Bankovanie – masáž a liečebná metóda v jednom

Publikované 13.09.2017

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

Radi sa nechávate rozmaznávať masážami? Potom by ste určite mali vyskúšať bankovanie! Aj keď to nie je klasická masáž, na ktorú ste zvyknutí, oplatí sa ju vyskúšať už len kvôli jej účinkom. Bankovanie pritom nie je len masáž, ako si väčšina myslí. Ak hovoríme o bankovaní, hovoríme o liečebnej metóde známej už v stredoveku.

V minulosti malo bankovanie zväčša mokrú podobu, šlo o tzv. krvavé bankovanie, pri ktorom sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú „zlú“ krv. Taktiež sa využívalo púšťanie žilou a liečba pijavicami. Tieto procedúry sa uskutočňovali pomocou sklených, bambusových, ako aj bánk vyrobených z kravských rohov a tekvíc. V súčasnosti môžu krvavé bankovanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach.

Terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masážOstatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž. Bankovanie má viacero podôb i kategórií, pričom aj intenzita je rôzna. Od toho najmiernejšieho cez stredné až po bankovanie so silnou intenzitou. Závisí od miery nahriatia banky, čím sa reguluje miera podtlaku a prisatia na pokožku. Účinky bankovania pôsobia na celé telo. Prečisťuje sa krv, zlepšuje obeh, obnovujú sa funkcie nervového systému.

Ako prebieha banková masáž?

Sklenená banka sa mierne nahreje a priložením na pokožku sa prisaje na položené miesto. Pôsobením podtlaku dochádza k popraskaniu drobných kapilár (žíl) s malými krvnými výronmi. Výrony pripomínajú modriny, ktoré sú však hlbšie, ako tie bežné. Nasledujúce dva dni je potrebný dôsledný pitný režim, aby sa škodliviny, ktoré vytiahneme z vnútra do podkožia dostali preč z tela. Vhodné je aj saunovanie, ktoré odvádza tieto toxíny potom rovno z pokožky a odľahčuje obličky. Bankovanie opakujeme podľa potreby.

Ako často bankovať?

Bankovacia kúra sa odporúča prvý týždeň 2-krát, potom ešte 6 až 9 opakovaní raz do týždňa, neskôr 2 mesiace pauza. Na niektorých miestach môžeme bankovanie používať aj častejšie, len je nutné počkať, kým vzniknuté podliatiny nezmiznú.

Banková masáž blahodarne pôsobí:

  • pri niektorých bolestiach chrbta, šije, kĺbov, hlavy,
  • na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány,
  • na lymfatický a imunitný systém,
  • na prekrvenie dolných aj horných končatín,
  • bankovanie je veľmi úspešné aj v boji s celulitídou.

Bankovať sa však nesmú pacienti s hemofíliou, krehkými cievami, tehotné ženy, ženy so silnou menštruáciou, pacienti s leukémiou a nádorovými ochoreniami, vysokou horúčkou, veľmi vysokým tlakom a podobne. Ak si nie ste istí, či je pre vás banková masáž vhodná, poraďte sa so svojím lekárom.

Zdroje:
http://wellness.cvicte.sk/cvicte-sk/bankovanie-masaz-a-liecebna-metoda-v-jednom

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.