Alergia na slnko

Príznakmi slnečnej alergie sú svrbivé červené vriedky, pupence, pľuzgieriky a zdureniny predovšetkým na miestach vystavených slnku, napríklad vo výstrihu, na ramenách a na pažiach.

Problémy so slnečnou alergiou sú čoraz častejšie. Môžu sa prejaviť hlavne u ľudí, ktorí trpia aj inými typmi alergií, čo zvyšuje ich citlivosť. Alergia nie je totiž ochorením jedného orgánu, prechádza z jedného systému do druhého. Vyrážky zo slnka tak môžu byť alarmom, že sme alergickí aj na iné látky a trpíme napríklad peľovou či potravinou alergiou.

Alergická reakcia nezávisí od intenzity slnečného žiarenia. U niekoho ju vyvolá prudké slnko na rovníku, inému stačí prebehnúť sa po lúke na strednom Slovensku. Nerozhoduje ani sfarbenie pokožky, hoci bledšie typy sú, samozrejme, citlivejšie.

Tri druhy alergie na slnko

K alergii na slnko prispieva zväčšovanie ozónovej diery, vonkajšie prostredie a stresujúci spôsob života. V tele vznikajú látky, ktoré pôsobením slnečného žiarenia vyvolávajú u citlivejších ľudí zmeny na pokožke podobné alergickej reakcii. Zo 70 percent sú za túto reakciu zodpovedné UVA lúče.

Rozoznávame tri druhy alergie na slnko. Najčastejšou formou je polyformná svetelná dermatóza. Vzniká niekoľko hodín alebo dní po pôsobení slnka, pričom spočiatku je vyrážka mimoriadne silná, ale v priebehu leta, keď si pokožka na slnko trochu privykne, má tendenciu sa vytrácať.

Fotoalergickú reakciu spôsobuje vzájomné pôsobenie slnečného UV žiarenia a niektorých rastlín alebo liekov (antibiotiká, antireumatiká, antidiabetiká, sedatíva). Toxické alebo alergické reakcie v spojení so slnkom môže vyvolať napríklad decht, parfumy (najmä bergamotový olej v nich), ale aj umelé sladidlá a niektoré potraviny (citrusy, petržlen, zeler, figy).

Malorka akné pripomína bežné akné. Na jeho vzniku sa podieľa vzájomná reakcia slnečného žiarenia a chemických látok, ktoré sa vyskytujú v niektorých opaľovacích a kozmetických prostriedkoch, takže vlastne patrí medzi fotoalergické reakcie.

Ako sa chrániť

Čo platí na slnečnú alergiu? Prečítajte si niekoľko jednoduchých tipov, ktoré vám pomôžu zmierniť účinky slnečného žiarenia.

Slnko dávkujte postupne. Alergiu najčastejšie vyprovokuje silné nárazové slnko. Preto pokožku treba na leto postupne pripravovať a pri behu sa vystavovať slnečnému žiareniu v postupne sa zvyšujúcich dávkach.

Prevencia UVB žiarením. Ľuďom, ktorým slnečná alergia komplikuje život, kožní lekári odporúčajú kúru UVB žiarením (zníži to alergickú reaktivitu organizmu). Špeciálne prístroje nájdete na dermatologických klinikách. Kúra trvá približne mesiac a pripraví pokožku na leto. Alergia sa potom neprejaví, alebo bude mať ľahší priebeh.

Liečba antihistaminikami. Sú to lieky proti alergii a je vhodné začať ich užívať skôr, ako prídu prvé silnejšie slnečné lúče. Znížia reaktivitu na rôzne alergické podnety, zmiernia svrbenie a alergia sa môže prejaviť v miernejšej forme, prípadne vôbec.

Podpora imunity. Rôzne prípravky priaznivo ovplyvňujú nerovnováhu imunitnej reakcie, ktorá je podkladom alergických ochorení. Znižujú precitlivenosť organizmu, čo bráni rozvoju alergických príznakov. Zabraňujú aj vyčerpaniu po náročnom športovom výkone a znižujú chorobnosť u pacienta.

Užívanie výživových doplnkov. Zvýšený príjem betakaroténu sa odporúča viac dní pred plánovaným vystavovaním sa slnku. Vhodný je aj vápnik či zinok.

Kvalitná opaľovacia kozmetika. Používajte opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom kúpené v lekárňach bez konzervačných látok, farbív a parfumov.

Zamedzenie kontaktu. Odporúča sa obmedziť kontakt so spúšťačmi fotoalergických reakcií, teda nebehať po rozkvitnutej lúke. Nie je vhodné používať dezodoranty a dôsledne študujte príbalové letáky svojich liekov, či v nich nie je upozornenie na možný fototoxický účinok.

Ochrana pred slnkom. Používajte šatky, klobúky, rúže a mejkap s UV faktorom. Ak máte slnečnú alergiu na hrudi či rukách, športujte v tenkom bavlnenom tričku hoci aj s dlhými rukávmi.

 

Čo robiť, ak už slnko svrbí

Ochranca kože panthenol: Prípravky s obsahom panthenolu majú protizápalové účinky a zvlhčujú pokožku.

Antihistaminiká v géloch: Svrbiace miesta možno natierať aj lokálne gélmi s obsahom antihistaminika.

Kortikoidné a iné mastičky: Pomôže aj kalciová masť, ale rýchly protizápalový účinok majú kortikoidné masti, ktoré však treba užívať podľa pokynov lekára.

Pohotovostný balíček

Ak vás už niekedy potrápila slnečná alergia, na cestu za slnkom si pribaľte zopár nevyhnutných vecí. V prvom rade anitihistaminiká. V lekárni sa dajú kúpiť aj voľnopredajné (cetirizín, loratadín). Nezabudnite na kvalitný opaľovací krém s dostatočne vysokým faktorom. Pokiaľ ste už alergik a mávate alergické reakcie na slnko, oceníte aj kortikoidnú mastičku, ktorá je však na predpis.

Autorka je klinická imunologička a alergiologička

Zdroj:http://rungo.hnonline.sk/clanky/trening-priprava-tipy-triky/2013/07/24/alergia-na-slnko

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.