnačka.

Ako sa intolerancia laktózy prejavuje?

Typickými prejavmi sú hnačky, ktoré sú kyslo zapáchajúce, kolikovité bolesti brucha, nadúvanie, prelievanie črevného obsahu, pocity plného brucha, škvŕkanie v bruchu, zvýšený odchod plynov a u dojčiat celkové neprospievanie, úbytok na hmotnosti. Príznaky sa objavujú 30-120 minút po požití mlieka.

Kde sa laktóza nachádza?

Laktóza ( mliečny cukor )  je súčasťou mlieka a  mliečnych výrobkov.  Syry je možné konzumovať s výnimkou mäkkých tavených syrov. Taktiež sú povolené kyslomliečne výrobky ako sú jogurty,  acidofilné mlieka, zakysanky, cmary, pretože obsahujú probiotické kultúry, ktoré napomáhajú štiepeniu laktózy. Sójové mlieka sú tiež bezlaktózové. Pozor na obsah laktózy v liekoch.

Aká je liečba laktózovej intolerancie?

Základom je  vylúčenie  ( obmedzenie ) konzumácie mlieka a  mliečnych výrobkov.   V strave  dojčiat sa  odporúčajú bezlaktózové   mliečne formule. Ich užívanie je  častokrát len prechodné, keďže u malých detí   je laktózová  intolerancia mnohokrát  len prechodná.   U dospelých   diéta  závisí od  stupňa neznášanlivosti mliečneho cukru.  Niektorí pacienti  tolerujú určité množstvo   laktózy, iní   vyžadujú  pomerne prísnu bezlaktózovú dietu.   Tvrdé a  zrejúce syry sú mnohokrát dobre tolerované.

Pokiaľ Vám bola diagnostikovaná laktózová intolerancia, pripravíme Vám na jeden mesiac jedálniček s výberom jedál aj s receptami zohladňujúcimi vaše potravinové obmedzenia.

Dnes sú k dispozícií aj farmaceutické prípravky vo forme tabliet, ktoré obsahujú enzým laktázu a zlepšujú tak toleranciu produktov, ktoré obsahujú veľa laktózy.

VYŠETRENIE – Vyšetruje sa prístrojom Gastrolyzer – dospelý aj deti

Vyšetrenie  má význam v každom veku. Práve u dojčiat a  batoliat  sú typické prechodné  deficity laktózy, ktoré sa po určitom čase upravia.  Jednoduchou  zmenou  jedálnička vieme u týchto drobcov   odstrániť  ich   črevné  ťažkosti. Výhodou vyšetrenia je nebolestivosť,  pričom malé deti vyšetrujeme pomocou tvárovej masky, kým u starších detí a  dospelých  nadstavce.

Ako prebieha vyšetrenie?

Pacientov na vyšetrenie objednávame. Vyšetrenie prebieha ráno nalačno. Odmerieme množstvo  vodíka vo vydychovanom vzduchu. Potom pacient  vypije roztok mliečneho cukru  a v   stanovených intervaloch   potom opäť meriame koncentráciu vodíka vo vydychovanom vzduchu.   Je nutné  rátať približne s 3 hodinovou procedúrou.

Význam vyšetrenia

 • Potvrdenie diagnózy – laktózová intolerancia.
 • Diferenciálna diagnostika chronickej hnačky, bolestí brucha, nadúvania, malabsorbcie atď.

Zvýšené namerané hodnoty môžu súvisieť s:

 • Intoleranciou laktózy.
 • Crohnovou chorobou.
 • Ulceróznou kolitídou.
 • Resekciou tenkého čreva.
 • Coeliakiou.
 • Cystickou fibrózou.
 • Hnačkami infekčného pôvodu.

Faktory, ktoré môžu skresliť výsledky vyšetrenia:

 • Pacient nepríde na vyšetrenie nalačno.
 • Vracanie.
 • Diabetes mellitus – cukrovka.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.