Vysokodávkovaný vitamín C a alergické ochorenia

Pani doktorka, alergie a problémy s imunitou sa dostali do popredia v posledných 15 rokoch. Stále viac ľudí trpí na alergiu rôzneho druhu, v súčasnosti je to cca. 40% Slovákov. Aké sú vyvolávajúce faktory alergie? Kto je viac postihnutý, ľudia v meste alebo na vidieku?

Výskyt alergických ochorení (alergická nádcha, kožná a potravinová alergia, bronchiálna astma) v posledných desaťročiach výrazne stúpa. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a predstavujú tak spoločenskú ako aj ekonomickú záťaž v oblasti kvality života.

Alergia je nežiaduca, prehnaná reakcia imunitného systému na látku, ktorá u väčšiny ľudí nevyvoláva nijaké ťažkosti. Každá látka zapríčiňujúca takúto reakciu sa nazýva alergén, pričom medzi najbežnejšie alergény patria peľ, roztoče, plesne a potraviny.

Rozšírenie alergií nie je dané len genetickými faktormi, ale hlavne zmenami vonkajšieho prostredia a životného štýlu. Patrí sem vplyv domáceho a pracovného prostredia (napr. klimatizácia, „sterilita prostredia“), znečistenie vonkajšieho prostredia (priemyselné exhaláty), aktívne aj pasívne fajčenie a stravovacie návyky.

Na druhej strane k zvýšenej vnímavosti pre vznik alergického ochorenia a recidivujúcich infekcii dýchacích ciest vedie aj absencia ochranných faktorov typických pre starší, tradičný životný štýl (primeraná mikrobiálna záťaž z vidieckého prostredia), kedy sa dostatočne stimuluje imunitná odpoveď a je zreteľný nižší výskyt alergií. Tiež nadmerná liečba antibiotikami nielenže pôsobí nepriaznivo na stimuláciu imunitného systému, ale narušuje aj bakteriálnu flóru v čreve, pričom črevná sliznica je jedným z najdôležitejších faktorov imunitného systému pri rozvoji alergie.

Ako sa postupuje pri liečbe alergií? Aké sú Vaše skúsenosti v praxi?

Liečba alergie pozostáva z troch základných bodov:
1. Obmedziť kontakt s alergénom
2. Odstrániť príznaky (symptomatická liečba)
• Symptomatické lieky – antihistaminiká (liek na zníženie alergickej reakcie), lokálne kortikosteroidy, atď. – uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.
3. Riešiť príčinu ochorenia (špecifická alergénová imunoterapia)
Pôsobí liečebne aj preventívne. Pacient si postupne privyká na alergén (podávaný vo veľmi malých, postupne sa zvyšujúcich dávkach), ktorý mu zapríčiňuje ťažkosti, čo výrazne znižuje symptómy alergie a klesá spotreba symptomatických liekov.

Na základe poznatkov, ktoré sú známe len niekoľko desiatok rokov a na základe mnohých nedávnych štúdií sa zistilo, že príčinou mnohých chronických či fatálnych ochorení je nedostatok vitamínu C (kyselina askorbová). Jednými z týchto ochorení sú aj alergické ochorenia. Aké sú vaše skúsenosti v tomto smere?

Vitamín C je vo vode rozpustný vitamín, ktorý sa vstrebáva do krvi priamo v hornej a strednej časti tenkého čreva. Užiť príliš vysokú jednorazovú dávku „céčka“ nemá veľký význam, nakoľko sú obmedzené absorpčné možnosti vitamínu C z čreva do krvného systému. Vitamín C sa 100 % vstrebe pri jednorazovej v dávke do 200 mg. Ak sa telo nachádza v akomkoľvek nerovnovážnom stave bez ohľadu na príčinu – teda aj pri alergických a infekčných ochoreniach – mnohonásobne rastie potreba zvýšenej koncentrácie vitamínu C v krvnej plazme. Túto koncentráciu vitamínu C možno dosiahnuť len vnútrožilovým podaním.

Podaním dostatočného množstva vitamínu C sa rozširuje paleta možností liečby alergických ochorení.Vitamín C má antialergický účinok – znižuje vyplavovanie histamínu a protizápalový účinok, čo umožňuje znižovať spotrebu symptomatických liekov. Okrem iného je dôležitým faktorom na posilnenie bariérovej funkcie kože, pri atopickej dermatitíde a psoriáze, pri ktorých sa zistila výrazne znížená hladina vitamínu C v koži.

Je známe, že alergický pacienti sú náchylní aj na opakované infekcie rôzneho druhu. Čím to je a aký je postup pri ich komplexnej liečbe?

Niektorí alergici a astmatici majú tak oslabený imunitný systém, že potrebujú aj imunomodulačnú liečbu. Neustále prítomný alergický zápal v tele spôsobuje ich zvýšenú chorobnosť. Pri imunomodulačnej liečbe využívame rôzne typy prípravkov, (medzi ktoré zaraďujeme aj vysokodávkovanú terapiu vitamínom C), ktoré zlepšia imunitnú odolnosť organizmu a tým aj pripravia organizmus na alergénovú špecifickú imunoterapiu.

Na základe Vašich odpovedí vyplýva, že máte pozitívne skúsenosti s infúznou terapiou vitamínom C u svojich pacientov. Môžete nám uviesť aj konkrétne prípady zo svojej praxe, u ktorých ste pozorovali zaujímavé výsledky?

Vitamín C svojim imunomodulačným účinkom prispieva k oslabovaniu alergických reakcií a tým k vyváženej funkcii imunitného systému. U našich alergických pacientov vedie k zmierneniu alergických príznakov, k nižšiemu výskytu komplikujúcich infekcií, k zníženiu množstva antialergických liekov a rýchlejšiemu dosiahnutiu vyváženého zdravotného stavu.

Liečebné podanie vysokých dávok vitamínu C do žily je vhodné aj pri ochoreniach, spojené s prítomnosťou chronického zápalu – napríklad pri borelióze, chlamýdiových a mykoplazmových infekciách, pričom sa dosiahlo podstatné zlepšenie klinického stavu a zrýchlenie liečby oproti klasickej liečbe, kedy to trvá výrazne dlhšie.

Rovnako pozitívny efekt sme pozorovali pri syndróme chronickej únavy či psychickej nevýkonnosti u vrcholových športovcov. Táto terapia sa môže odporučiť v období rekonvalescencie po dlhotrvajúcich ochoreniach rôzneho pôvodu a po operáciách na podporu hojenia rán.

Infúziami s vysokými dávkami vitamínu C sa nám podarilo zvýšiť výkonnosť vrcholového športovca, ktorý mal výrazné prejavy alergie aj s rozvojom bronchiálnej astmy. Klinický stav si vyžiadal intenzívnu antialergickú a protizápalovú inhalačnú liečbu. Po podaní 10 infúzií dvakrát do týždňa sa klinický stav a alergické prejavy výrazne zlepšili a vyššia únavnosť ustúpila.

Za rozhovor ďakuje odborná redakcia Edukafarm.

Zdroj: http://www.webnoviny.sk/zdravie-a-krasa/clanok/842906-vysokodavkovany-vitamin-c-a-alergicke-ochorenia/

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.