Prevencia častých infekcií horných dýchacích ciest u športovcov: Ako tréning ovplyvňuje imunitu
Jar a jeseň je obdobím, keď dostáva náš imunitný systém poriadne zabrať. Jeho úlohou je ochrániť nás pred chorobami a škodlivinami z vonkajšieho prostredia. Pravidelné, primerané cvičenie a športovanie môže priaznivo ovplyvniť imunitný systém organizmu a jeho funkcie, čo má veľký význam v prevencii ľahších foriem imunitnej nedostatočnosti. Na rozdiel od miernej fyzickej aktivity, intenzívny dlhodobý tréning s nedostatočnou regeneráciou môže naopak znižovať obranyschopnosť jedinca, čím vzniká oslabenie imunitnej odpovede.
Športovci, ktorí vykonávajú dlhodobú fyzickú záťaž, sú náchylnejší na recidivujúce infekcie horných dýchacích ciest, dlhodobé vírusové infekcie, postvírusový chronický únavový syndróm (letargia, depresie, nadmerná spavosť, nočné potenie, zvýšená únavnosť, bolesti svalov…) a zvýšený výskyt zranení.
Aké typy infekcií horných dýchacích ciest máme?
Rôznorodé vírusové infekcie a chrípka sú infekčné ochorenie horných dýchacích ciest. Chrípku spôsobujú vírusy influenza typu A, B alebo C, pričom najzákernejším je typ A. Tieto vírusy každoročne menia svoj charakter, takže ľudský organizmus si s nimi musí poradiť každý rok nanovo. Chrípka je nebezpečné ochorenie, ktoré vie spôsobiť vážne komplikácie. Prejavuje sa bolesťou a slabosťou celého tela, malátnosťou, únavou a vysokými teplotami. Pri správnej liečbe odznie do 7 dní. Naopak prechladnutia a nádchu spôsobujú najmä tzv. rinovírusy, adenovírusy a ďalšie. Majú pomalší nástup, ľahší priebeh a málokedy ohrozujú organizmus vážnymi komplikáciami.
Prečo by ste chrípku nemali podceňovať ak ste športovec
Chrípka patrí k tzv. kvapôčkovým infekciám. Šíri sa kýchaním, kašľaním, rozprávaním, ale aj priamym kontaktom, napríklad podávaním rúk či bozkávaním. Z toho vyplýva prevencia pre chrípkové obdobie, ako napr. dodržiavať hygienické zásady ako pravidelné umývanie rúk, vyhýbanie sa blízkemu kontaktu s chorými ľuďmi, obmedzenia cestovania v MHD v chrípkovej epidémii, pravidelné vetranie doma aj v práci, minimalizovanie návštev klimatizovaných interiérov s vysokým výskytom ľudí.
Chrípka má pri nedoliečení schopnosť vyvolať sprievodné zdravotné komplikácie u nedoliečených pacientov, prípadne u športovcov, ktorí podcenia svoje ochorenie a napriek chorobe trénujú, prípadne pretekajú. Podcenenie liečby a nevyležanie chrípky môže viesť k prepuknutiu napríklad vírusovej myokarditídy, teda zápalu srdcového svalu.
Ak nás už chrípka napadla, treba sa jej postaviť účinným spôsobom. Správna liečba je kombinácia viacerých postupov, ako ľudových receptov, antivírusové lieky u vážne chorých pacientov s rôznymi chronickými ochoreniami. Jedinou vedecky overenou prevenciou proti chrípke je očkovanie. Každoročne sa obsah vakcíny mení podľa toho, ako odborníci predpokladajú vývoj chrípkových vírusov. O detailoch očkovania aj prípadných nežiaducich účinkoch sa poraďte s vaším lekárom.
Zápal srdcového svalu (myokarditída), ktorý je priamo spôsobený vírusmi, je však našťastie veľmi zriedkavý. Symptómami sú poruchy srdcového rytmu, dýchavičnosť a rýchle unavenie sa.
