Ako postupovať pri darovaní krvi pri alergii a u športovcov ?
Životy tisícok pacientov na Slovensku každý rok závisia od zdravých ľudí ochotných dobrovoľne darovať svoju krv. Ročne sa na Slovensku spotrebuje zhruba 80-tisíc litrov krvi, teda 180-tisíc krvných konzerv. Športovci sú ideálnymi darcami. Ak vedia, kedy si nechať pustiť žilou, ich športové výkony strata pol litra krvi nemusí ovplyvniť.
Zdravý človek s pravidelnou fyzickou aktivitou sa oveľa lepšie a rýchlejšie vyrovnáva nielen s duševnými, ale aj fyzickými výzvami, záťažami, problémami. Darovanie krvi teda nepredstavuje pre zdravého človeka prakticky žiadnu záťaž. Dočasná strata červených krviniek a s tým súvisiace zníženie transportnej kapacity pre kyslík sú pre športovca nevýznamné, s výnimkou špičkových športovcov vo vytrvalostných disciplínach.
Darovanie krvi nepredstavuje pre zdravého človeka s pravidelnou fyzickou aktivitou prakticky žiadnu záťaž.
Kedy darovať krv?
Darovať krv je veľké gesto, ale nesie svoje následky. Strata aj keď len 500 ml krvi znamená zníženie počtu červených krviniek, ktoré následne chýbajú pri prenose kyslíka v pracujúcom svale. Rýchlejšie stúpa pulzová frekvencia a skôr nastupuje únava. Najvhodnejšou dobou na darovanie krvi pre športovcov je „medziobdobie“, kedy ich nečakajú žiadne dôležité preteky, ani intenzívne tréningy. Návrat objemu tekutiny je síce rýchly, ale jeho kvalita sa dostaví po 19 až 21 dňoch. Je to podmienené dobrými zásobami železa, bielkovín a kyseliny listovej. Dovtedy musí športovec počítať s poklesom formy a zvýšenou únavou.
Najlepšie pravidelne
Ak sa ale človek stane pravidelným darcom krvi, postupne sám zistí, ako na odber reaguje jeho telo, a teda kedy je preňho darovanie najvhodnejšie.
Ako darovať krv pri alergických ochoreniach ?
Alergia nie je kontraindikáciou darcovstva krvi, ale neodporúča sa pri ťažších formách alergie, liečených formách (napr. kortikoidy, antihistaminiká) a pri akútnych prejavoch alergie. Prenos alergického ochorenia transfúziou ako takého nie je možný .
To isté platí aj pre astmatikov. Ak má niekto alergiu na peľ, ktorá robí problémy najmä na jar a v lete, ideálne obdobie na darovanie krvi je zima. Vtedy by sa mali cítiť dobre. Inak to funguje u ľudí s alergiou na potraviny, resp. u ľudí s celoročnou alergiou. Darovať krv môžu počas celého roka, samozrejme len vtedy, keď nemajú alergické prejavy.
Transfúzia krvi môže byť komplikovaná alergickou reakciou najmä u pacientov s deficitom protilátok triedy IgA, ktorá je sprostredkovaná protilátkami proti plazmatickým bielkovinám. Takáto reakcia je ale včasná, dochádza k nej bezprostredne počas alebo po transfúzii krvi. Nemá dlhodobé následky, avšak môže mať rôzne stupňe od urtiky až po anafylaktický šok.
Krv nemôžete darovať v týchto prípadoch:
Dočasné obmedzenia pre darovanie krvi
- ak ste boli chorí, užívali antibiotiká, mali hnačku, naplánujte si darovanie krvi o jeden mesiac po vyliečení,
- ak ste mali herpes, boli ste u zubára na extrakcii zuba, vyčkajte s darovaním krvi aspoň jeden týždeň,
- ak ste boli posledný polrok operovaný, liečený akupunktúrou, boli ste tetovaný alebo máte nový piercing,
- z darcovstva krvi sa vylučujú ženy počas menštruácie a počas ťarchavosti. Žena môže darovať krv až 1 rok po pôrode, ak nedojčí.
Dlhodobé obmedzenia pre darovanie krvi
- ak ste prekonali infekčnú žltačku typu B a C a boli ste v styku s chorými na toto ochorenie za posledný rok. V prípade infekčnej žltačky typu A môže byť darcom krvi človek až po určitom časovom odstupe,
- ak ste prekonali iné vážne infekčné choroby,
- ak dlhodobo užívate lieky s výnimkou hormonálnej antikoncepcie. Platí to aj v prípade, ak užívate lieky proti alergii – antihistaminiká,
- piercing na jazyku radíme k slizničným piercingom a ich nositeľ je vylúčený z darcovstva krvi až do odstránenia takéhoto piercingu.,
- ak ste dostali transfúziu krvi alebo plazmy,
- ak ste nosičom vírusu HIV spôsobujúceho AIDS,
- v prípade, ak ste mali v poslednom roku HIV pozitívneho sexuálneho partnera alebo patríte k skupinám rizikovým na prenos HIV, čo znamená, že užívate vnútrožilné drogy, žijete promiskuitným životom,
- ak ste sexuálni partneri pacientov dostávajúcich transfúziu krvi a plazmy,
- z odberu krvi sa vylučujú natrvalo osoby, ktorých sexuálne správanie ich vystavuje vysokému riziku získania závažných infekčných ochorení prenášaných krvou,
- ak ste podstúpili operáciu mozgových obalov, transplantáciu rohovky,
- ak ste sa liečili pomocou hormónov hypofýzy a v rodine vyskytla familiárna forma tohto ochorenia.
V prípade, že si nie ste istí, či ste vhodným kandidátom na darovanie krvi, vopred kontaktujte transfúziologické pracovisko a vašu situáciu konzultujte s lekárom.