Alergia na slnko

Autor článku

MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Klinický imunológ a alergológ

V poslednej dobe pacientov so slnečnou alergiou pribúda. Môže sa prejaviť aj v neskoršom veku, hlavne u ľudí, čo trpia aj inými typmi alergií, čo zvyšuje ich citlivosť. Alergia nie je totiž ochorením jedného orgánu, ale prechádza z jedného systému do druhého. Vyrážky zo slnka tak môžu byť alarmom, že sme alergickí aj na iné látky a trpíme napr. peľovou či potravinou alergiou.

Alergická reakcia nezávisí od intenzity slnečného žiarenia. U niekoho ju vyvolá prudké slnko na rovníku, inému sa stačí prejsť po lúke na strednom Slovensku. Nerozhoduje ani sfarbenie pokožky. Bledšie typy sú samozrejme citlivejšie, ale chránení nie sú ani tmavokožci. Jej nárast spôsobuje zväčšovanie ozónovej diery, vonkajšie prostredie a stresový spôsob života. Pri alergii na slnko v tele vznikajú látky, ktoré už samotným pôsobením slnečného žiarenia u citlivejších ľudí vyvolávajú zmeny na pokožke podobné alergickej reakcii. Zo 70 percent sú za túto reakciu zodpovedné UVA-lúče.

Príznaky slnečnej alergie sú svrbivé červené vriedky, pupence, pľuzgieriky a zdureniny predovšetkým na miestach vystavených slnku – napr. vo výstrihu, na ramenách a pažiach.

Rozoznávame tri druhy alergie na slnko

Polyformná svetelná dermatóza – najčastejšia forma alergie na slnko. Vzniká niekoľko hodín alebo dní po pôsobení slnka, pričom spočiatku je vyrážka mimoriadne silná, ale v priebehu leta, keď si koža na slnko trochu zvykne, má tendenciu sa vytrácať.

Fotoalergická reakcia – takúto reakciu spôsobuje vzájomné pôsobenie slnečného UV-žiarenia a niektorých rastlín alebo liekov (antibiotiká, antireumatiká, antidiabetiká, sedatíva). Toxické alebo alergické reakcie v spojení so slnkom môže vyvolať napr. decht, parfumy (najmä bergamotový olej v nich), ale aj niektoré potraviny (citrusy, petržlen, zeler, figy) a umelé sladidlá.

Malorka akné – svojím vzhľadom pripomína bežné akné. Na jeho vzniku sa podieľa vzájomná reakcia slnečného žiarenia a niektorých chemických látok, ktoré sa vyskytujú v niektorých opaľovacích a kozmetických prostriedkoch, takže vlastne patrí medzi fotoalergické reakcie.

Čo platí na slnečnú alergiu?

1. SLNKO DÁVKUJTE POSTUPNE
Alergiu najčastejšie vyprovokuje silné nárazové slnko. Preto pokožku treba na leto postupne pripravovať a pred letnou sezónou sa vystavovať slnečnému žiareniu v postupne sa zvyšujúcich dávkach.

2. PREVENCIA UVB ŽIARENÍM
Pacientom, ktorým slnečná alergia dokáže poriadne skomplikovať život, odporúčajú kožní lekári hyposenzibilizáciu UVB žiarením. Špeciálne prístroje nájdete na dermatologických klinikách. S “opaľovaním” by ste mali začať už v zime, pričom kúra trvá približne mesiac. Pripraví pokožku na leto, pričom sa alergia na slnko neprejaví, prípadne bude mať aspoň ľahší priebeh.

3. LIEČBA ANTIHISTAMINIKAMI
Antihstaminiká – teda lieky proti alergii – je vhodné začať užívať aspoň týždeň, dva pred plánovanou dovolenkou. Znížia reaktivitu na rôzne alergické podnety, zmiernia svrbenie a alergia na slnko sa môže prejaviť v miernejšej forme, prípadne sa vôbec neprejaví.

4. PODPORA IMUNITY
Podpora imunity (napr. Imunoglukan) priaznivo ovplyvňuje nerovnováhu imunitnej reakcie, ktorá je podkladom alergických ochorení. Zníženie precitlivelosti po jeho užívaní bráni rozvoju samotných alergických príznakov. Tiež zabraňuje vyčerpaniu organizmu a tým pádom ovplyvňuje a znižuje chorobnosť u pacienta. Podľa viacerých štúdii sa udáva, že preventívne užívanie IMUNOGLUKANU po dobu 8 týždňov pre alergickou sezónou viedlo k zníženiu alergických prejavov, preto je výhodné ho začať užívať už pred dovolenkou.

5. UŽÍVANIE VÝŽIVOVÝCH DOPLNKOV
Betakarotén – zvýšený príjem betakaroténu je odporúčaný už viac dní pred plánovaným vystavovaním sa slnku. Z ďalších výživových doplnkov sa odporúča vápnik či zinok.

6. KVALITNÁ OPAĽOVACIA KOZMETIKA
Je výhodné používať opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom zakúpené v lekárňach bez konzervačných látok, farbív a parfumov.

7. ZAMEDZENIE KONTAKTU
Odporúča sa obmedziť kontakt so spúšťačmi fotoalergických reakcií. Pri opaľovaní by sa nemalo ležať priamo na tráve, ale na deke. Nie je vhodné používať parfumy a odporúča sa dôsledne študovať príbalové letáky svojich liekov, či v nich nie je upozornenie na možný fototoxický účinok.

8. OCHRANA PRED SLNKOM.
Urobiť rozhodnutie ukrývať sa pred slnkom na dovolenke nie je jednoduché, preto ako ochranu proti slnku treba používať šatky, klobúky, rúže a make-up s UV faktorom. Ak máte slnečnú alergiu na hrudi či rukách, môžete sa ešte kúpať v tenkom bavlnenom tričku hoci aj s dlhými rukávmi.

Čo robiť, ak už „slnko svrbí“?

1. Ochranca kože panthenol – V dovolenkovej lekárničke by nemali chýbať prípravky s obsahom panthenolu, ktorý má protizápalové účinky a zvlhčuje pokožku.
2. Antihistaminiká v géloch – Svrbiace miesta možno potierať aj lokálne gélmi s obsahom antihistaminika.
3. Kortikoidné a iné mastičky– pomôže aj kalciová masť, ale rýchly protizápalový účinok majú kortikoidné masti, prípadne aj nekortikoidná látka pimecrolimus, ktoré ale treba užívať podľa pokynov lekára.

Alergia na slnko – POHOTOVOSTNÝ BALÍČEK

Ak vás už niekedy potrápila slnečná alergia, na cestu za slnkom si pribaľte zopár nevyhnutných vecí. V prvom rade anitihistaminiká. V lekárni sa dajú kúpiť aj voľnopredajné (cetirizín, loratadín). Nezabudnite na kvalitný opaľovací krém s dostatočne vysokým faktorom. Pokiaľ ste už alergik a mávate alergické reakcie na slnko, oceníte aj kortikoidná mastičku, ktorá je ale na predpis lekára špecialitu.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.