Ďalšou komplikáciou môže byť bakteriálna superinfekcia, kedy je typickým znakom je hnisavá ( žltkasto-zelenkavá produkcia) zapálenej sliznice, horúčka a ochorenia ako napr. zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín, prípadne zápal hltanových mandlí a zápal pľúc. Tiež pri častejších nachladnutiach môže stav u niektorých jedincov vyústiť až do ťažkého vysilenia a do chronického únavového syndrómu s dočasným či trvalým vyradením zo športovej aktivity. Za nejasným obrazom môže byť skrytá dlhodobá vírusová infekcia (CMV, EBV).
Tipy a triky na prevenciu proti vírusovým infekciám
Na jeseň, v zime a prechodnom období sa chránte pred vírusovými infekciami hlavne prevenciou.
Napríklad vám pomôže
- Dostatočný prísun vitamínov (najmä vitamínu C) a stopových prvkov, ako napr. zinok a selén.
- Med – med samostatne, alebo osvedčený trojboj: cesnak+med+citrón, prípadne zázvor. Pri všetkých prírodných produktoch (nielen mede) treba dávkovať najskôr malé množstvo a sledovať reakcie, aby nedošlo k alergickej reakcii.
- Cibuľa na všetky spôsoby- cibuľový čaj, cibuľový extrakt (sirup) je dobrý pre lepšie vykašliavanie hlienov.
- Zázvor – protibakteriálny a antivírusový efekt – bráni množeniu sa baktérií a vírusov.
Užívanie výživových doplnkov
- Beta-glukan – posilňuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a pomáha výrazne zlepšiť kvalitu našej imunitnej reakcie proti baktériam a vírusom.
- Colostrum – imunomodulátor biologického pôvodu – napomáha pri prevencii, urýchľuje regeneráciu a podporuje imunitný systém.
Bylinky
- Echinacea – má značnú antibiotickú aktivitu, a to nielen proti baktériám, ale aj proti niektorým vírusom.
- Skorocelový sirup – tlmí suchý, dráždivý kašeľ.
- Lipový čaj – na vypotenie pri teplote.
- Šípkový čaj– ako prevencia, alebo aj počas liečby.
- Šalvia – silný odvar na kloktanie pri zápaloch hrdla, angíne.
- Rakytníkový čaj – posilňuje imunitný systém.
- Čaj Lapacho – má antivírovú aktivitu proti rôznym pôvodcom chrípky.
Čo s tréningom – športovať či nešportovať?
Športovanie a tréning by mali byť pri chorobe druhoradé. Cvičenie spôsobuje akútne zníženie aktivity imunitného systému a imunitnej odolnosti. Niekedy sa prechodené prechladnutia môže skončiť komplikácIami ako ochorením srdca, kĺbov a obličiek, prípadne rozvojom chronického únavového syndrómu v dôsledku nezvládnutej vírusovej infekcie.
Prechodené choroby sú tak trochu ako časované bomby a môžu sa vrátiť ako bumerang a potom prebiehať s ešte horším priebehom. Preto sa treba k tréningu po infekcii vrátiť až po úplnom odznení príznakov.
Odporúčame pre vás
- Tréning začať po dobratí liekov a po aspoň dvoch dní bez teplôt.
- Keď začnete, treba trénovať na začiatku v miernom tempe. Pri intenzívnom tréningu sa môže ochorenie veľmi často vrátiť s dlhodobejším priebehom.
- Pri tréningu je vhodné sledovať tepové frekvencie. Ak zistíte zvýšený tep, oproti vášmu normálu, môže to signalizovať ešte nedoliečenú infekciu a vtedy je lepšie znížiť intenzitu tréningu.
Význam regenerácie pri ochorení športovcov
Športovci majú oproti bežnej populácii výhodu v dôsledku vylučovania endorfínov pri záťaži a tým pádom vo zvýšenej tolerancii na bolestivé podnety a lepšie znášanie a odolnosť voči bolesti. Táto vlastnosť je v živote často výhodná, ale pri chorobe sa niekedy môže stať veľkou nevýhodou a môže sa obrátiť proti nám.
Preto by mali športovci počúvať signály svojho tela a aj v prípade ľahšej infekcie poskytnúť organizmu dostatočný čas na regeneráciu. V prípadne prehnanej záťaže pri ochorení, kedy je organizmus oslabený sa môže dostať do stavu, z ktorého sa bude zotavovať ďalšie dni, týždne, ale aj mesiace.