Bežecký seriál Maroša Molnára, časť 3.: Strečing
Strečing je veľmi dôležitá časť každého tréningu, pretože udržuje vaše svaly pružné a zároveň znižuje aj riziko zranenia. Svaly, ktoré pracujú v plnom rozsahu potom podávajú maximálny výkon.
Statický strečing je lepšie robiť po behu
Strečingu sa musíte venovať ako samotnému behu, teda strečovať 10 – 15 min nemá význam. Vykonávate ho pomaly a v plnom rozsahu, pričom sa sústreďujete na sval, ktorý práve naťahujete. Dýchanie je prirodzené a plynulé. Každý sval naťahujete 30 – 60 s a opakujete 3 – 4x na každý cvik. Dajte si však pozor na to, aby ste nenaťahovali svaly, ktoré sú už zranené. Pre inšpiráciu sa pozrieme na to, ako by mal vyzerať základný strečing bežca.
Svaly zadnej strany stehien a lýtka
Pozor, aby ste mali počas celého naťahovania bedrá, chrbát a ramená stále na zemi. Predídete tak nepríjemným zraneniam.
Svaly prednej strany stehien a ohýbače bedra
Pozor, aby ste pri ťahaní rúk dozadu nevyťahovali plecia k ušiam. Taktiež by ste sa pri tomto cviku nemali prehýnať v driekovej časti.
Svaly ramien a prsné svaly
Pozor, aby ste pri ťahaní rúk dozadu nevyťahovali plecia k ušiam. Taktiež by ste sa pri tomto cviku nemali prehýnať v driekovej časti.
Svaly bočnej strany trupu a triceps
Pri tomto strečingu je dôležité, aby ste urobili čistý úklon. V opačnom prípade si môžete privodiť nepríjemné ťažkosti či dokonca zranenie.
Trapézové svaly strečing
Dajte si pozor na to, aby ste boli pri strečingu trapézových svalov vystretí v osi tela. Až potom pokračujte v naťahovaní. Základný strečing bežca pozostáva z niekoľkých jednoduchých cvikov, ktoré môžete urobiť pred akoukoľvek pohybovou aktivitou. Nezabúdajte totiž, že strečing a poriadne precvičenie svalov pred tréningom je takisto dôležité ako samotné cvičenie a vďaka nemu predídete nepríjemným zraneniam.
Maroš Molnár – www.molfit.com