Deti, šport a imunita
Denný režim detí v tejto dobe vo väčšine prípadov nezodpovedá ich potrebe. Deti málo spia, nekvalitne sa stravujú, sú často stresované a majú nedostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu. Dôsledkom toho je aj znížená telesná zdatnosť, vzrastajúci počet obéznych detí, detská agresivita, nesprávne držanie tela, ochabnuté svalstvo, malá otužilosť, vyčerpanosť a znížená odolnosť proti chorobám.
Prečo je pohyb pre deti dôležitý?
Pohybovo aktívne deti majú silnejšie svaly a kosti, zriedkavo majú problémy s nadváhou, majú znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu, sú odolnejšie a majú silnejšiu imunitu, lepšie spia, obyčajne majú silnejšie vôľové vlastnosti a lepšie sa vyrovnávajú s bežnými každodennými stresmi. Deťom pomáha pohyb vytvárať správne pohybové návyky a priaznivo ovplyvňuje ich telesný vývoj. Cieľavedomé športovanie tiež dokáže formovať základnú sebadisciplínu a vôľové vlastnosti, ktoré v ďalšom živote budú deti potrebovať.
Komplexný pohybový vývoj
Pre dieťa je pohyb prirodzený, ale je nutné, aby malo dieťa komplexný pohybový vývoj a aby sa odmalička nešpecializovalo len na určitý druh športu. Prakticky až do skončenia puberty by malo dieťa popri športovej špecializácii harmonicky rozvíjať celý pohybový aparát. Len tak sa vyhne chorobám z preťaženia, ktoré sa, pokiaľ je organizmus zaťažovaný len jednostranne, môžu objaviť už v skorom detskom veku. Deti ako vrcholoví športovci majú najviac ohrozené kosti, kĺby, šľachy, chrupavky a svaly a môžu mať vyššiu predispozíciu k recidivujúcim ochoreniam, čomu prispieva nevhodná strava, nedostatočná regenerácia a málo spánku.
Jedálniček pre aktívne športujúce deti
Pokiaľ dieťa intenzívne športuje nemali by sme zabúdať na vyváženú stravu, dostatok potrebných stopových prvkov a vitamínov, dopĺňaných hlavne z prírodných zdrojov. Enzýmy, ktoré sa nachádzajú v ovocí a zelenine a spolupracujú pri transporte vitamínov, sú vlastne bielkoviny citlivé na zvýšenú teplotu, preto keď sa izolujú, musia sa držať v chladničke. Z toho dôvodu je ťažké pripraviť ich do liekovej formy. Je pravda, že syntetické vitamíny sú lepšie dávkované, ale tie prírodné sú aj vďaka enzýmom účinnejšie. Treba však pamätať na to, že väčšina z nich nevydrží teplotu nad 56ºC, takže keď zeleninu, alebo ovocie dlhšie varíme, obyčajne všetky vitamíny zničíme.
Dôležitosť vitamínu D
Čo sa týka vitamínov, jeden zo základných, na dostatok ktorého musíme dávať u detí pozor hlavne pri raste a v období puberty je vitamín D. Tento vitamín je zásadný pre zdravé kosti a svaly. Jeho pôsobenie v ľudskom tele je veľmi komplexné, ovplyvňuje hlavne metabolizmus vápnika a fosforu, podporuje vstrebávanie vápnika z čreva a spolu s hormónom prištítnych teliesok (parathormón) aj resorpciu z kostí. Jeho závažný nedostatok môže viesť k svalovej slabosti, zlej mineralizácii kostí a krivici. Nízke hladiny vitamínu D môžu prispieť k chorobám ako je vysoký krvný tlak, rakovina, roztrúsená skleróza a cukrovka 1. typu. Okrem pohybového aparátu je vitamín D je dôležitý aj pre imunitné funkcie a vedci zistili, že bunky imunitného systému – T-bunky – potrebujú vitamín D, aby sa mohli aktivovať. Keď však uvedený vitamín D v krvi chýba, T-bunky ostávajú nečinné a nedokážu identifikovať možnú hrozbu infekcie alebo patogénov.
Väčšinu vitamínu D si vytvára samo telo, keď je pokožka vystavená slnečnému žiareniu. Tiež sa nachádza vo vajíčkach, lososoch či makrelách a môže sa užívať aj ako doplnok stravy. Takmer polovica svetovej populácie má nižšiu hladinu vitamínu D ako je optimálne a vedci tvrdia, že problém sa neustále zhoršuje. Nedostatok slnečného žiarenia – pretože ľudia trávia viac času v uzavretých priestoroch, obliekanie, kožná pigmentácia znižuje tvorbu D3 vitamínu v koži, vstrebávanie z čreva nepriaznivo ovplyvňujú ochorenia tenkého čreva a porucha metabolizmu tukov. Problémom je tiež nedostatočný prívod vitamínu D v potrave.
Aké stopové prvky by nemali v strave detí chýbať
Zo stopových prvkov je tiež treba zabezpečiť dostatočné množstvo železa v organizme, pričom jeho nedostatok môže viesť k málokrvnosti – anémii, nedostatočnému okysličovaniu, vyššej únavnosti a častejším infekciám horných dýchacích ciest. Ďalší z dôležitých prvkov je horčík, ktorý sa podieľa na činnosti nervov, svalov a enzýmov a odstraňuje veškeré kŕče. Zinok je dôležitý pre činnosť niektorých enzýmov, ovplyvňuje riadne formovanie kostí a urýchľuje liečbu pooperačných stavov.
Problémom športujúcich detí a mládeže môžu byť aj častejšie infekcie horných dýchacích ciest, pričom sa k prevencii a pre svoje imunomodulačné pôsobenie môžu uplatniť aj niektoré výživové doplnky, ku ktorým patria aj betaglukany. Môžu sa použiť pri recidivujúcich infekciách, u rizikových jedincov počas jesennej a zimnej prípravy, po vírusových infekciách (infekčná mononukleóza, ovčie kiahne), pri recidivujúcich herpesoch a aftách. Používať sa môžu tiež u športovcov s alergiou, pred plánovaným chirurgickým zákrokom, v prechodnom režime po absolvovaní náročnejšieho preteku alebo tréningu. Z hľadiska užívania sú vhodné kúry v trvaní 2-3 mesiace 1-2-krát do roka, alebo krátkodobo pri akútnych infekciách, alebo po absolvovaní náročného preteku alebo tréningu v trvaní 10-14 dní.
Okrem toho, v poslednom čase sa veľká pozornosť venuje aj črevnej mikroflóre a jej priaznivému ovplyvňovaniu tzv. probiotikami. Probiotiká sú živé kultúry mikroorganizmov– najčastejšie sú to Laktobacily, Bifidobaktery a iné, ktoré normalizujú črevnú flóru, pôsobia preventívne proti infekciám čreva a v dlhodobých štúdiach má ich podávanie ochranný účinok aj proti alergiám.
Pri vedení športujúcej mládeže treba preto mať na mysli aj toto pravidlo – „Neprepínajte svoje deti! Menej môže byť niekedy viacej …“