Ako športovať s alergiou a astmou?
Jar a leto. Slzy vám tečú prúdom, škriabe vás hrdlo, svrbia sliznice a z nosa sa vytvorí vodovod.
Alergia je nenápadný škodca, ktorý vám dokáže znepríjemniť akýkoľvek outdoorový šport. Najprv sa len nenápadne prihlási raz za čas a postupom času svoje príznaky riadne pritvrdí. Namiesto toho, aby ste sa pri tréningu dobíjali jarným slniečkom, hltali prvé kilometre, vychutnávali si zvuky a vône jarnej prírody, prepadáte depresii, že kondícia nadobudnutá v zime zmizla niekam do nenávratna. Stiahnutie, ktoré cítite na hrudníku nepominie a uvažujete o tom či má vôbec zmysel smrkať, keď to z nosa odkvapkáva samo.
Skúste POWER BREATHE – prístroj, ktorý pri vyšetrení dýchacích cestách sleduje:
- aktuálny stav,
- funkcie,
- silu inspiračného svalstva,
- zvýšenie svalovej sily,
- vytrvalosti respiračného svalstva.
Aké sú prejavy alergie a čo sa s nimi dá spraviť?
Alergická nádcha je zápal nosovej sliznice vyvolaný alergénom, kedy spočiatku začínajú nos, podnebie, hrdlo a oči svrbieť a následne sa objavujú tri základné prejavy:
- kýchanie,
- vodnatý výtok z nosa,
- upchatie nosa.
Ďalšie prejavy alergie
Veľmi často sa k alergickej nádche pridruží aj postihnutie očí, kedy sa môžu zapáliť a opuchnúť očné spojovky. Môžu sa pripojiť aj mierne zvýšené teploty a zvýšená únava.
Alergia na peľ a potraviny
Asi tretina alergikov na pele trpí tzv. „orálnym alergickým syndrómom“, ktorý je charakterizovaný pálením a svrbením pier a sliznice úst a vzniká po konzumácii určitých druhoch ovocia a zeleniny – napr. u alergikov na stromy brezovité sa prejavuje po orechoch a jablkách.
Treba si dávať pozor aj na med, ktorý môže obsahovať peľový alergén a vyvolať alergickú reakciu. Zanedbavie príznakov v začiatkoch a pri podcenení alergickej nádchy, sa stav môže pomaly zhoršovať a môže prejsť do bronchiálnej astmy, ktorou trpí až 30% pacientov s diagnózou alergickej nádchy.
Kedy vzniká alergia?
Alergia nie je len otázkou podráždenia napríklad nosa či očí, ale ucelený systém, ktorý postihuje celý organizmus. Môže prechádzať z jedného druhu alergie do druhého (ekzém, potravinová alergia, bronchiálna astma a iné).
Pravdepodobnosť, že budete alergický, rastie s výskytom alergií v rodine. Rozšírenie alergií ale neudáva len dedičnosť, ale najmä zmeny vonkajšieho prostredia a životného štýlu.
Až 40 % populácie má k nejakému typu alergie vrodené predpoklady a patrí medzi atopikov.
Atopik sa môže kedykoľvek počas života zmeniť na alergika, jednoducho povedané, čo vám skôr nevadilo, vám postupom času začne.
Čo spôsobuje alergickú reakciu?
Aj napriek tomu, že je známych asi 20 000 látok, ktoré vyvolávajú alergiu, 90% alergikov má alergiu na nasledujúce alergény:
- pele,
- roztoče v domácnosti,
- srsť zvierat,
- lieky,
- plesne,
- potraviny,
- jedy z hmyzu.
Obdobia alergií na peľ
Najfrekventovanejším typom alergie je tzv. senná nádcha, pri ktorej ide o alergiu na peľ a rozdeľujeme ju v závislosti od toho, ktoré pele práve kvitnú, na tri hlavné obdobia:
- skoré jarné obdobie (III-IV), kedy sa vyskytujú v ovzduší hlavne pele drevín (breza, lieska, jelša..),
- druhá polovica jari až prvá polovica leta (V-VII) – s prevahou peľu tráv a obilnín,
- obdobie vrcholiaceho leta a začínajúcej jesene (VIII-X), v ktorom je hlavnou alergénovou zložkou ovzdušia peľ astrovitých rastlín – buriny.
Je bronchiálna astma iba alergického pôvodu?
Napriek tomu, že sa v tomto článku venuje najmä astmatikom s tzv. alergickou astmou (napr. peľovou), faktom zostáva, že zdrojov astmy je oveľa viac.
Poznáme napríklad nealergickú astmu, keď je chronický zápal pľúc bez vonkajšieho pôvodcu. Rozšírenou je aj astma z povolania, chladová astma či ponámahová astma. Najväčšie zastúpenie má alergická astma. Nepríjemná spolupráca alergie a astmy sa rozbehne počnúc prvým jarným slniečkom, keď stromy začnú pučať a kvitnúť. Peľová sezóna je tu a s ňou aj spomínané príznaky alergií. Najhoršie to je počas suchších a veterných dní, keď šíreniu peľov nič nebráni.
Prevencia vzniku ponámahovej bronchiálnej astmy
Jednou zo zásad životosprávy astmatikov je pravidelné športovanie. Cvičením sa rozvíjajú dýchacie svaly a tie umožňujú správne dýchanie. Svaly v kondícii dokážu pracovať úspornejšie a na rovnakú činnosť potrebujú menej kyslíka, ako svaly netrénované a ochabnuté.
