Infrasauna a jej výhody pre športovca - ImunoVital

Infrasauna a jej výhody pre športovca

Existuje niekoľko druhov sáun, pričom ponuka je skutočne veľká. Či už preferujete suchú, vlhkú alebo parnú, voľba je len na vás. Najčastejšie rozhoduje teplota, v ktorej sa máme „škvariť“. To spomínané škvarenie však milovníci sauny zbožňujú. Nebezpečenstvo nehrozí, veď opustiť saunu je kedykoľvek dovolené. Čo ale ešte rozhoduje je náš pocit. Nie každý je nastavený na vysoké teploty, nie každý ich dobre znáša a napokon, nie pre každého sú prospešné. Je potrebné zariadiť sa podľa svojich prípadných zdravotných obmedzení, pretože extrémne teploty sú vhodné len pre tých „najzdravších“ jedincov. Určite sa im preto vyhnite, ak máte vysoký krvný tlak alebo problémy so srdcom.

Ako si užiť saunu

Na rozdiel od klasickej sauny operuje infrasauna s podstatne nižšími teplotami. Kým v klasickej je okolo 80 – 100 °C, v infrasaune býva 30 – 60 °C, čo umožňuje oddýchnuť si v nej dlhšie. Vo všeobecnosti sa v klasickej saune neodporúča prekročiť štvrťhodinku, no v infrasaune možno pobudnúť až štyridsať minút. To však neznamená, že jedine štyridsať minút strávených v infrasaune je účinných. Už desať minút prehrievania postačí na prípravu na tréning, cvičenie alebo masáž.

Infrasauny fungujú na princípe infračerveného žiarenia

Zdrojom infračerveného žiarenia sú karbónové ohrievače, ktoré vyžarujú vlny v rozsahu medzi 7 a 14 mikrónmi. Táto hodnota je veľmi blízko frekvencie kmitov alebo vibrácií molekuly vody a spôsobuje uvoľňovanie v bunkách nahromadených jedov, ako napr. ortuť, hliník či cholesterol. Pomocou infražiarenia sa do hĺbky prehrievajú svaly, svalové tkanivá a vnútorné orgány. Sľubuje tiež intenzívnejšie potenie, ktoré je až dvakrát intenzívnejšie v porovnaní s klasickou saunou.

Rozdiel oproti klasickej saune spočíva vo väčšom „kontraste“. Z veľmi horúceho prostredia prejde človek rovno pod ľadovú sprchu, prípadne skočí hlavičku do ľadovej vody. Po infrasaune, kde až tak horúco nie je, sa stačí schladiť vo vlažnej vode. V čom však každopádne žiadny rozdiel nie je sú pozitívne účinky. Infrasauna aj akákoľvek iná sauna pôsobia pozitívne na kožu, pomáhajú vyplavovať škodlivé látky z tela, odbúravajú stres a odstraňujú celulitídu.

Ako sauna vplýva na výkon športovca

Ako pomáha infrasauna športovcom?

Človek, ktorý profesionálne (alebo len amatérsky) športuje môže infrasaunu považovať za rehabilitáciu. Pomáha totiž liečiť artrózy, výrony aj svalové kŕče, pričom ten, kto sa v nej pravidelne lieči, si nesťažuje ani na stuhnutie končatín. Ako podporný prostriedok ju môžu využiť astmatici, alergici a aj „srdciari“. Pomáha takisto pri zdravotných problémoch, ktoré so športom nesúvisia, a to napríklad pri akné, ekzémoch či škaredých jazvách. Športovcov poteší, že vďaka opakovaným pobytom v infrasaune pocítia menej bolesti a svalového napätia a zaujímavosťou tiež je, že v infrasaune sa rýchlo chudne. Je považovaná za účinnú detoxikáciu a mnohí športovci ju využívajú aj na prehrievanie pred tréningom.

Kedy?

Klasická sauna sa odporúča po ľahších tréningoch alebo v deň „off“. Infrasaunu si možno dopriať nielen po záťaži, ale aj pred ňou.

Koľko?

Infrasauna sa odporúča raz, dvakrát týždenne na pol hodinu. Prevádzková teplota infrasauny je maximálne do 60°C a tým je táto terapia sprístupnená aj ľuďom, ktorí nemôžu zo zdravotných dôvodov používať klasickú saunu, ako sú astmatici, alergici či kardiaci. Prináša teda mnoho benefitov nielen pre športovcov a z jej výhod môžete čerpať i vy.

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.