Dlhoročná dilema: Mandle. Vybrať či ponechať? (časť 1.) - ImunoVital

Dlhoročná dilema: Mandle. Vybrať či ponechať? (časť 1.)

Prvýkrát bolo odstránenie mandlí popísané v Indii 1000 rokov pred Kristom. Na začiatku 20. storočia sa stalo ich odstraňovanie štandardným medicínskym postupom. Diskusia o tom, kedy mandle operovať ale stále nie je ukončená.

Prečo sú krčné mandle dôležité?

Mandle (tonzily) sú mäkké lymfatické tkanivá pokryté epitelom. Krčné mandle sú dve, umiestnené v ústnej dutine tak, že ich ľahko vidieť. Nosné mandle nájdeme v nosohltane, schované v zadnej časti nosnej dutiny. Ich veľkosť je individuálna v závislosti od veku a zdravotného stavu. Mandle sa prirodzene zväčšujú asi vo veku 3 až 6 rokov, počas puberty sa zas zmenšia.

Tonzily fungujú ako filter pred vírusmi a baktériami. Ako také sú teda súčasťou nášho imunitného systému. Podieľajú sa napríklad na výrobe lymfocytov či na syntéze imunoglobulínov. Preto neprekvapí, že ak zdravé mandle poskytujú imunitnú ochranu, chronicky choré naopak dokážu stav imunity zhoršovať. Mandle zasiahnuté dlhodobým zápalom totiž znižujú tvorbu protilátok pod nevyhnutnú úroveň.

clanok1

Je naozaj správne vyberať krčné mandle?

Napriek dlhodobej popularite tonzilektómie (=odstránenia mandlí), časť medicínskej obce vždy tento postup považovala za problematický. Aj pre alternatívnu medicínu je odstraňovanie mandlí jeden z najväčších strašiakov. Faktom je, že dlhodobo prebiehala a prebieha intenzívna diskusia medzi otorinolaryngológmi, imunológmi, pneumológmi aj lekármi primárnej starostlivosti o tom, kedy mandle odstraňovať.

Sú napríklad 3 opakujúce sa infekcie ročne dostatočným dôvodom na tento zákrok? Existuje dostatočný počet štúdií o vzťahu medzi poruchami spánku a chronickým zápalom mandlí? Akú úlohu zohrávajú v liečbe antibiotiká? Aký je vzťah medzi rozvojom chronického zápalu priedušiek a odstránenia ochrany v podobe mandlí? Indikácie pre odstraňovanie mandlí sa v priebehu času často menili – od masového odstraňovania po niekoľkých angínach v detstve až po súčasné opatrnejšie rozhodovanie.

V súčasnosti je tonzilektómia najčastejšie realizovaná pre recidivujúce angíny alebo pri narušenom dýchaní počas spánku (apnoe). Avšak samotné rozhodovanie o vykonaní operácie zostáva do značnej miery subjektívne a závislé najmä na krčno-nosno-ušnom špecialistovi. Stanovenie presných odporúčaní pre tento postup je preto stále otvorenou otázkou.

 

O tom, ako správne liečiť mandle sa dozviete v druhej časti článku.

Zdroj: http://bergendiova.blog.sme.sk/c/390512/dlhorocna-dilema-mandle-vybrat-ci-ponechat-cast-1.html

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.