Ako športovať s celiakiou ? Bezlepková diéta
Celiakia – teda autoimunitné ochorenie postihujúce hlavne tenké črevo. Vyvoláva ju neznášanlivosť bielkovín pšenice, jačmeňa, raži a ovsa. Často komplikuje život aktívnym športovcom, pričom kvalitná výživa je pre športovca základom úspechu.
Podstatou ochorenia je neprimeraná reakcia organizmu na kontakt s gluténom (lepok) – čo je bielkovina niektorých obilnín.
Reakcia je najsilnejšia v mieste kontaktu – v sliznici tenkého čreva. Vzniká chronický zápal a degenerácia sliznice a hlbších vrstiev črevnej steny, ktorá spôsobuje zhoršené vstrebávanie mnohých látok (napr. vitamíny, vápnik, železo).
Ako a kedy sa celiakia prejavuje?
Celiakia sa môže prejavovať veľmi rôznorodo. Formy celiakie tvoria typický obraz ľadovca, pričom asi len 10 % pacientov sa manifestuje typickými prejavmi ochorenia a až 90% pacientov je bez klinických príznakov.
Môže sa prejaviť príznakmi „malabsorbčného syndrómu“:
• Hnačka, zvýšená plynatosť, pocit tlaku v bruhu a objemné riedke stolice (400 až 1000 g), kyslého zápachu a svetlej farby s vysokým obsahom tukov, plávajúce na vode.
• Celková slabosť, chudnutie, u detí podvýživa, oneskorený rast, malé priberanie na váhe, oneskorenie pohlavného vývoja.
• Depresívne stavy a iné zmeny psychiky (mrzutosť, podráždenosť, plachosť, úzkosť, nepokoj).
Vedľajšie príznaky, resp. komplikácie:
- Anémia (málokrvnosť), krvácavé stavy.
- Výrazný deficit vitamínov (hlavne vitamíny skupiny B a vitamíny rozpustné v tukoch (A,D,E,K), železa, kyseliny listovej = > následne ragády kútikov úst, vyhladený jazyk, aftózne zápaly ďasien a periférne opuchy.
- Svalové kŕče, slabosť a parestézie (mravenčenie, brnenie).
- Bolesti kĺbov, osteoporóza (rednutie kostí pri nedostatku vápnika), zlomeniny kostí, u detí rachitída (nedostatok vitamínu D).
- Kožné prejavy: suchá koža, bledosť, pigmentácie, dermatitis herpetiformis Duhring (herpetický zápal kože) a ekzémy, mäkké lámavé nechty.
- Poruchy plodnosti a znížená sexuálna aktivita.
Ako sa diagnostikuje celiakia?
Vzhľadom na variabilitu klinických prejavov ochorenia má pre diagnostiku celiakie, popri dôkladnej anamnéze a fyzikálnom vyšetrení, rozhodujúci vplyv histologické a laboratórne vyšetrenie.
Vyšetrenia potrebné pre diagnostiku celiakie:
- Stanovenie protilátok v krvi: špecifické pre celiakiu sú antiendomyzeálne protilátky, transglutamináza a antigliadínové protilátky. Hodnota meraných protilátok koreluje so závažnosťou klinických prejavov a možno ju využiť ako parameter priebehu ochorenia.
- Endoskopické vyšetrenie: pomocou zavedenia sondy cez žalúdok až do tenkého čreva je možné jednak makroskopické zobrazenie sliznice a posúdenie prítomnosti, resp. závažnosti atrofie klkov tenkého čreva, čiže poškodenia normálneho reliéfu sliznice, ako aj mikroskopické vyšetrenie odobratých vzoriek tkaniva, tzv. biopsia, zo sliznice tenkého čreva (jejuna).
Prečo je dôležitá bezlepková diéta?
Ak sa u vás prejavia niektoré z typických klinických príznakov a následne sa celiakia potvrdí aj vyššie uvedenými vyšetreniami, život sa nekončí. Celiakia je síce závažné, no liečiteľné (resp. riešiteľné) ochorenie. Jej terapia spočíva v celoživotnom vyhýbaní sa potravinám, ktoré obsahujú lepok – bezlepková diéta.
Nevyhnutnosťou pre dodržiavanie diéty je sledovať presné označovanie potravín ako „gluten-free“.
Na začiatku liečby je vhodné sa kvôli znovuobnoveniu funkcie tenkého čreva, vyhýbať aj mliečnym produktom. Nedostatkom laktázy je narušený aj rozklad mliečneho cukru (tzv. „prechodná intolerancia laktózy“).
