Joga pekne od začiatku: Ako správne cvičiť jogu a kde začať? - ImunoVital

Joga pekne od začiatku: Ako správne cvičiť jogu a kde začať?

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Niet pochýb o tom, že slovo joga pozná takmer každý. Mnohí si pod ním predstavia tajomného, sporo odetého indického muža, ktorý sedí v lotosovom sede a medituje niekde v Himalájach. Na druhej strane, vplyvom západu si veľa ľudí vybaví mladé, flexibilné a krásne osoby v jogovom štúdiu. Už aj u nás vo všetkých väčších mestách možno pozorovať trend pribúdania jogových centier. Pri joge pritom nejde iba o dobrý strečing, fyzické cvičenie, statickú výdrž v rôznych pokrútených polohách a relaxačné techniky. Pod jej povrchom sa skrýva čosi viac ako len dosiahnutie krásneho a ohybného tela.

Tipy, ako kvalitne cvičiť jogu Joga je disciplína pochádzajúca z indickej mytológie a jej korene siahajú 5000 rokov späť do minulosti. Je spájaná so starými hinduistickými textami, z ktorých si aj dnešný západný človek vie niečo vybrať a vziať pre seba. Slovo joga predstavuje spojenie alebo jednotu a je odvodené zo sanskritského slova „yuj“, ktoré znamená zviazať, spojiť, pripojiť, riadiť a sústrediť svoju pozornosť, použiť a aplikovať ju. Môžeme povedať, že je vedou o živote, správnom spôsobe bytia a mala by byť súčasťou každodenného života. Je to cesta života. Učí nás, ako žiť svoj život s múdrosťou, vedomím a porozumením.

Vznik jogovej filozofie a stupne Patanjaliho systému

Už v staroveku jogíni verili, že aby bol človek v súlade so sebou a životným prostredím, musí zjednotiť telo, myseľ aj ducha a zároveň mať pod kontrolou svoje emócie rovnako ako činy. Asi pred 2000 rokmi Patanjali (indický učiteľ a filozof) zosumarizoval a zadefinoval jogu v jogasútrach (filozofických textoch) a je považovaný za zakladateľa jogovej filozofie. Jeho systém má 8 na seba nadväzujúcich stupňov:

  • univerzálne etické kódexy – YAMA (jama),
  • etické princípy správania sa k sebe samému, sebadisciplína – NIYAMA (nijama),
  • cvičenie jogových pozícií, telesné polohy – ÁSANY,
  • dýchacie techniky – PRÁNAYÁMA (pránajáma),
  • kontrola zmyslov, zmysly pod kontrolou – PRATYAHÁRA (pratjahára),
  • koncentrácia, sústredenosť mysle – DHÁRANÁ,
  • meditácia – DHYÁNA (dhjána),
  • stav najvyššieho vedomia, splynutie s vlastným ja, extáza, myseľ nerušená vonkajškom, osvietenie, blaženosť – SAMÁDHI (moksha, kaivalya, jivan mukta).

V jednotlivých stupňoch sa používajú rôzne techniky ásany, pránajámy, mudry – pozície a gestá rúk a prstov, bandhy – zadržania energie, uzávery pre prúdenie energie, shatkarmy – očistné techniky. Tieto techniky čistia telo, myseľ a energetický systém organizmu a sú usporiadané v rôznych systémoch.

Ukážka, ako cvičiť jogu

Aké druhy jogy poznáme

V súčasnosti sa ku klasickej joge pridávajú rôzne netradičné prvky. Preto je dnes tak veľa druhov. Joga je trend a zároveň životný štýl, cvičí sa takmer všade. V takej podobe, ako ju poznáme my však existuje iba niekoľko desaťročí. Zdá sa nám, že denne vznikne nejaký nový typ, no je naozaj nový? Ako si z toľkých druhov vôbec vybrať? Pre začiatočníka je ťažké zistiť rozdiely. Takmer všetky štýly sú totiž založené na rovnakých fyzických pozíciách, no každý z nich kladie osobitný dôraz na niečo iné.

Rovnako ako môže viesť veľa ciest na vrchol hory, tak aj rôzne druhy a formy jogy vedú k tomu istému cieľu „jivan mukti“, teda k oslobodeniu duše. Koľko ľudí, toľko chutí. Každý človek by si mal vybrať štýl, ktorý mu bude najviac vyhovovať podľa jeho individuálnych potrieb.

Mnohé druhy jogy nesú názov zakladateľa alebo pôvodcu, ako napríklad Iyengar joga, Sivananda joga, Satyananda joga, Bikram joga, Amrit joga, KaliRay Triyoga a iné. Niektoré môžu byť spojené s jogovými tradíciami ako Ashtanga Vinyasa joga, Jivamukti joga, Dru joga, Anahata joga a Ananda joga.
Potom vznikli jogy s výstižnými názvami ako Power joga, Prenatal yoga, joga smiechu, Hot yoga, joga pre deti, Budokon, Yogic Arts, Flow yoga, Creative yoga, Kripalu joga, Anusara joga atď., no poznáme aj taoistickú, tibetskú, kresťanskú či budhistickú jogu. K tradičnej joge patria Hatha, Bhakti, Raja, Jnana, Karma, Mantra, Tantra a Laya joga.

Hatha jogu má v sebe mnoho iných druhov jogy

Približne v 17. storočí Yogi Swatmaran opísal systém Hatha jogy v Hatha Yoga Pradipika. Tradičná Hatha joga je komplexná cesta jogy, ktorá v sebe zahŕňa ásany, shatkarmy, mudry, pranayamu a meditáciu. Na západe sa pod ňou rozumie zväčša fyzické cvičenie, ktoré redukuje stres a napätie.

Slovo hatha sa skladá z dvoch častí – „ha“ znamená slnko, teplú, dynamickú, mužskú, jang energiu a „tha“, naopak, mesiac a chladnú, pasívnu, ženskú, jin energiu. Obsahuje v sebe dva protiklady teplo a zimu, oheň a vodu, ženu a muža, pozitívum a negatívum. Harmonizuje telo a myseľ cez ásany, riadené dýchanie a upokojenie mysle pomocou relaxácie a meditácie. Ak si vyberiete hodinu tejto jogy, tak to pravdepodobne bude v pomalšom a jemnejšom tempe, s dôrazom na správne dýchanie. Hatha je dobrým základom k iným štýlom jogy, lebo väčšina druhov vychádza práve z nej. Treba si pamätať, že cesta jogy je osemdielna a fyzické cvičenia, ásany, sú len jedným z jej stupňov. Keď cvičíte Ashtanga, Iyengar či Power jogu, aj tie majú v sebe Hatha jogu. Preto ak niekto povie joga, myslí sa väčšinou práve tento štýl.

Joga predstavuje fantastický systém fyzického, mentálneho a emocionálneho zdravia. Jej cvičenie je objavovaním seba samého na všetkých týchto úrovniach. Joga nám dáva nástroje a vedie nás k tomu, ako byť zdravý vo všetkých smeroch, učí nás žiť šťastne a v súlade so životným prostredím a s ľuďmi okolo nás.

Júlia Raábová

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.