Postupná adaptácia na šport u alergikov je kľúčová
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť astmatickým komplikáciám, je pripravovať organizmus na záťaž postupne. Pred samotným zaťažením zaraďte strečing a činnosť na rozohriatie. Rovnaké pravidlo postupného zaťaženia platí aj z dlhodobého hľadiska. Dávkovanie musí ísť ruka v ruke so schopnosťou organizmu adaptovať sa na narastajúcu intenzitu činnosti.
Základom športovej prevencie je postupné otužovanie dýchacích ciest, a to pri samotnej záťaži a aj v priebehu roka. Pokiaľ trénujete v zimných mesiacoch, nezanedbajte obdobie jesene, aby si sliznice zvykli na chladný a vlhký vzduch. V samotnom tréningu je dôležité dostatočne dlhé a hlavne postupné rozjazdenie alebo rozbehanie.
Spúšťačom záchvatu bronchospazmu je prudké zrýchlenie ventilácie, ktoré nadmerne podchladí nedostatočne prekrvené steny bronchov.
V praxi to znamená minimálne 20 až 30 minút zahriatia v miernej intenzite (približne tep 120 – 130/min.), než sa pustíte do intenzít v oblasti aeróbneho prahu a vyššie.
Liečba alergickej nádchy a bronchiálnej astmy
Liečba alergickej nádchy a bronchiálnej astmy pozostáva z troch základných bodov:
- Obmedziť kontakt s alergénom.
- Riešiť príčinu ochorenia. Špecifická imunoterapia je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení zásahom do samej podstaty ochorenia. Pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje ťažkosti. Organizmus si tak vytvára vlastné protilátky proti alergénu.
- Odstrániť príznaky. Symptomatická liečba pomáha uĺaviť od príznakov alergie, no nezabráni návratu ťažkostí po prerušení liečby. Medzi symptomatické lieky patria:
- Homeopatiká
- Antihistaminiká – lieky tlmiace alergiu. Blokujú účinok histamínu, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné prejavy alergickej nádchy (svrbenie očí, podnebia úst, opuch sliznice nosa, kýchanie a pod.).
- Topické intrenazálne kortikosteroidy – potrebné hlavne pri výraznom upchatí nosa, spôsobeného opuchom nosovej sliznice.
- Podávanie protizápalových liekov, ku ktorým patria antileukotriény a inhalačné kortikoidy. Pôsobia ako dlhodobá protizápalová liečba bronchiálnej astmy, ale nie sú efektívne tesne pred fyzickou záťažou. Pri ťažkostiach, napr. pri športovom výkone, sa tesne pred záťažou môže podávať inhalačná dávka tzv. uvoľňovačov. Zvyšujú prietok vzduchu prieduškami. Lieky musia byť prísne ordinované odborníkom pre liečbu bronchiálnej astmy, čiže imuno-alergológom alebo pľúcnym lekárom.
Rady pre športovcov s alergiami
- Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14-28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu.
- Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku. Rizikovým úsekom sa treba vyhýbať. Sú nimi lúky, alej topoľov či brezový les.
- Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – v ovzduší najmenej peľu.
- Za veľmi suchého a veterného počasia, treba trénovať v hlbokom lese, kde je veľmi málo alergénov. Ideálne je aj daždivé počasie a doba po daždi.
- Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší, napr. dopravný ruch , preto treba čo najmenej trénovať v meste.
- Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach. Ideálne nad 1500m.
- Ak sa necítite dobre, ste unavený, máte plný nos, horšie sa vám dýcha, treba tréning vonku radšej odložiť. Mohli by ste si pohoršiť!
- Pri tréningu, ale aj pri pobyte vonku používajte slnečné okuliare a pokrývku hlavy (prilbu na bicykli, čiapku so šiltom pri behu, šatku).
- Obmedzte vetranie oknom a vetrajte hlavne nad ránom, alebo po daždi.
- Po tréningu sa prezlečte (nie v spálni) a osprchujte aj s umytím vlasov. Spláchnete peľ z vlasov, obočia a tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás v noci dráždiť.
- Môžete si prepláchnuť nos sprejom s morskou vodou alebo vincentkou.
- Nefajčite. Dráždivé elementy, ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických prejavov.
- Otužovanie a podpora imunity. Na zlepšenie imunitnej odpovede je veľmi dobrý Imunoglukan P4H (hlivy ustricovej). Tieto prípravky zabezpečujú lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým alebo psychickým stresom.
Šport a alergia – športovať, či nešportovať?
Rozhodne áno. Šport prináša pocit uvoľnenia, relaxácie a samozrejme neodmysliteľného vyplavovania endorfínov – „hormónov šťastia.“
Ľudia, ktorí pravidelne športujú sa cítia zdravšie, mladšie a veselšie. Samozrejme všetci liečení pacienti na alergiu a bronchiálnu astmu musia byť pravidelne sledovaní v ambulancii svojho lekára. Správne individuálne „ušitá“ liečba zvyčajne zabezpečuje bezpríznakové obdobie s vyššou kvalitou života. Môžu plnohodnotne pracovať, venovať sa svojim záujmom a športovať, dokonca aj na vrcholovej úrovni.
Okrem liečby ovplyvňuje výsledok aj disciplína a trpezlivosť pacienta. Inšpiráciou je množstvo profesionálnych športovcov – astmatikov, ktorí majú svoju astmu pod kontrolou, ako napríklad: Jozef Gönci, Mark Spitz, Paula Radcliffe, Dennis Rodman a Justine Henin.