Aké zdravotné benefity prináša cyklistika?
Šport slúži ako prevencia pred vážnymi chorobami, dodáva energiu, eliminuje stres a pomáha udržiavať optimálnu telesnú váhu. Vedeli ste, že pravidelná jazda na bicykli je jedným z najlepších spôsobov, ako znížiť riziko zdravotných problémov spojených so sedavým životným štýlom? Spoznajte hlavné zdravotné benefity, ktoré prináša cyklistika.
Cyklistika je zdravé cvičenie s nízkym dopadom, ktoré si užijú ľudia všetkých vekových skupín, od malých detí až po seniorov. Nemožno poprieť, že bicyklovanie prináša radosť, je dostupné takmer pre každého a ak ho využijete ako spôsob prepravy, nezaťažíte životné prostredie.
Jazda do práce na bicykli je jedným z časovo najefektívnejších spôsobov, ako spojiť pravidelnú pohybovú aktivitu s každodennou rutinou. Okrem toho bude bicykel skvelý spoločník na rodinných výletoch aj pri športovej príprave. Za pravidelné šliapanie do pedálov sa vám odvďačí celé vaše telo.
Bicyklovanie pre pevné zdravie a kondíciu
Na dosiahnutie pozitívnych zmien z pohľadu zdravia stačí bicyklovať 2 až 4 hodiny týždenne. Cyklistika predstavuje:
- Dobrý tréning svalov – pri bicyklovaní sa zapájajú všetky hlavné svalové skupiny.
- Nenáročný šport pre ľudí v každom veku – na rozdiel od niektorých iných športov cyklistika nevyžaduje vysokú úroveň fyzických schopností. Väčšina ľudí dokáže jazdiť na bicykli už od detstva.
- Vhodný šport na budovanie sily a vytrvalosti – jazda na bicykli zvyšuje vytrvalosť, silu a aeróbnu kondíciu.
- Zábavný spôsob, ako zostať fit – ak vás šport baví, je pravdepodobnejšie, že sa mu budete venovať dlhodobo. Bicyklovať môžete na krásnych miestach s ľuďmi, ktorých máte radi.
- Časovo efektívne cvičenie – ako spôsob dopravy nahradzuje jazda na bicykli pasívne sedenie za volantom.
Výhody pravidelnej cyklistiky pre zdravie
Bicyklovanie je hlavne aeróbna činnosť, čo znamená, že okrem nôh cvičí aj vaše srdce, cievy a pľúca. Budete dýchať hlbšie, viac sa potiť a mierne sa vám zvýši telesná teplota, čo zlepší vašu celkovú kondíciu. Náročnosť môžete prispôsobiť svojim schopnostiam a nálade, zdravotné benefity cyklistiky sa dostavia bez ohľadu na to, či budete na dvoch kolesách zdolávať tisícovky, alebo jazdiť do obchodu a naspäť domov.
Zvýšená svalová sila a pružnosť
Bicyklovanie má priaznivý vplyv na činnosť svalov, ktoré vďaka tomu pracujú harmonicky a efektívne. Aj v prípade, že vaším cieľom nie je naberanie množstva svalovej hmoty, bicyklovanie posilňuje viaceré svaly, okrem nôh (predná časť stehien, lýtka) aj ruky, ktoré sa síce nehýbu, no svaly v nich pracujú (hlavne bicepsy a tricepsy). Bicyklovanie posilňuje aj hlboký stabilizačný systém, teda core, ktorý počas jazdy udržiava telo v správnej polohe.
Cyklistika a kĺby
Na rozdiel od behu alebo chôdze nedochádza počas aktivity k nadmerným otrasom, a preto ju môžu vykonávať aj ľudia s nadváhou, alebo tí, ktorí už majú poškodené kĺby a pohybové aktivity ako beh im robia problémy. Poškodenie kĺbu nemusí byť spôsobené iba nadmernými otrasmi alebo nadmerným opotrebovaním, ale aj rôznymi podvrtnutiami a nárazmi, ktoré štandardne nie sú súčasťou cyklistiky.
Cyklistika patrí medzi málo pohybových aktivít, ktoré omnoho menej zaťažujú oporno-pohybový aparát. Rekreačná cyklistika je cyklická aeróbna aktivita. Jej základným prvkom je cyklický pohyb dolných končatín po presnej, stále sa rovnakej dráhe.
Zdravšie srdce a cievy
Cyklistika využíva veľké svalové skupiny v nohách na zvýšenie vášho srdcového rytmu, čo zlepšuje kardiovaskulárnu zdatnosť. Pomáha znižovať riziko rozvoja vážnych ochorení srdca a ciev, podporuje elasticitu a priechodnosť ciev a posilňuje srdcový sval. Pri jazde na bicykli dochádza k zlepšeniu cirkulácie krvi a pomáha ľudom s vysokým krvným tlakom.
Počas bicyklovania bije srdce rýchlejšie ako zvyčajne. Keď sa bicyklujete 48 kilometrov za týždeň, znižuje riziko vzniku srdcovo cievnych ochorení a rakoviny na polovicu. Tvrdí to štúdia Univerzity v Glasgowe, ktorej sa zúčastnilo vyše 260-tisíc ľudí. V porovnaní s tými, ktorí sa vozili do práce autom, mali cyklisti:
- o 41 % nižšie riziko predčasného úmrtia,
- o 46 % nižšie riziko ochorení srdca a ciev,
- o 45 % nižšie riziko vzniku rakoviny.
Pravidelná jazda na bicykli podporuje imunitu
Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako posilniť svoje zdravie a imunitu. Aktívny šport vám môže pomôcť chrániť sa pred vážnymi chorobami, ako sú mŕtvica, infarkt, niektoré druhy rakoviny, depresia, cukrovka, obezita a artritída.
Cyklisti si dokážu udržať pevné zdravie aj napriek tomu, že sú miestami vystavení dažďu, vetru či chladu. To neznamená, že si môžu dovoliť podchladenie. Svoje oblečenie na bicykel by mali prispôsobiť vonkajším podmienkam.
Hlavne zime je dôležité si vybrať cyklistické dresy podľa sezóny. Podstatné je mať spodnú vrstvu ako cyklistická termobielizeň, čo dobre reguluje teplo a odvádza pot. Vrchnú vrstvu ako cyklistická bunda mať z kvalitných materiálov, aby vás neprefúkalo alebo nepodchladilo. Do toho kvalitné návleky na nohy a čiapka.
Spálenie nadbytočných kalórií
Cyklistika je dobrý spôsob, ako korigovať alebo znižovať telesnú váhu. Bicyklovanie zvyšuje rýchlosť metabolizmu, buduje svalovú hmotu a spaľuje telesný tuk. Ak sa snažíte schudnúť, jazda na bicykli by mala byť kombinovaná s plánom zdravého stravovania. Bicyklovanie je pohodlná forma cvičenia, pričom jeho čas a intenzitu môžete upraviť podľa svojich schopností a cieľov.
Menej stresu a psychického napätia
Aktívny pohyb má priaznivý vplyv nielen na fyzickú kondíciu, ale i duševné zdravie. Bicyklovanie uvoľňuje stres, napätie a úzkosť a pomáha udržať si čistú myseľ. Pri športovej aktivite sa vylučujú adrenalín, endorfíny a testosterón. Tieto hormóny spúšťajú pozitívne zmeny v psychike. Okrem lepšej pozornosti budete po bicyklovaní aj ľahšie zaspávať.