Názor odborníka na dennú hygienu nosa. MUDr. Katarína Bergendiová PhD. - ImunoVital

Názor odborníka na dennú hygienu nosa. MUDr. Katarína Bergendiová PhD.

Nos je vstupnou bránou vzduchu do organizmu. Vstup nosom vdychovaného vzduchu má niekoľko výhod. V nose sa vzduch filtruje – chĺpky v nosových dierkach zachytávajú prach a iné čiastočky. V zadnej časti nosovej dutiny je hlien, ktorý tiež zachytáva vdýchnuté nečistoty.

Vzduch sa tu zohrieva pomocou bohatého krvného zásobenia, ktoré umožňuje odovzdávať teplo vdychovanému vzduchu z veľkého množstva pretekajúcej krvi. A samozrejme, vzduch sa tu aj zvlhčuje, pričom sa vyparuje vlhkosť z nosovej sliznice a zvlhčuje tak prúd prichádzajúceho vzduchu. Takto upravený vzduch je ideálny pre postup do ďalších častí dýchacích ciest.

K hygiene ústnej dutiny väčšinu z nás viedli rodičia už v detstve, na hygienu nosa však myslí málokto, aj keď jeho sliznica má mnoho dôležitých funkcií.  Na ochranu a otužovanie nosovej sliznice pôsobí preventívne vyplachovanie slanou vodou, ktoré nosovú sliznicu otužuje a zvyšuje jej odolnosť proti baktériam a vírusom. Pomáha i udržiavať fyziologickú čistiacu schopnosť nosovej sliznice, umožňuje optimálne fungovanie tzv. slizničnej imunity ako primárnej obrany pred infekciou. Tiež uľahčuje dýchanie pri problémoch s upchatým nosom pri nádche, prechladnutí, alergickej a chronickej nádche. U osôb trpiacich chronickou alergickou nádchou (predovšetkým pri alergii na peľ a prach) dochádza pri výplachu nosa k odstráneniu alergénov a tým ku zmierneniu ťažkostí.

Vyplachovanie nosa slanou vodou je starý čínsky recept a túto činnosť pravidelne vykonávajú jogíni. Vyznávači jógy veria, že odstraňovanie zaschnutých výlučkov z horných dýchacích ciest posilňuje životné sily organizmu. Aj klinické štúdie potvrdili, že vyplachovanie slanou vodou môže prispieť k zastaveniu šírenia kvapôčkovej infekcie. Pravidelné „zavodňovanie“ nášho nosa je prevencia nielen rôznych viróz, ale aj alergií a potenciálneho vzniku veľmi bolestivého bakteriálneho zápalu vedľajších nosových dutín. Premývanie nosa stimuluje nervové zakončenia a citlivú sliznicu nosovej prepážky. Filtrácia vzduchu v čistom nose sa zlepšuje, dych je ľahší, rytmický a ozdravujúci. Osviežuje mozog a ukľudňuje nervy. Je to najlepší prostriedok na podporu liečenia infekcií a výborný stimulátor membrán a nervových zakončení v nosových priechodoch. Dosahuje sa ním tonizácia  mozgu a nervového systému. Týmto sa naše nosové priechody stanú odolnejšími proti nachladnutiu, čo je popri telesnom otužovaní najlepší prostriedok pri prevencii chrípky a iných ochorení z nachladnutia.

STÉRIMAR

Ideálnym prípravkom je Stérimar, mikrosprej čistej morskej vody, ktorý navyše chráni nosovú sliznicu pred nepriaznivými vplyvmi klimatizácie či kúrenia. Jeho praktické balenie sa zmestí do každej kabelky.

Zdroj: http://www.pnky.sk/sport/detske-talenty-budu-trenovat-pod-dohladom-nasej-najuspesnejsej-plavkyne/http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/nazor-odbornika-dennu-hygienu-nosa-mudr-katarina-bergendiova-phd.html

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.