Ako prežiť alergiu? Prečítajte si tieto rady

Alergie trápia státisíce Slovákov a ich počet bude neustále narastať. Mnohí sa s príchodom jari už opäť začali trápiť so zaslzenými očami či kýchaním. Ťažké obdobie im môžu pomôcť ľahšie prekonať nasledujúce jednoduché rady, alergici tiež majú možnosť preliečenia v kúpeľoch.

Ak sa chceme týmto ochoreniam vyhnúť alebo ich aspoň zmierniť, mali by sme športovať a správne sa stravovať. „Výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú „fast food“, majú o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy,“ upozornila MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Vyhnite sa alergénom

Základom boju s alergiou je zachovanie kontinuity liečby, užívajte preto lieky predpísané lekárom aj pokiaľ vám príznaky na chvíľu ustúpia. O prípadnej zmene v liečbe sa poraďte s alergológom.

Dôležité je tiež pokúsiť sa eleminovať kontakt s alergénom, preto vetrajte byt v čase nižšej koncentrácie jeho nositeľov v ovzduší – skoro ráno a večer pred spaním. Domácnosť tiež vybavte antialergickými vankúšmi a paplónmi, zbavte sa kobercov, závesov a záclon.

Alergici by tiež mali sledovať peľové spravodajstvo. Určite si neplánujte výlet v nevhodný čas do oblasti s rozkvitnutými jelšami alebo topoľmi. Počas peľovej sezóny je tiež dobré vzdať sa prechádzky po parku či po lúke medzi 11. a 16. hodinou, keď je koncentrácia peľu v ovzduší najväčšia. Nechoďte do exteriéru, ak je veterno, ideálne je prechádzať sa až po daždi.

V kritických mesiacoch nejazdite na bicykli či motorke a vzdajte sa komfortu šoférovania pri otvorenom okne. Vonku si oči chráňte kvalitnými slnečnými okuliarmi a na hlave noste šiltovku alebo inú pokrývku.

Po príchode domov sa osprchujte

Po príchode zvonku sa prezlečte do domáceho oblečenia a šaty dobre vyprášte, poumývajte si celú tvár a ruky až po lakte, najlepšia je sprcha, ktorá odstráni aj peľové zrnká zakotvené vo vlasoch. Zabudnite na radosť z kytice bahniatok vo váze a z kvitnúcich kvetov umiestnených v spálni.

Pri záchvate kýchania si tvár vrátane očí poriadne opláchnite studenou vodou, vyfúkajte si nos a použite kvapky či sprej do nosa ako rýchlo účinné lokálne lieky.

 

Alergici majú nárok aj na kúpele

Pacienti s alergiami majú okrem ambulantnej liečby aj možnosť kúpeľnej liečby. O tejto možnosti sa dá poradiť so svojim ošetrujúcim lekárom. Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje odborný lekár, alebo lekár poskytujúci všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých, alebo všeobecný lekár pre deti a dorast na základe nálezu príslušného lekára špecialistu. Schvaľuje ho zdravotná poisťovňa, termín v kúpeľoch si už človek následne dohaduje sám.

Zdravotné poisťovne uhrádzajú kúpeľnú starostlivosť dvoma spôsobmi. „Pri spôsobe úhrady typu A je zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia a služby čiastočne. Za tie si tak poistenec dopláca 1,66 eura na deň. Pri spôsobe úhrady B je tiež plne hradená poskytnutá zdravotná starostlivosť, služby však nie,“ vysvetlila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.

Na Slovensku je viacero kúpeľov, kde sa liečia respiračné a kožné ochorenia alergického charakteru. Ide o kúpele na Štrbskom Plese, v Novom Smokovci, Hornom Smokovci, Štósi, Tatranskej Polianke, Rajeckých Tepliciach, Smrdákoch, Bardejove, Trenčianskych Tepliciach, Nimnici, Tatranských Matliaroch, Vyšných Ružbachoch a Lučivnej.

Zdroj: http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/alergia-alergeny-liecba-pomoc-rady/2043-clanok.html

Vyšetrenie na objednaný termín a bez čakania

Vyberte si termín a rezervujte cez Bookio a budete mať vyšetrenie bez čakania.

Spolupracujeme so všetkými poisťovňami

Záleží nám na každom našom pacientovi bez ohľadu výberu poisťovne.

Vytvorila marketingová agentúra Madviso.