Chyby v stravovaní rýchlo opätovne vyvolávajú symptómy a po rokoch môžu viesť k vzniku rakoviny čreva ako aj iných zhubných ochorení, najmä malígnych lymfómov.
Po zavedení prísnej bezlepkovej diéty sa klinický stav rýchlo upravuje už v priebehu prvého mesiaca diéty. Črevná sliznica sa však normalizuje až niekoľko mesiacov.
Vhodné potraviny pre celiatikov
Pre športovcov s vyššou potrebou sacharidov môže bezlepková diéta predstavovať výzvu, a preto je žiadúce aby zaradil do jedálnička vybrať bezlepkovú stravu, ktorá je dostatočne výživná.
Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo SACHARIDOV, pričom sa bežná múka nahradzuje inými druhmi, ktoré lepok neobsahujú. Príkladom múky bez lepku je pohánková, kukuričná, maková, ľanová, kokosová, mandľová, ryžová múka či amarant.
Nezabúdajte ani na dostatočné množstvo PROTEÍNOV, ako zdroju bielkovín. Sú rýchlo straviteľné a zaručia konzumentovi dodanie potrebných bielkovín pre správne budovanie svalov. Dôležité sú po športovom výkone ale aj počas dňa.
Bežný srvátkový proteín obsahuje stopy lepku, ale existujú bezlepkové proteíny, ako napríklad sójový proteín, hrachový izolát, konopný proteín. Medzi najobľúbenejší patrí hovädzí proteín, vďaka vysokému obsahu bielkovín a taktiež absencii laktózy.
V súčasnosti sa v hojnej miere objavuje spoločne s celiakiou i laktózová intolerancia. Ide o neschopnosť tráviaceho traktu spracovať laktózu alebo mliečny cukor. Pri užívaní športových doplnkov si dávajte pozor, aby ste sa vyvarovali príjmu mliečneho cukru, ktorý býva v produktoch zastúpený.
Na čo si dať pozor?
Výkričníkom sú energetické a proteínové tyčinky. V týchto doplnkoch stravy založených na vysokom obsahu sacharidov nájdete stopy lepku, laktózy, sladu či rafinovaných cukrov. Preto patria pri bezlepkovej diéte k rizikám. Pokiaľ chcete pri fyzickej aktivite rýchlo doplniť energiu, musíte siahnuť po doplnkoch, ktoré neobsahujú ani lepok, ani laktózu. Zloženie produktov vždy kontrolujte.
Najčastejšie chyby v úprave stravy pri celiakii
Bezlepková strava obsahuje menej vlákniny ako strava s lepkom, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravé trávenie. Športovcom s nedávno diagnostikovanou alebo neliečenou celiakiou, ale tak isto ženám a vytrvalostným bežcom môže hroziť vyššie riziko nedostatku živín – obzvlášť železa, zinku, vápnika a vitamínu D a B12. Tieto vitamíny a minerály by ste mali rýchlo doplniť, aby nedošlo k únave, zraneniu a oslabeniu imunity.
Dôsledky zanedbania diéty pri celiakii
- rakovina tráviaceho systému (lymfóm, adenokarcinóm),
- rozvoj laktózovej či fruktózovej intolerancie a autoimúnnych ochorení,
- rozvoj syndrómu bakteriálneho prerastania čreva,
- osteoporóza a nedostatok vitamínu D,
- anémia a nedostatok vitamínov skupiny B,
- poruchy rastu u detí,
- neplodnosť a potraty,
- epileptické záchvaty, psychické poruchy, depresia,
- chronický únavový syndróm.
Pri nedodržiavaní bezlepkovej diéty sa môžu u celiatikov prejaviť následky v podobe alergie, ale aj iných ochorení, ktoré zdanlivo nesúvisia s celiakiou. Myslite na to, že pri celiakii je narušená slizničná bariéra a zvýšená priepustnosť črevnej steny. Cieľom bezlepkovej diéty je
zregenerovať črevo a znížiť túto priepustnosť.
Prvým krokom je teda bezlepková strava, druhým krokom je uvedomiť si zodpovednosť za svoje zdravie a tretím zmena myslenia.
Akékoľvek ochorenie je výzvou na zmenu a spolužitie s ochorením pomôže zdolať aj tie najneriešiteľnejšie situácie.
Pri troche tréningu sa dá na bezlepkovú diétu zvyknúť, naučiť sa rozlišovať potraviny obsahujúce lepok a dokonca veľmi chutne variť bez lepku. K dispozícii je množstvo receptov, ktoré sú napriek vyššej zložitosti surovín nielen veľmi chutné, ale aj dostatočne výživné.