Poranenia a homeopatia
Štandardné opatrenia poskytované po poraneniach majú presné pravidlá a nemožno ich nahradiť ani homeopatikami. Prečo teda používame homeopatiká aj v týchto indikáciách? Pretože môžu úspešne ovplyvniť priebeh hojenia. Doplnením ošetrenia homeopatikami možno zabrániť predlžovaniu, prípadne komplikáciám hojenia a priaznivo pôsobiť na sprievodné prejavy poranení, akými sú bolesti a zmeny psychických reakcií. Pri ordinovaní homeopatík si všímame hlavné príznaky, príčiny vzniku a faktory ich zhoršenia či zlepšenia.
Poranenia svalov, šliach a kĺbov všeobecne
- ARNICA MONTANA je najčastejšie ordinovaným liekom pre jeho lokálny účinok na úrovni porušených kapilár. Indikáciami sú rozličné druhy úrazov s poraneniami mäkkých tkanív a nervov spojenými najčastejšie s bolestivými hematómami. Dobrou indikáciou sú aj pooperačné a popôrodné stavy, prípadne následky nadmernej telesnej námahy (športovci, rečníci). Pacient pociťuje výraznú svalovú bolesť zhoršovanú pohybom, otrasom, chladom, má odpor k dotyku a sťažuje sa na pocit tvrdého lôžka. Bolesti sa zmierňujú v pokoji. Dávkovanie a intervaly podávania závisia od sily príznakov. Spočiatku každých 15 minút, neskôr 1 až 2 dávky denne, v potencii od D4, CH 5 – 10 M.
- RUTA GRAVEOLENS predstavuje výborný prostriedok po poranení na úrovni šliach a kĺbov s pocitom pomliaždenia, natrhnutia, napr. podvrtnutia. Rovnako aj pri zápale šľachových puzdier po preťažení. Bolestivosť postihnutých tkanív sa zhoršuje v pokoji hlavne v noci a zmierňuje počas mierneho pohybu a teplom. Očná únava s pocitom pálenia zmiernená teplom je tiež dobrou indikáciou (napr. únava očí z umelého osvetlenia). Podávame podľa potreby 2 – 3x denne v potencii 5 CH (D6).
- RHUS TOXICODENDRON so selektívnym účinkom na aponeurózy a periartikulárne tkanivá je vhodný po distorziách a pri bolestivých kĺboch v dôsledku nadmernej námahy. Pacient má motorický nepokoj, lebo jeho príznaky sa zhoršujú v pokoji a chlade. Zmiernenie prináša pokračujúci pohyb po prechodnom zhoršení na začiatku pohybu. Podávame riedenie 9 – 15 CH (D12 – 30), 1 – 2x denne.
- BRYONIA ALBA je často indikovaný pri tvorbe synoviálneho výpotku po poranení kĺbu. Bodavé bolesti sa pacientovi zhoršujú pri každom pohybe a úľavu pociťuje po studenom obklade postihnutého zhybu. Najčastejšie riedenie je 9 CH (D12), spočiatku aj každé 2 hodiny, neskôr 1 – 2x denne.
- STAPHYSAGRIA urýchľuje hojenie bolestivých rezných rán, napr. pooperačných rezov, v riedení 5 CH (D6) 2x denne.
- MILLEFOLIUM – poranenie s krvácaním, ktoré nie je sprevádzané úzkosťou ani bolesťami, akoby pacient dobre znášal krvácanie.
- HAMAMELIS VIRGINICA v potencii D4 – D6 (C5) 2 – 3x denne je vhodným prostriedkom urýchľujúcim vstrebávanie krvného výronu, po kontúzii spojenej s poškodením žíl.
Poranenia ostatných mäkkých tkanív
- BELLIS PERENIS – podobné príznaky ako u Arnica, ale chýba potreba pohybu a nepokoj. Najčastejšie pri poranení prsníka, malej panvy (operácie, pooperačné bolesti), liek mikrotraumy pri chorobách z vibrácií (napr. šoféri), poranenie chrbtice, hlavne v LS oblasti, bolestivá kostrč (Castor equi). V minulosti sa používala po vojnových zraneniach a je schopná liečiť pomliaždeniny, modriny.
