Prednedávnom som dostal na otestovanie dýchací prístroj PowerBreathe K3 (donedávna jedna z najpokročilejších verzií), ktorého cieľom je zvýšiť efektivitu práce dýchacích svalov, a to hlavne cez zvýšenie sily týchto svalov. Prístroj je určený pre kliniku, no dlhodobo ho využívajú aj športovci. Ja som sa s ním prvýkrát stretol pred rokom pri štúdiu materiálov. Následne sme ho na vyskúšanie zaradili do tréningovej prípravy nášho vrcholového horolezca Juraja Rebra, ktorý a práve pripravoval na Cho-Oyu (8201 m).
Juraj nám nevedel objektívne zhodnotiť, či mu PB v príprave nejako pomohol, keďže sme využívali veľa tréningových pomôcok a postupov, ktoré mohli mať dopad na jeho rastúci výkon. Preto som sa rozhodol skúsiť jeho kvality na „vlastnej koži“. Mojím športovým cieľom na tento rok je totiž plavecký maratón na 10 km. Doteraz som tak veľa ešte nikdy neuplával a už o 6 mesiacov ma čaká vrchol sezóny, čo znamená len jediné. Je správny čas na skúšanie noviniek.
Plávanie je totiž šport, kde sa musíte v relatívne krátkej dobe, relatívne čo najrýchlejšie a najintenzívnejšie nadýchnuť a postupne, pomaly do vody vydychovať (záleží, samozrejme, na koľko záberov robíte nádych). Navyše, v horizontálnej rovine je sila vašich dýchacích svalov zhruba o 16 % nižšia ako pri vertikálnej rovine. Výrobca na svojej stránke uvádzal, že plavecká výkonnosť po tréningu s PB vzrástla o 3,5 % (čo je teda nezanedbateľné množstvo), sila svalov o 31 % a vytrvalosť svalov o 28 %. Tak prečo to potom nevyskúšať?
V čom sa odlišuje od predchádzajúcich verzií a ako s ním trénovať
PowerBreathe K3 má oproti starším verziám tú výhodu, že je digitálny a meria i zaznamenáva výkon dýchania (Power/Watts), objem (Volume/Litres), odpor (Load/cmH2O), T-Index (index, ktorý vyjadruje efektivitu dýchania), prietok (Flow/L/s) a ďalšie dôležité ukazovatele, podľa ktorých viete okamžite zhodnotiť váš stav, progres či regres. Pre mňa boli zaujímavé ukazovatele výkon a objem (aspoň na tieto som bol najviac zvedavý).
Je veľmi dôležité, aby ste si naštudovali správnu metodiku dýchania s PB, teda ak chcete, aby bol účinnýs. Na PB sa cvičí 2x denne po 30 nádychov. Nádych je čo možno najintenzívnejší a výdych pomalý a postupný podobne ako pri plávaní. Celé cvičenie trvá zhruba 3 minúty. Nedajte sa však oklamať časom. Keďže ide o nádychy s maximálnou intenzitou, nebolo u mňa nič neobvyklé cítiť zaťažované medzirebrové a dokonca aj šijové svalstvo počas dlhšieho obdobia. Často som mal po tréningu slzy v očiach či pot na chrbte.
Ako vyzeralo cvičenie s PowerBreathe K3
Môj tréning sa začal koncom decembra a trval 6 týždňov. Odpor (alebo zaťaženie) som si volil manuálne. Nastavil som najnižšiu hodnotu, a to 32 cmH2O. PB totiž odhadol túto hodnotu po mojom prvotnom dýchaní, a keďže mi nerobila nejaké veľké problémy, tak som sa relatívne rýchlo posunul na 40 cmH2O. Pri tejto hodnote som už cítil jemný odpor.
Dýchací prístroj som sa teda rozhodol otestovať pri jednoduchom cvičení, a tým boli „brušáky“ na fitlopte. Plánoval som ho síce použiť aj na dlhšie aeróbne cvičenie, ale to som po chvíli zavrhol. „Jednoduchých“ 30 nádychov som ani nedokončil a skoro som sa zadusil. Použitie prístroja pri cvičení bolo asi 3x náročnejšie, ak som sa teda chcel sústrediť na správnu techniku prevedenia cviku i dýchania samotného. Cvičenie s dýchaním na PB odporúčam iba pokročilým.
Tréning s PB sa mi ukázal ako kontraproduktívny po ťažkom cvičení (objemový beh či náročný plavecký tréning). V prípade, že teda plánujete nejakú ťažšiu pohybovú aktivitu, odporúčam dať tréning s PB pred samotným cvičením, alebo potom vôbec.
Postupne som sa prepracoval až na zaťaženie 80 cmH2O, pričom maximálna záťaž prístroja je 200 cmH2O. Výkon dýchania mi počas 6 týždňov neustále rástol. Objem sa pohyboval v rozmedzí 3,7 až 4,3 litra, no nerástol. Ukazovateľ efektívnosti dýchania bol od 66 % do 100 % – tento ukazovateľ sa mi ale zdal nepredvídateľný a aj dosť nezaujímavý. Pomocou prístroja PB K3 sa dal urobiť tiež test na meranie respiračnej intenzity a vdýchnutého objemu počas jedného nádychu. Tento test mi však prišiel ako ďaleko menej objektívny a hodnotný.
Výsledky s dýchacím prístrojom PB K3
Výkon dýchania sa zlepšil z 3,7 W na 17,2 W, a to iba počas 6-týždňového obdobia. Objem vdychovaného vzduchu sa len nepatrne menil. Čím dlhšie som trénoval, tým stabilnejšie som sa držal hodnôt od 4,0 do 4,3 l. Ostatné položky nepreukázali nejaké trendové zlepšenie.
Plavecký test: 400 m som na začiatku obdobia preplával za 7:20 a po 6 týždňoch tréningu s PowerBreathe K3, kde som chodil plávať 2x do týždňa, sa tento čas zmenil na 7:03. Nastalo tak zlepšenie takmer o 4 %, pričom výrobca uvádza 3,5 %. Samozrejme, na lepších výsledkoch sa podieľalo veľa ďalších parametrov, a preto sa nedá povedať, že 4 % zlepšenie je len zásluhou PB. Mierne sa zlepšila technika vplyvom väčšej pohyblivosti ramien a taktiež sa u mňa zvýšila špeciálna sila.
Subjektívne môžem povedať, že tréning s dýchacím prístrojom PowerBreathe K3 prispel k zlepšeniu môjho plaveckého výkonu na 400 m. Dýchalo sa mi ľahšie, v interných testoch som preplával pod vodou dlhšiu vzdialenosť s menším subjektívnym zaťažením a dokázal som celkom komforte bežať intenzívne intervaly bez predchádzajúceho tréningu intenzity. Jednoducho chcem povedať, že na mňa celkom zapôsobil. Netreba od PB očakávať zázraky, ale ak budete poctivo, pravidelne a správne trénovať, je veľký predpoklad, že vám PowerBreathe K3 môže pomôcť zlepšiť výkon, a to nielen v plávaní.
Štefan Čuvala
www.partofheart.eu
partofheart@partofheart.eu