- CALENDULA – menšia citlivosť postihnutých tkanív na dotyk ako u Arnica. Tržné a pomliaždené rany. Dobre pôsobí na pooperačné brušné bolesti.
Poranenie kostí
- SYMPHYTUM prispieva k tvorbe svalku po zlomenine a zmierňuje periostálne bolesti zhoršené dotykom. Potencia D4 – 6 (C5), denne 2 – 3x.
- CALCAREA CARBONICA u pastózneho pacienta a CALCAREA PHOSPHORICA je štíhly pacient. Obidve Calcarey podporia tvorbu a kalcifikáciu svalku pri spomalenom hojení kostnej zlomeniny. Vhodné podať pri Sudekovom syndróme.
- HECLA LAVA – periostálne hnisanie, postraumatické reakcie periostu, periostálne bolesti. V potencii D6 (C 5), 3x denne.
- SILICEA pri oneskorenej tvorbe svalku, kostných píšťalách, nehojacich sa zlomeninách, zápaloch, abscesoch v potencii 30 jednorazovo.
Traumatické hydrartrózy
- APIS MELLIFICA – opuch, rýchle sa tvoriaci výpotok s pálivou bolesťou zhoršenou dotykom, zlepšenou studenými obkladmi. D30, C15 spočiatku opakovane po pol hodine, neskôr pri bolestivom opúchaní 1x denne.
- BRYONIA ALBA – výpotok sa tvorí pomalšie, bodavé bolesti sa zhoršia pohybom a teplom, zlepšia silným širokým stlačením a studeným obkladom. D12, C9; 1 – 2x denne.
- STICTA PULMONARIA – má afinitu k fossa poplitea (podkolenná jamka), ktorá je opuchnutá, červená, s pocitom lokálneho tepla. D6, C5; 2x denne.
Úrazy chrbtice
- HYPERICUM – najdôležitejší liek pri páde na chrbát či kostrč (príp. po Arnica)
- NATRUM SULFURICUM – pád na chrbát s poranením CNS a následnými zmenami v správaní
- CIMICIFUGA (Actea racemosa) – spazmy
- CALCAREA PHOSPORICA – bolesti stavcov
- SYMPHYTUM – periostálna bolesť
- CASTOR EQUI – pád na kostrč
- NITRICUM ACIDUM – pichavé bolesti s hematómom
Poranenie nervovej sústavy
- HYPERICUM PERFORATUM – je prvý liek po poranení periférnej aj centrálnej nervovej sústavy. Bolesti sú neznesiteľné, vystreľujúce pozdĺž nervových dráh a zvýraznené akýmkoľvek dotykom, otrasom postihnutej časti, chladným vlhkom a pred zmenou počasia. Rany rezné, bodné (punkcia, katetrizácia či biopsia). Najčastejšou lokalitou býva tvár, končeky prstov, nechty, jazvy, lôžko po extrakcii zuba, amputácia končatiny. V akútnom štádiu podávame aj každých 15 minút v potencii 15-30-200, neskôr pri návrate bolesti.
- NATRUM SULFURICUM – osvedčený prostriedok pri tzv. syndróme kraniálnej traumy (poranenia hlavy). Bolesť hlavy, poruchy spánku, závraty, zmeny psychiky. Zhoršenie vo vlhku (dážď, more) a nehybnosťou. Úľavu prináša suché počasie a zmena polohy, hlavne ležaním na ľavom boku.
Úrazy oka
- HAMAMELIS – krvácanie do spojivky s pocitom roztrhnutia, prasknutia oka, veľká citlivosť na dotyk
- LEDUM PALUSTRE – liek monoklov, bolesti zhoršené teplými a zlepšené studenými obkladmi, ale aj nekrvácajúce bodnutia trieskou, špendlíkom, hmyzom
- SYMPHYTUM – úrazy oka tupým predmetom, bez modriny, bolesti zhoršené dotykom
- EUPHRASIA OFICINALIS – bolesti a zápal po poranení, po laserovej operácii oka
- STAPHYSAGRIA – rezné poranenie oka
MUDr. Siveková Danuša